Budujemy Dom

Nawierzchnia z kostki z posypką mineralną ma wady i zalety

Artykuł na: 4-5 minut

Dom stoi 30 m od głównej drogi, potrzebny był długi utwardzony podjazd, dlatego wybraliśmy kostkę betonową. Kostka z posypką mineralną ma wady i zalety. Rzeczywiście, trudniej się na niej pośliznąć po deszczu, lecz dzieci szybko przekonały się, że każdy upadek z rolek kończy się raną i bólem - mówią Ewa i Tomek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kostkę betonową położyli w 2013 i 2014 r.

Nawierzchnia z kostki z posypką mineralną ma wady i zalety

Działka: grunt gliniasty.

Kostka brukowa:

 • Dwuwarstwowa z betonu, z posypką mineralną; zaimpregnowana przemysłowo. 
 • Kształt - trapez. 
 • Wymiary - grubość 6 cm oraz cztery różne rozmiary. 
 • Kolor - bursztyn i kasztan. 
 • Obrzeża - na podjeździe z krawężników o wys. 24 cm, wzdłuż ścieżki wylewki betonowe, palisada na skraju pochyłego podjazdu do garażu. 
 • Położona na: podjeździe i ścieżkach.
Ścieżka wokół domu
Tylko na ścieżce o szer. 1 m kostka nieznacznie się podniosła i zapadła - to wina korzeni pobliskich drzew.

Decyzja: Ewa - dom stoi 30 m od głównej drogi, potrzebny był długi utwardzony podjazd, dlatego wybraliśmy kostkę betonową, a nie kamienną, i budowę nawierzchni podzieliliśmy na dwa etapy. Tuż po wzniesieniu domu starczyło nam pieniędzy na utwardzenie 200 m2, po roku dodaliśmy brakujące 150 m2. Wybrałam kostkę w dwóch kolorach, bursztynowym i kasztanowym. Pierwszy dobrze pasuje do okładziny na podmurówce, drugi do blachodachówki.

Seria ma kształt trapezów, bo z takich łatwo wykonuje się zaoblone nawierzchnie, ponadto składa się z czterech rozmiarów, co daje efekt różnorodności. Z jaśniejszej wersji zaprojektowałam delikatne ozdobne wzory oraz linie podkreślające opływowy kształt tras komunikacyjnych.

Nawierzchnię pod altaną wykonano z resztek cegły silikatowej
Nawierzchnię pod altaną wykonano z resztek cegły silikatowej.

Kostka z posypką mineralną - rady i przestrogi:

 • Kostka z posypką mineralną ma wady i zalety. Rzeczywiście, trudniej się na niej pośliznąć po deszczu, lecz dzieci szybko przekonały się, że każdy upadek z rolek kończy się raną i bólem. Zakładają więc kaski i ochraniacze na kolana i łokcie.

 • Tomek: od początku wiedzieliśmy, że będziemy utwardzać betonową kostką nawierzchnie komunikacyjne. Mamy gliniasty grunt, więc podnieśliśmy fundamenty domu. Wykorzystałem ten fakt do przygotowania, sposobem gospodarczym, wysokiej przepuszczalnej podbudowy pod bruki.

  Już od 2008 r., przez 3 lata, podwyższałem teren przed i wokół domu oraz wzdłuż podjazdu. Prowadzę firmę budowlaną, mam dostęp do różnych materiałów rozbiórkowych i w obrębie podjazdu rozłożyłem wyselekcjonowany gruby gruz i grube kruszywo. Na początku odpady ginęły w glinie jak w maśle, potem zaczęły się wreszcie zakleszczać i tworzyć powyżej rodzimego gruntu widoczną warstwę drenażu. Ma ona grubość do 80 cm.

  Kiedy już byłem pewien podstawy, pojechałem z żoną do składu brukarskiego, ona wybrała kostkę, a ja ugadałem ekipę brukarską. Wykonawcy wyprofilowali na moim podkładzie warstwę spadkową z piachu i cementu, ułożyli obrzeża, palisadę przy garażu, kostkę i fugę z piasku kopalnianego. Fachowcy uwinęli się z pracą w tydzień. Podpatrywałem ich!

  Po roku kupiłem w tamtym punkcie identyczne materiały i samodzielnie dokończyłem dzieła. Niestety, kostka trochę różniła się odcieniem, pochodziła z innej partii. Było to widać przez kilka miesięcy, obecnie wszędzie wygląda tak samo. Nie impregnowałem nawierzchni. Kostka nie wyblakła, łatwo się czyści myjką ciśnieniową.
Kostka z posypką mineralną na podjeździe
Po kilku miesiącach odcienie na podjeździe ujednoliciły się.

Kostka z posypką mineralną - koszty:

 • I etap (materiały i robocizna) – 80 zł/m2, czyli 16 000 zł, w tym kostka 32 zł/m2;
 • II etap 10 000 zł.

Lilianna Jampolska
W I etapie ułożono kostkę betonową wokół budynku, przed gankiem powstał dekoracyjny wzór w kolorze bursztynowym.

aktualizacja: 2018-10-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Autor niby prowadzi firmę budowlaną, a nie wie żeby na glinie zastosować geowłókninę jako zbrojenie dolnej warstwy nasypu. Kamień nie tonął by w podłożu...

Gość leon

23 Lis 2018, 06:57

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Bruki klinkierowe Vandersanden - naturalny materiał nawierzchniowy
Bruki klinkierowe Vandersanden - naturalny materiał nawierzchniowy Bruki klinkierowe Vandersanden są naturalnym materiałem nawierzchniowym, wypalanym z gliny i piasku. Są przyjazne dla środowiska, ponieważ ...
Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1
Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1 Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1 to łatwy i szybki sposób na metamorfozę otoczenia wokół domu. Botament PF 1 zachowuje ...
Płyty Synergio - nowość w ofercie Libet
Płyty Synergio - nowość w ofercie Libet Atrakcyjny, geometryczny kształt i trzy wyraziste barwy - to wyróżniki płyt Synergio, tegorocznej nowości, którą znajdziemy w kolekcji ...

Jak radzić sobie z glonami w zbiorniku wodnym?

Poprzedniego lata miałem dość duże problemy z nadmiernym rozrostem glonów w stawie (zbiornik wodny). Konkurowały z rybami o przestrzeń i zmieniły kolor wody na burozielony. Co robić, aby uniknąć podobnego kłopotu w nadchodzącym sezonie?

polecane produkty i technologie

Bruki klinkierowe na każdą pogodę

Budując dom, musimy pamiętać o aranżacji jego otoczenia. Tarasy, ogrodzenia i zieleń są dopełnieniem planowanej przez nas inwestycji. Dlatego też warto się zastanowić nad właściwym wyborem materiału, który będzie zarówno trwały, jak i w pełni harmonijny z krajobrazem.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".