Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Jak skutecznie zwalczyć chwasty?

Artykuł na: 2-3 minuty

Nie pozwól chwastom urosnąć, zakwitnąć i wydać nasion, bo gdy się rozprzestrzenią, będą jeszcze trudniejsze do usunięcia. Działaj szybko i precyzyjnie.

Jak skutecznie zwalczyć chwasty?

Odpowiedź eksperta: Regularne odchwaszczanie to jedyny sposób, by uchronić nasze uprawy przed niechcianą konkurencją. Chwasty szybko rosną i pozostawione same sobie w krótkim czasie zarosną nasze uprawy!

Niektóre (np. mniszek) mają kilka pokoleń w ciągu roku - rosną, kwitną i zawiązują nasiona, wydając liczne potomstwo, które dalej się rozsiewa. W warzywniku wykopuj je motyką, gdy są jeszcze niewielkich rozmiarów! To pracochłonne, ale herbicydy (chemiczne środki chwastobójcze) będą szkodliwe dla upraw.

Na trawniku jeśli jest ich niewiele, usuń je przy pomocy specjalnego "wyrywacza" (chwastownika), a gdy wyrosną licznie - zastosuj herbicydy na chwasty dwuliścienne, który szybko je zniszczy, ale nie zaszkodzić trawie. Mniszki, babki, koniczyny spryskaj preparatem Chwastox Complex 260 EW lub Mniszek Ultra Hobby AL. Dodatkowo koś często i nisko, by wzmocnić murawę, a osłabić chwasty.

Jeśli na trawniku pojawił się mech, to najpierw musisz go dokładnie wygrabić, a następnie zastosować nawóz do trawnika (który wzmocni murawę) z dodatkiem siarczanem żelaza (który zapobiegnie rozwojowi mchu).

Paweł Romanowski
fot.. © JAY CRIHFIELD / FOTOLIA

aktualizacja: 2018-05-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Płyty Synergio - nowość w ofercie Libet
Płyty Synergio - nowość w ofercie Libet Atrakcyjny, geometryczny kształt i trzy wyraziste barwy - to wyróżniki płyt Synergio, tegorocznej nowości, którą znajdziemy w kolekcji ...
Nowa wersja aplikacji Libet Inspiracje
Nowa wersja aplikacji Libet Inspiracje Jeszcze więcej ciekawych zdjęć aranżacyjnych, nowe propozycje produktowe, przydatne funkcjonalności... zaktualizowana wersja aplikacji Libet ...
Hexo Eco oraz Hexo - nowości w kolekcji Libet Decco Monocolor
Hexo Eco oraz Hexo - nowości w kolekcji Libet Decco Monocolor Hexo Eco oraz Hexo to nowości w kolekcji Libet Decco Monocolor. Płyty dają szerokie możliwości tworzenia zarówno zwartych powierzchni tarasów, ...

Jak radzić sobie z glonami w zbiorniku wodnym?

Poprzedniego lata miałem dość duże problemy z nadmiernym rozrostem glonów w stawie (zbiornik wodny). Konkurowały z rybami o przestrzeń i zmieniły kolor wody na burozielony. Co robić, aby uniknąć podobnego kłopotu w nadchodzącym sezonie?

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze