Budujemy Dom

Łopaty i chemia - sposób na śnieg

Artykuł na: 6-9 minut

Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach bywa trudne. Mając własny ogród lub podwórko sami musimy zadbać, używając najczęściej łopat i mioteł, aby przydomowa komunikacja była drożna i bezpieczna.

Łopaty i chemia - sposób na śnieg

Narzędzia ręczne

Łopata firmy Prosperplast
(fot. Prosperplast)

Do usunięcia śniegu i zmarzliny lodowej można zastosować narzędzia ręczne, które szczególnie przydatne są w pracy na niewielkim terenie, głównie wokół domu. W przeciwieństwie do urządzeń mechanicznych narzędzia ręczne nie są szkodliwe dla środowiska, a ich obsługa jest bardzo prosta.

Ręczne odśnieżanie czy usuwanie z chodnika lodu wymaga nieco siły, lecz jeśli robimy to umiejętnie i stosujemy profesjonalny sprzęt, praca ta może być przyjemna.

Odgarnięty ręcznie śnieg można wywieźć z terenu lub składować w wyznaczonym miejscu. Podczas mrozów może on stanowić izolację dla roślin, jednak nie powinno się go przerzucać na rabaty, głównie jeśli są one usytuowane we wgłębieniu terenu lub podłoże jest mało przepuszczalne.

Mogłoby to doprowadzić do zbyt dużej wilgotności. Śnieg składowany na trawniku może spowodować gnicie trawy. Dobrym rozwiązaniem jest gromadzenie śniegu pod drzewami. W tym miejscu można go nawet ugnieść. Uważajmy jednak, by kopce śniegu nie przeszkadzały w poruszaniu się po ogrodzie.

 

Narzędzia ręczne do odgarniania śniegu i usuwania lodu:

  • łopaty
  • miotły
  • skuwacze lodu

Łopaty

Łopaty do przenoszenia i odgarniania śniegu różnią się od łopat do innych celów, na przykład do prac ziemnych czy przenoszenia węgla. Ostrze części roboczej, czyli głowicy łopaty do śniegu jest szerokie, boczne krawędzie głowicy nie są ostro zagięte lecz łukowato wygięte do góry.

Krawędź natarcia jest wzmocniona metalową listwą, dzięki czemu łopata kruszy nawet cienki lód. Stylisko jest długie, proste i lekkie, aluminiowe lub drewniane. Aluminiowe stylisko jest pokryte PVC lub ma gumową osłonę, która ogranicza marznięcie rąk. Głowice łopat do śniegu wykonuje się najczęściej z aluminium lub wysokiej jakości polipropylenu, materiałów mocnych i odpornych na niską temperaturę.

Na własnej posesji możemy zastosować nawet drewniany odgarniacz z prostokątnego kawałka sklejki, który kupimy za 10–20 zł, lub użyć łopaty bez udogodnień pomagających w odśnieżaniu. Możemy też wybrać bardziej profesjonalną łopatę, mniejszą lub większą. Sprawi ona, że praca będzie lżejsza i szybciej uporamy się z odgarnięciem śniegu.  

Łopaty kompaktowe

Łopata kompaktowa

(fot. Prosperplast)

Łopaty kompaktowe przeznaczone są przede wszystkim do użytku na małych powierzchniach, do odśnieżania krótkich podjazdów i ścieżek przed domem.

Umożliwiają wydajną pracę, która nie przyczynia się do obciążeń kręgosłupa. Stanowią wygodne narzędzie pracy również dla kobiet. Łopaty kompaktowe są łatwe w przechowywaniu i transporcie. Można je złożyć odczepiając lub składając stylisko.

 

- Waga: około 0,5 kg
- Szerokość głowicy: około 25 cm
- Cena: 25–40 zł

Duże łopaty profesjonalne

Duże łopaty do odśnieżania przeznaczone są nie tylko dla profesjonalistów, ale i dla właścicieli ogrodów. Z pewnością będą przydatnym narzędziem, które posłuży przez wiele sezonów. Duże łopaty umożliwiają wydajną i długotrwałą pracę. Poszczególne elementy tego narzędzia są odpowiednio wyważone.

Komfort pracy podnoszą także wygodne, szerokie uchwyty. W niektórych modelach może występować także dodatkowy uchwyt poniżej połowy styliska. Materiały, z których są zbudowane to aluminium, polipropylen lub włókno szklane, które cechuje lekkość i wytrzymałość. Stalowa listwa wzmacnia krawędź natarcia głowicy.

 Dzięki temu łopata kruszy nawet cienki lód na powierzchni chodnika lub podjazdu. Gumowe wykończenie krawędzi głowicy zabezpiecza przed porysowaniem odśnieżanej powierzchni.

Łopata profesjonalna
(fot. Prosperplast)

- Waga: od półtora do kilku kilogramów
- Szerokość głowicy: 30-50 cm
– Cena: 30-100 zł

 

Profesjonalne łopaty, przy obsłudze których mogą pracować dwie osoby mają szeroki, metalowy uchwyt w kształcie litery U, który może być składany. Od spodu głowicy znajdują się rolki do przewożenia śniegu. Umożliwiają one wydajną, długotrwałą pracę, która nie obciąża kręgosłupa.

 

- Waga: około 7 kg
- Szerokość głowicy: 60-85 cm
- Cena: 65–340 zł

 Miotły do śniegu

Miotły do śniegu skuteczne są tylko w przypadku cienkiej warstwy świeżego śniegu. Przydają się przy odśnieżaniu niewielkich podjazdów i krótkich ścieżek. Wykonane są z tworzywa sztucznego lub brzozowych gałązek.

