Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Jakie wybrać nasiona na trawnik, by rzadziej go kosić?

Artykuł na: 2-3 minuty

W zeszłym roku założyłem trawnik z taniej mieszanki nasion. Nie dość, że po zimie część trawy przemarzła, to teraz w sezonie rośnie jak szalona i muszę ją kosić co kilka dni. Planuję zerwać darń i założyć trawnik od nowa. Jakie trawy wybrać, by rzadziej kosić?

Jakie wybrać nasiona na trawnik, by rzadziej go kosić?

Odpowiedź eksperta: Tanie mieszanki nasion często zawierają szybkorosnące gatunki i odmiany traw (np. rajgras oldenburski/życica mieszańcowa lub rajgras włoski/życica wielokwiatowa). Dają one natychmiastowy efekt zielonego dywanu, ale rosną bardzo szybko, więc wymagają częstego koszenia - nawet dwa razy w tygodniu. Gorzej też zimują od droższych traw gazonowych, z których powinno się zakładać trawniki przydomowe.

Na nasionach nie warto jednak oszczędzać, bo od składu mieszanki zależy wygląd i trwałość przyszłej murawy. By trawnik był dekoracyjny, mocny i wymagał rzadszego koszenia warto wybierać mieszanki nasion renomowanych producentów, które w swoim składzie zawierają jak najwięcej kostrzewy czerwonej (Festuca rubra), życicy trwałej/rajgrasu angielskiego (Lolium perenne) oraz wiechliny łąkowej (Poa pratensis).

Niestety nie ma gatunków traw, których nie trzeba kosić! Darń, by długo była zwarta, mocna i zdrowa będzie potrzebowała przycinania w sezonie raz na 7-10 dni! Trzeba także pamiętać, że intensywne nawożenie azotowe pobudza trawnik do wzrostu.

Warto więc stosować nawozy, które zawierają więcej fosforu i potasu (tzw. nawozy jesienne). Nawożenie azotowe lepiej ograniczyć do jednej dawki na początku sezonu. Taki trawnik będzie rósł wolniej, ale będzie mocniejszy i bardziej odporny na suszę.

Paweł Romanowski
FOT. © SKITTERPHOTO / PIXABAY.COM

aktualizacja: 2018-05-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Płyty Synergio - nowość w ofercie Libet
Płyty Synergio - nowość w ofercie Libet Atrakcyjny, geometryczny kształt i trzy wyraziste barwy - to wyróżniki płyt Synergio, tegorocznej nowości, którą znajdziemy w kolekcji ...
Nowa wersja aplikacji Libet Inspiracje
Nowa wersja aplikacji Libet Inspiracje Jeszcze więcej ciekawych zdjęć aranżacyjnych, nowe propozycje produktowe, przydatne funkcjonalności... zaktualizowana wersja aplikacji Libet ...
Hexo Eco oraz Hexo - nowości w kolekcji Libet Decco Monocolor
Hexo Eco oraz Hexo - nowości w kolekcji Libet Decco Monocolor Hexo Eco oraz Hexo to nowości w kolekcji Libet Decco Monocolor. Płyty dają szerokie możliwości tworzenia zarówno zwartych powierzchni tarasów, ...

Jak radzić sobie z glonami w zbiorniku wodnym?

Poprzedniego lata miałem dość duże problemy z nadmiernym rozrostem glonów w stawie (zbiornik wodny). Konkurowały z rybami o przestrzeń i zmieniły kolor wody na burozielony. Co robić, aby uniknąć podobnego kłopotu w nadchodzącym sezonie?

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze