Budujemy Dom

Granitowa kostka brukowa ułożona na gliniastym i podmokłym gruncie

Artykuł na: 4-5 minut

Potrzebowaliśmy rzetelnego i doświadczonego rzemiechy, bo grunt na naszej posesji jest gliniasty i okresowo podmokły. Klucz do sukcesu to poprawne wykonanie... podbudowy - mówią Ewa i Paweł, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kostkę z granitu położyli w 2011 r.

Granitowa kostka brukowa ułożona na gliniastym i podmokłym gruncie

Działka: grunt gliniasty, okresowo podmokły.

Kostka brukowa:

 • Z granitu, drobna. 
 • Kolor - jasnoszary. 
 • Obrzeża - z dużej kostki granitowej, na betonowym fundamencie. 
 • Położona na: podjeździe, opasce wokół budynku, na części tarasu.

Decyzja: bruk wykonany z materiałów innych niż granit z biegiem lat traci na urodzie, wykrusza się, blaknie, zachodzi plamami. Granitowy nie ma daty ważności! Jest długowieczny, elegancki i łatwy w obsłudze. U poleconego brukarza zamówiliśmy kompleksową usługę. Wybraliśmy drobną kostkę jako najbardziej wydajną, z dużej zrobiliśmy tylko obrzeża.

Nawierzchnia granitowa
Na pierwszym planie nawierzchnia granitowa z mchem rosnącym w tradycyjnej fudze z piasku granitowego. Dalej - z czystą fugą epoksydową.

Granitowa kostka brukowa - rady i przestrogi:

 • Ewa: Potrzebowaliśmy rzetelnego i doświadczonego rzemiechy, bo grunt na naszej posesji jest gliniasty i okresowo podmokły. Klucz do sukcesu to poprawne wykonanie… podbudowy. Brukarz stanął na wysokości zadania. Zdjął humus, potem w głębokim wykopie utworzył warstwę drenażową o grubości 40 cm - użył tłucznia - a nad nią jeszcze warstwę spadkową z piasku zmieszanego z cementem, ta z kolei ma 10 cm.

  W wyznaczonych miejscach prawidłowo obsypał kruszywem instalację elektryczną. Na skraju wykopu umocował, na betonowym fundamencie, obrzeża z dużej kostki. Podbudowa jest dostatecznie przepuszczalna, na granitowej nawierzchni nie stoi woda opadowa, ponadto stabilnie utrzymuje kostki, nigdzie się nie zapadły, ani nie wstały. Jedyne, co mnie denerwuje, to mech, trawa i chwasty, wchodzące w fugi z piasku granitowego.

 • Paweł: Na początku tradycyjne fugi były na całej nawierzchni, ale po czterech latach użytkowania wziąłem do ręki myjkę ciśnieniową i wymyłem piasek granitowy z miejsc, w których postanowiłem zastosować spoiny epoksydowe. Odkąd położyłem je w strefie wejściowej na ganku oraz na tarasie - w spoinach między kostkami pojawiają się tylko śladowe ilości niepożądanej zieleni, kamienna nawierzchnia prezentuje się estetycznie, czysto i elegancko.

  Wygląd nawierzchni ze zwyczajową fugą i epoksydową to kompletnie inna bajka! Wymiana fug jest łatwa, lecz wymaga zręczności. Gotowa epoksydowa mieszanina ma formę drobnej kaszki, którą po rozsypaniu trzeba szybko wmieść w szczeliny, uważając, by żadne ziarno nie pozostało na wierzchu kostki. Po godzinie od otwarcia pojemnika fuga twardnieje i musi już się znajdować w docelowym miejscu. Szkoda, że tego rodzaju wypełniacz jest tak drogi.

  Na początku kupowałem gotowy wyrób - jest bardzo wygodny do położenia - ale później przetestowałem, że można zmieszać, w odpowiednich proporcjach, piasek kwarcowy i żywicę epoksydową. Jest z tym trochę zabawy, lecz spoina wychodzi znacznie taniej!

Granitowa kostka brukowa - koszty:

 • materiał z ułożeniem 180 zł/m2.
Kostka granitowa i spoiny epoksydowe
W strefie wejściowej właściciel również wymienił spoiny na epoksydowe.
Rabaty pod balkonem wykończono grysem
Rabaty pod balkonem wykończono grysem.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-10-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Przy takiej podbudowie,40 cm tlucznia i 10 cm suchego betonu koleiny niemożliwe. Geowloknina zaoszczedzilaby na grubości podbudowy.Podbudowa prawie jak pod polska autostradą ha ha.Pozdrawiam

Gość Tyrr

03 Lis 2018, 13:32

Fachowiec nie zastosował na gliniastym gruncie geowłókniny? Dziwne. Koleiny będą zatem kwestią czasu

Gość Greg

30 Paź 2018, 14:24

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Beton DECO STELLO - nawierzchnia, która świeci
Beton DECO STELLO - nawierzchnia, która świeci Monolityczny beton nawierzchniowy to trwały i odporny na obciążenia materiał. Dzięki technologii barwienia w masie, stosowanej w produktach ...
Bruki klinkierowe Vandersanden - naturalny materiał nawierzchniowy
Bruki klinkierowe Vandersanden - naturalny materiał nawierzchniowy Bruki klinkierowe Vandersanden są naturalnym materiałem nawierzchniowym, wypalanym z gliny i piasku. Są przyjazne dla środowiska, ponieważ ...
Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1
Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1 Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1 to łatwy i szybki sposób na metamorfozę otoczenia wokół domu. Botament PF 1 zachowuje ...

Jak radzić sobie z glonami w zbiorniku wodnym?

Poprzedniego lata miałem dość duże problemy z nadmiernym rozrostem glonów w stawie (zbiornik wodny). Konkurowały z rybami o przestrzeń i zmieniły kolor wody na burozielony. Co robić, aby uniknąć podobnego kłopotu w nadchodzącym sezonie?

polecane produkty i technologie

Bruki klinkierowe na każdą pogodę

Budując dom, musimy pamiętać o aranżacji jego otoczenia. Tarasy, ogrodzenia i zieleń są dopełnieniem planowanej przez nas inwestycji. Dlatego też warto się zastanowić nad właściwym wyborem materiału, który będzie zarówno trwały, jak i w pełni harmonijny z krajobrazem.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".