Budujemy Dom

Za rozbudowę nawierzchni w ogrodzie zapłaciłam 19 000 zł

Artykuł na: 4-5 minut

Nie kombinowałam ani z materiałami brukarskimi, ani z wykonawcą. Poprzednia ekipa, choć droższa od konkurencyjnych, tak dobrze zrealizowała usługę, że wróciłam do niej. Poprosiłam o ten sam materiał co wcześniej, czyli o betonową kostkę - mówi Czesia - Członkini Klubu Budujących Dom, która kostkę betonową położyła w 1990 i 2011 r., a rozbudowała nawierzchnię w 2017 r.

Za rozbudowę nawierzchni w ogrodzie zapłaciłam 19 000 zł

Działka: grunt niejednorodny.

Kostka brukowa:

  • Na rozbudowanym podjeździe - dwuwarstwowa z betonu, zaimpregnowana przemysłowo oraz wyrób z posypką mineralną imitujący granit. 
  • Wymiary - 11,8 × 11,8 cm, 8,8 × 11,8 cm i 17,8 × 11,8 cm; grubość 8 cm.
  • Kolor - jasnoszary. 
  • Obrzeża - krawężniki o wys. 30 cm. 
  • Kostka na placyku wypoczynkowym - z granitu, drobna.
Wzdłuż tej nawierzchni biegną pasy z kostki imitującej granit
Wzdłuż tej nawierzchni biegną pasy z kostki imitującej granit.

Decyzja: pierwsze wybrukowane kostką trakty poprowadziłam do garażu, wokół domu, pod altaną i od gospodarczego wjazdu na działkę. Konieczność rozbudowania ostatniego z nich pojawiła się, gdy córka wyszła za mąż i postanowiła zostać z nami, w nowej części domu. Młodzi zaczęli garażować samochody w budynku gospodarczym, więc potrzebne było doprowadzenie tam twardej nawierzchni.

Nie kombinowałam ani z materiałami brukarskimi, ani z wykonawcą. Poprzednia ekipa, choć droższa od konkurencyjnych, tak dobrze zrealizowała usługę, że wróciłam do niej. Poprosiłam o ten sam materiał co wcześniej, czyli o betonową kostkę, bo chciałam nawiązać do istniejącej. Jest jasnoszara, harmonizuje z kolorem cegły silikatowej na budynku gospodarczym, rozjaśnia przestrzeń w ogrodzie, ale nie uwidacznia plam z błota i jest antypoślizgowa. Ma grubość 8 cm na wypadek wjazdu cięższych aut. Takie elementy były niewiele droższe od standardowych.

Tak jak poprzednio, kupiłam również kostkę granitową. Wcześniej utwardziłam nią mały placyk przy ogrodowym wodopoju dla psa bernardyna, a rok temu - kącik wypoczynkowy z ławeczką, tuż przy budynku gospodarczym. Szlachetny granit ładniej eksponuje żywą zieleń.

Dobudowany fragment drogi ma szerokość 3 m
Dobudowany fragment drogi ma szerokość 3 m.

Rozbudowa nawierzchni - rady i przestrogi:

Dobre w kostce brukowej jest to, że pozwala na łatwą rozbudowę traktów. Daje się także przełożyć w inne miejsce. Zrobiłam tak z pierwszą betonową kostką - poprosiłam wykonawców o zdjęcie jej z podjazdu do garażu w bryle domu i przeniesienie jej na drogę przy wjeździe gospodarczym.

Brukarze zbudowali nowy fragment równie starannie. Pracując ciężkim sprzętem, nie uszkodzili przewodów, które elektrycy 18 lat temu poprowadzili do napędu bramy wjazdowej. Miejsca z kablami oznaczyli folią ostrzegawczą.

Celowo wybrałam kostkę wymagającą wąskich fug, bo chciałam uniknąć wysiewania się trawy i chwastów w piaskowej spoinie. Jeśli jednak się pojawiają, biorę szpachelkę, podważam korzenie i wyrywam je. Nigdy nie usuwam z fug mchu, nie lubię sterylnych nawierzchni. Ze względu na psa nie polewam nawierzchni Roundupem.

Rozbudowa nawierzchni - koszty:

  • materiały na rozbudowaną nawierzchnię z robocizną - 19 000 zł.
Nowy placyk wypoczynkowy z nawierzchnią z drobnej kostki granitowej
Nowy placyk wypoczynkowy z nawierzchnią z drobnej kostki granitowej.

Polecany reportaż:

Przeczytaj reportaż o całym ogrodzie Czesi:

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-10-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Beton DECO STELLO - nawierzchnia, która świeci
Beton DECO STELLO - nawierzchnia, która świeci Monolityczny beton nawierzchniowy to trwały i odporny na obciążenia materiał. Dzięki technologii barwienia w masie, stosowanej w produktach ...
Bruki klinkierowe Vandersanden - naturalny materiał nawierzchniowy
Bruki klinkierowe Vandersanden - naturalny materiał nawierzchniowy Bruki klinkierowe Vandersanden są naturalnym materiałem nawierzchniowym, wypalanym z gliny i piasku. Są przyjazne dla środowiska, ponieważ ...
Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1
Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1 Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1 to łatwy i szybki sposób na metamorfozę otoczenia wokół domu. Botament PF 1 zachowuje ...

Jak radzić sobie z glonami w zbiorniku wodnym?

Poprzedniego lata miałem dość duże problemy z nadmiernym rozrostem glonów w stawie (zbiornik wodny). Konkurowały z rybami o przestrzeń i zmieniły kolor wody na burozielony. Co robić, aby uniknąć podobnego kłopotu w nadchodzącym sezonie?

polecane produkty i technologie

Bruki klinkierowe na każdą pogodę

Budując dom, musimy pamiętać o aranżacji jego otoczenia. Tarasy, ogrodzenia i zieleń są dopełnieniem planowanej przez nas inwestycji. Dlatego też warto się zastanowić nad właściwym wyborem materiału, który będzie zarówno trwały, jak i w pełni harmonijny z krajobrazem.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".