Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Donice ogrodowe i podpory dla roślin

Rośliny w donicach to świetny sposób na udekorowanie tarasu, balkonu czy kącika wypoczynkowego w ogrodzie. Przestawiając pojemniki, można dowolnie zmieniać kompozycje roślin, eksponując je wtedy, kiedy są najpiękniejsze.

Donice ogrodowe

(fot. DLH)

Donice ogrodowe

Donice ogrodowe różnią się nieco od doniczek stosowanych we wnętrzach. Przede wszystkim powinny być odporne na wpływy atmosferyczne: wilgoć, mróz i promieniowanie UV. Nie mogą być kruche ani niestabilne: wysokie, lekkie pojemniki łatwiej przewróci wiatr. Najłatwiej skomponować z roślinami – nawet o nietypowym pokroju czy zabarwieniu – pojemniki jednobarwne, o prostych kształtach, które nie będą z nimi konkurować wyglądem.

Wybór donicy

Rozmiary pojemnika są zawsze ważniejsze niż jego wygląd, bo powinny przede wszystkim zapewniać jak najlepsze warunki wzrostu roślinom. Trzeba je zatem dobierać do wielkości bryły korzeniowej rośliny i w miarę jej wzrostu przesadzać ją do coraz większych donic. Dla krzewów i małych drzewek odpowiednia będzie donica o średnicy około 50 cm i nieco większej głębokości; w pojemnikach o głębokości mniejszej niż 40 cm ziemia będzie zbyt szybko wysychać. Wysokość donicy powinna być mniej więcej równa 1/3 wysokości rośliny.

Jakie powinny być donice

– Muszą mieć otwory odpływowe do odprowadzania wody.
– Powinny też mieć drenaż, czyli warstwę filtrującą, która zapobiegać będzie gromadzeniu się nadmiaru wody w pojemniku. Można w tym celu nasypać na dno donicy gruby piasek lub kawałki potłuczonej ceramiki; należy uważać, by nie zatkać przy tym otworów odpływowych.
- Dno pojemnika z rośliną nie powinno zbyt dokładnie przylegać do podstawki, bo to utrudnia odpływanie wody.

Donice z wmontowaną od spodu oprawą oświetleniową przystosowaną do użytkowania na zewnątrz
Donice dębowe z metalowymi obręczami zabezpieczonymi galwanicznie przed korozją
 Donice z wmontowaną od spodu oprawą oświetleniową przystosowaną do użytkowania na zewnątrz.
(fot. Epstein-Design)
Cena: 1077–1476 zł – zależnie od wielkości
Donice dębowe z metalowymi obręczami zabezpieczonymi galwanicznie przed korozją. Sprzedawane gotowe pojemniki są zwykle zabezpieczone przed grzybami i owadami, a drewno może być bejcowane.
(fot. Demex)
Cena: 51–266 zł – zależnie od wielkości
Drewniana skrzynka balkonowa
Murek z ustawionych jedna na drugiej donic, zwanych przez producentów gazonami
Drewniana skrzynka balkonowa. Takie skrzynki mają długość od 30 do 110 cm. Wymagają solidnych haków, gdyż po podlaniu stają się ciężkie. Wspaniale wyglądają w nich rośliny o długich, zwisających pędach - obficie kwitnące lub z ozdobnymi liśćmi.
(fot. Silvpol)
Cena: 60-90 zł - zależnie od długości
Murek z ustawionych jedna na drugiej donic, zwanych przez producentów gazonami. Wytwarza się je z betonu lub keramzytobetonu; po ustawieniu murka i wypełnieniu ziemią obsadza się go roślinami.
(fot. Jadar)
Cena elementu: 8–10 zł
Ceramiczne donice nieszkliwione
Donice ze specjalnych tworzyw sztucznych
Ceramiczne donice nieszkliwione. Porowata struktura ich ścianek umożliwia przenikanie powietrza do korzeni, ale niestety również parowanie wody, przez co ziemia w takim pojemniku dość szybko wysycha. Aby temu zapobiec, można wyłożyć donicę folią.
(fot. Kafel-Cer-Art)
Cena: 32–115 zł – zależnie od wielkości
Donice ze specjalnych tworzyw sztucznych - odporne na zarysowania, bardzo trwałe: nie zmieniają wyglądu przez wiele lat.
(fot. Green Profi)
Cena: około 700 zł
Skrzynia drewniana do sadzenia zarówno kwiatów jednorocznych, jak i krzewów, a nawet niewielkich drzew
Donica z betonu płukanego, z odsłoniętą warstwą zewnętrzną kruszywa mineralnego
Skrzynia drewniana do sadzenia zarówno kwiatów jednorocznych, jak i krzewów, a nawet niewielkich drzew. Drewno lepiej chroni korzenie roślin przed przemarznięciem niż ceramika i plastik, ale donicę na rośliny wrażliwe na mrozy warto dodatkowo wyłożyć od środka styropianem.
(fot. Silvpol)
Cena: 103–175 zł – zależnie od wielkości
Donica z betonu płukanego, z odsłoniętą warstwą zewnętrzną kruszywa mineralnego: grysu i żwiru.
(fot. Styl-Bet)
Cena: około 230 zł

