Budujemy Dom

Jakie wybrać nasiona na trawnik, by rzadziej go kosić?

Artykuł na: 2-3 minuty

W zeszłym roku założyłem trawnik z taniej mieszanki nasion. Nie dość, że po zimie część trawy przemarzła, to teraz w sezonie rośnie jak szalona i muszę ją kosić co kilka dni. Planuję zerwać darń i założyć trawnik od nowa. Jakie trawy wybrać, by rzadziej kosić?

Jakie wybrać nasiona na trawnik, by rzadziej go kosić?

Odpowiedź eksperta: Tanie mieszanki nasion często zawierają szybkorosnące gatunki i odmiany traw (np. rajgras oldenburski/życica mieszańcowa lub rajgras włoski/życica wielokwiatowa). Dają one natychmiastowy efekt zielonego dywanu, ale rosną bardzo szybko, więc wymagają częstego koszenia - nawet dwa razy w tygodniu. Gorzej też zimują od droższych traw gazonowych, z których powinno się zakładać trawniki przydomowe.

Na nasionach nie warto jednak oszczędzać, bo od składu mieszanki zależy wygląd i trwałość przyszłej murawy. By trawnik był dekoracyjny, mocny i wymagał rzadszego koszenia warto wybierać mieszanki nasion renomowanych producentów, które w swoim składzie zawierają jak najwięcej kostrzewy czerwonej (Festuca rubra), życicy trwałej/rajgrasu angielskiego (Lolium perenne) oraz wiechliny łąkowej (Poa pratensis).

Niestety nie ma gatunków traw, których nie trzeba kosić! Darń, by długo była zwarta, mocna i zdrowa będzie potrzebowała przycinania w sezonie raz na 7-10 dni! Trzeba także pamiętać, że intensywne nawożenie azotowe pobudza trawnik do wzrostu.

Warto więc stosować nawozy, które zawierają więcej fosforu i potasu (tzw. nawozy jesienne). Nawożenie azotowe lepiej ograniczyć do jednej dawki na początku sezonu. Taki trawnik będzie rósł wolniej, ale będzie mocniejszy i bardziej odporny na suszę.

Paweł Romanowski
FOT. © SKITTERPHOTO / PIXABAY.COM

aktualizacja: 2018-05-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1
Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1 Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1 to łatwy i szybki sposób na metamorfozę otoczenia wokół domu. Botament PF 1 zachowuje ...
Płyty Synergio - nowość w ofercie Libet
Płyty Synergio - nowość w ofercie Libet Atrakcyjny, geometryczny kształt i trzy wyraziste barwy - to wyróżniki płyt Synergio, tegorocznej nowości, którą znajdziemy w kolekcji ...
Nowa wersja aplikacji Libet Inspiracje
Nowa wersja aplikacji Libet Inspiracje Jeszcze więcej ciekawych zdjęć aranżacyjnych, nowe propozycje produktowe, przydatne funkcjonalności... zaktualizowana wersja aplikacji Libet ...

Jak radzić sobie z glonami w zbiorniku wodnym?

Poprzedniego lata miałem dość duże problemy z nadmiernym rozrostem glonów w stawie (zbiornik wodny). Konkurowały z rybami o przestrzeń i zmieniły kolor wody na burozielony. Co robić, aby uniknąć podobnego kłopotu w nadchodzącym sezonie?

polecane produkty i technologie

Bruki klinkierowe na każdą pogodę

Budując dom, musimy pamiętać o aranżacji jego otoczenia. Tarasy, ogrodzenia i zieleń są dopełnieniem planowanej przez nas inwestycji. Dlatego też warto się zastanowić nad właściwym wyborem materiału, który będzie zarówno trwały, jak i w pełni harmonijny z krajobrazem.

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".