 

- Długość: 70–180 cm
- Cena: około 10 zł

Odkuwacze lodu

Odkuwacz lodu

(fot. Prosperplast)

Odkuwacze lodu służą do kruszenia zlodowaciałego śniegu oraz lodu przed domem i w ogrodzie. Zbudowane są z głowicy i drewnianego trzonka. Płaska lub lekko wgłębiona głowica ma kształt prostokątny, trapezowy lub półkolisty.

Produkuje się je z utwardzonej stali. Powierzchnia może być ocynkowana. Mocna głowica jest bardziej skuteczna w kruszeniu lodu niż łopata ze wzmocnioną krawędzią. Wygodny uchwyt ułatwia pracę.

 

- Szerokość głowicy: 15–36 cm.
- Cena: 6-20 zł

Preparaty do śliskich nawierzchni

Posypywanie nawierzchni różnymi mieszankami to znany sposób na pozbycie się oblodzenia ciągów komunikacyjnych i powierzchni ogrodu. Do uszorstniania nawierzchni ogrodu można użyć następujących materiałów:

 

Mieszanka piaskowo – solna. Skład mieszanki to 25% soli i 75% piasku. Trzeba pamiętać, że sól jest szkodliwa dla roślin, więc stosowanie tej mieszanki na nawierzchnie w ogrodzie powinno być jak najbardziej ograniczone. Najmniej inwazyjne dla środowiska jest posypywanie samym piaskiem.
Cena soli drogowej: około 16 zł - 25 kg.

 

Żużel i popiół.  Żużel swoją strukturą powoduje nierówności i szorstkość nawierzchni. Posypywanie nawierzchni popiołem to stary i skuteczny sposób na oblodzenia. Trzeba jednak uważać by wraz z popiołem nie wysypać na drogę odpadków pozostałych po spaleniu (np. gwoździ).

 

Inne środki chemiczne. Na rynku są dostępne gotowe granulaty przeciw oblodzeniom. Roztapiają one lód, ubity śnieg i błoto  pośniegowe. Granulaty te mogą zastąpić nawet usuwanie śniegu i kucie lodu, bo rozpuszczają je i działają przeciwpoślizgowo.

Ich działanie jest skuteczniejsze niż mieszanki soli i piasku, a przy tym nie są szkodliwe dla roślin i środowiska. Nie niszczą też obuwia, gumy, cegły, tworzyw sztucznych, asfaltu ani metali. Można je stosować do odśnieżania dachów, dróg, placów, podjazdów, nawet na pochyłym terenie.

Działanie jest natychmiastowe i utrzymuje się do trzech dni od użycia granulatu. Cena za 2,7 kg wynosi około 30 zł, zaś 6,8 kg kosztuje około 90 zł.
 

Małgorzata Cuch 
fot. otwierająca: pixabay.com / fritzimker 

aktualizacja: 2019-01-10

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Yup  ja chyba wolę jednak stawiać na tradycyjne metody - piasek, duzo piasku. Sporą część wywieje, spora część sie wydepcze, a to co zostanie na wiosne, pozmiatam. Tyle przeboleje. Po kieszeni nie zaboli.

michaLJablon

16 Sty 2019, 10:55

28 minut temu, Gość Janek napisał:  Teraz jak lód mam przed domem to sypię chlorek magnezu, sześciowodny. Jest super Ożesz. A to trzeba jakiej maski używać i specjalnych kombinezonów? Bo brzmi okrutnie wrogo dla posypywanej i posypującego

bobiczek

16 Sty 2019, 09:47

Kiedyś używałem piachu na kostkę brukową, aby jakoś dało się przejść do bramy czy garażu. potem było sporo pracy z zamiataniem. Żona nie byłam zadowolona. Teraz jak lód mam przed domem to sypię chlorek magnezu, sześciowodny. Jest super, i wydajny i skuteczny. Cena też jest ...

Gość Janek

16 Sty 2019, 09:17

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Beton DECO STELLO - nawierzchnia, która świeci
Beton DECO STELLO - nawierzchnia, która świeci Monolityczny beton nawierzchniowy to trwały i odporny na obciążenia materiał. Dzięki technologii barwienia w masie, stosowanej w produktach ...
Bruki klinkierowe Vandersanden - naturalny materiał nawierzchniowy
Bruki klinkierowe Vandersanden - naturalny materiał nawierzchniowy Bruki klinkierowe Vandersanden są naturalnym materiałem nawierzchniowym, wypalanym z gliny i piasku. Są przyjazne dla środowiska, ponieważ ...
Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1
Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1 Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1 to łatwy i szybki sposób na metamorfozę otoczenia wokół domu. Botament PF 1 zachowuje ...

Jak radzić sobie z glonami w zbiorniku wodnym?

Poprzedniego lata miałem dość duże problemy z nadmiernym rozrostem glonów w stawie (zbiornik wodny). Konkurowały z rybami o przestrzeń i zmieniły kolor wody na burozielony. Co robić, aby uniknąć podobnego kłopotu w nadchodzącym sezonie?

polecane produkty i technologie

MOSER: Rozdzielnice podziemne z serii TerraMo

Nowoczesne systemy zasilania podziemnego do użytkowania wewnątrz i na zewnątrz są idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie możemy zainstalować ogólnodostępnych, stałych źródeł zasilania. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej konstrukcji urządzenie nie przeszkadza podczas normalnego użytkowania powierzchni oraz nie pozwala na ingerencję osób postronnych. Kiedy zaistnieje potrzeba skorzystania z źródeł zasilania, wystarczy przekręcić klucz!

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".