Podpory dla roślin

W każdym ogrodzie znajdzie się miejsce dla pnączy, które wsparte na podporach zajmują niewiele przestrzeni poziomej. Podstawowe rodzaje podpór pod te rośliny to pergole, trejaże i kratownice, produkowane z różnych materiałów.

Trejaż to rodzaj ażurowej ściany utworzonej ze słupów i rygli, czasem wypełnionych kratkami. Porośnięty pnączami, może stanowić w ogrodzie zasłonę optyczną lub akustyczną.

Pergola to podpora dla pnączy złożona z dwóch ażurowych ścian połączonych u góry elementami prostymi lub łukowymi.

Kratownica to płaska podpora pod pnącza ustawiana przy ścianie, wzdłuż ścieżki lub stosowana jako przesłona w ogrodzie.

Wybierając podporę na pnącze, powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość ogrodu i masywność rośliny. Do dużego ogrodu z pewnością będzie pasować altana, którą można obsadzić pnączem, w małym trzeba się ograniczyć do pergoli lub trejażu. Lekkie pnącza, do których należy wiciokrzew japoński, mogą porastać bardziej delikatne podpory. Dla ciężkich roślin, z dużą masą liści, do takich zalicza się dławisz, glicynia, hortensja pnąca, kokornak, rdestówka, winibluszcz, należy wybrać podpory o solidnej konstrukcji.

Podporami dla pnączy mogą być także inne elementy o chropowatej strukturze. Dla roślin łatwo czepiających się, do których należy bluszcz pospolity chwytający się korzeniami czepnymi, może być to nawet mur, ogrodzenie z siatki, linki rozpięte na kołeczkach wbitych w grunt albo konstrukcja z powyginanych prętów metalowych, którą każdy może wykonać według własnego pomysłu. Cienkie metalowe pręty to odpowiednia konstrukcja dla roślin owijających się ogonkami liściowymi, do których zalicza się powojnik tangucki.

Pergola połączona z drewnianą ławką
Pergola drewniana z łukowym zwieńczeniem
Pergola połączona z drewnianą ławką: doskonała do zaaranżowania miejsca wypoczynku.
(fot. Silvpol)
Cena: około 230 zł
Pergola drewniana z łukowym zwieńczeniem. Taka konstrukcja porośnięta pnączem wygląda naturalnie i dobrze komponuje się z ogrodem.
(fot. Dombal)
Cena: 230–388 zł
Kratownica połączona z dużą drewnianą donicą ogrodową
Trejaż drewniany jako ścianka oddzielająca taras od ogrodu
Kratownica połączona z dużą drewnianą donicą ogrodową. Przed samodzielnym składaniem w całość każdy element drewniany należy zabezpieczyć impregnatem.
(fot. Silvpol)
Cena: około 180 zł
Trejaż drewniany jako ścianka oddzielająca taras od ogrodu.
(fot. Dombal)
Cena: około 420 zł
Kratownica z listew
Pawilon ogrodowy wsparty na kratownicach drewnianych
Kratownica z listew. Ustawiona pod ścianą domu jest idealną podporą na powojniki lub róże.
(fot. Silvpol)
Cena: około 63 zł
Pawilon ogrodowy wsparty na kratownicach drewnianych. Może służyć jako podpora dla pnączy.
(fot. Dombal)
Cena: około 3445 zł

 Małgorzata Cuch

aktualizacja: 2009-08-12

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze