Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Zakładamy trawnik - rodzaje murawy, porady

Założenie trawnika nie jest sprawą prostą. Oprócz przygotowania podłoża, trzeba wybrać odpowiednie nasiona i fachowo je posiać. Można też zdecydować się na trawnik z rolki. Niezależnie od wyboru, utrzymanie murawy w dobrym stanie wymaga sporo zabiegów – systematycznego nawożenia, podlewania i koszenia.

Zakładamy trawnik - rodzaje murawy, porady
Tagi: trawnik

Zanim przystąpimy do prac, musimy zdecydować, czy w naszym ogrodzie łatwiej będzie założyć murawę z siewu czy z rolki, oraz jaki rodzaj trawnika sprawdzi się najlepiej – ozdobny czy rekreacyjny. Tę kwestię nietrudno rozstrzygnąć, bo wszystko zależy od planowanego sposobu użytkowana murawy.

Wysiewając nasiona przeznaczone na tzw. trawniki ozdobne (dywanowe) bądź układając ozdobną odmianę darni z rolki, uzyskamy piękną, puszystą murawę, przypominającą trawnik angielski, ale niezbyt odporną na deptanie i wymagającą sporo pielęgnacji.

Jeśli na trawniku mają swobodnie bawić się dzieci i domowe zwierzęta, wybierzmy nasiona lub darń z rolki na tzw. trawniki użytkowe (rekreacyjne) – jest zwarta i znosi okresowe zaniedbania w pielęgnacji.

W pierwszej kolejności należy ustalić, w jakim miejscu znajdzie się trawnik i jak intensywnie będzie użytkowany, by potem kupić odpowiedni rodzaj mieszanki lub darń w rolkach.
fot. L. JAMPOLSKA
W pierwszej kolejności należy ustalić, w jakim miejscu znajdzie się trawnik i jak intensywnie będzie użytkowany, by potem kupić odpowiedni rodzaj mieszanki lub darń w rolkach.
W pierwszej kolejności należy ustalić, w jakim miejscu znajdzie się trawnik i jak intensywnie będzie użytkowany, by potem kupić odpowiedni rodzaj mieszanki lub darń w rolkach. fot. DREAMSTIME

PRZYGOTOWANIE GRUNTU POD MURAWĘ

Przygotowanie gleby pod murawę z siewu i z rolki wygląda tak samo. Trawy preferują ziemię przepuszczalną i wilgotną, najważniejsze jest zatem nadanie jej odpowiedniej struktury (gleba lekka i próchniczna zapewnia łatwy dostęp wody i powietrza do korzeni). Zacząć należy jednak od prac porządkowych – usunięcia z podłoża ewentualnych śmieci i zanieczyszczeń po budowie domu, np. gruzu, cegieł, kamieni, resztek zaprawy murarskiej, bo mają one niekorzystny wpływ na glebę i rośliny.

Potem grunt należy przekopać – szpadlem (na głębokość, na jaką sięga narzędzie) lub za pomocą glebogryzarki albo pługu (na głębokość 20–35 cm), jeśli teren jest duży. Poszczególne skiby trzeba następnie rozluźnić, wytrząsając je widłami płaskimi (amerykańskimi). Gdy podłoże jest przekopane, dość łatwo usunąć korzenie chwastów wieloletnich – mniszka, skrzypu, babki – za pomocą grabi lub wideł. Jeśli teren porasta perz – raczej nie obejdzie się bez herbicydów.

Pamiętajmy jednak, by opryski stosować w ostateczności, bo oprócz chwastów, niszczą wszystko, co żyje na powierzchni gleby. Poza tym, resztki roślin i tak zazwyczaj trzeba wygrabić. Ważne jest również, by po użyciu preparatu odczekać miesiąc, zanim przystąpi się do siewu lub rozkładania darni.

W początkowym etapie przygotowywania gruntu do wysiewu trawy trzeba go przekopać szpadlem lub za pomocą glebogryzarki albo pługu
W początkowym etapie przygotowywania gruntu do wysiewu trawy trzeba go przekopać szpadlem lub za pomocą glebogryzarki albo pługu. fot. HONDA

Czas nadać glebie właściwą strukturę. Ziemię zwięzłą, gliniastą, rozluźnia się za pomocą grubego piasku i torfu. Piaszczystą zaś wzbogaca się gliną, kompostem lub próchnicą. Ważny jest również odczyn gleby. Trawa najlepiej rośnie w ziemi lekko kwaśnej o pH 5,5–6,5. Odczyn można ustalić samodzielnie za pomocą pehametru (urządzenie dostępne w sklepach ogrodniczych) – pobierając do badania kilka próbek wilgotnego podłoża z różnych części trawnika – lub oddać próbki ziemi do analizy w laboratorium. Zbyt kwaśną glebę miesza się z wapnem ogrodowym lub kredą, a zbyt zasadową z tzw. torfem wysokim albo nawozami siarczanowymi.

Do użyźnienia podłoża używa się nawozów organicznych (obornik, kompost, substrat torfowy) albo sztucznych. Najlepiej rozrzucić jesienią nawóz organiczny. Jeśli tego nie zrobiliśmy, trzy tygodnie przed siewem zastosujmy nawóz do trawników, w dawce zalecanej przez producenta. Granulki należy starannie wymieszać z glebą.

Na tym etapie można ułożyć siatkę przeciw kretom (na głębokości ok. 10 cm) i wkopać obrzeża, które zapobiegną przerastaniu darni poza obręb trawnika. Później grunt trzeba wyprofilować – łatwiej pielęgnować murawę o równej powierzchni. Teren wyrównuje się za pomocą grabi.

Po oczyszczeniu gruntu z chwastów, na głębokości ok. 10 cm warto ułożyć siatkę zabezpieczającą przed kretami.
Po oczyszczeniu gruntu z chwastów, na głębokości ok. 10 cm warto ułożyć siatkę zabezpieczającą przed kretami. fot. PRAKTIKER

Pod trawnik z rolki trzeba bardzo starannie wygładzić podłoże i utworzyć niewielkie spadki, które zapewnią szybki spływ wody podczas ulewnego deszczu. Profilowanie ułatwi długa deska lub aluminiowa łata.

Aby ustabilizować grunt, należy go obficie podlać i odczekać 2 tygodnie. Proces ten można przyspieszyć przez wałowanie terenu. Po ubiciu podłoża, najprawdopodobniej zaczną kiełkować chwasty – należy je ponownie usunąć. Bezpośrednio przed siewem lub rozłożeniem rolek, ziemię trzeba wzruszyć grabiami na głębokość 2–3 cm i ostrożnie podlać, tak, by nie powstały nierówności. Na tak przygotowane podłoże można wysiać nasiona.

TRAWNIK Z SIEWU

Jeśli teren jest duży, trawę najczęściej się wysiewa, bo to mniej kosztuje. Nasiona kupuje się w postaci gotowych mieszanek, które zawierają kilka gatunków traw trawnikowych (jeden gatunek nie ma wszystkich pożądanych cech). Do wyboru jest wiele rodzajów mieszanek – o różnej odporności na rozmaite czynniki i o odmiennym składzie (niektóre zawierają nawet nasiona kwiatów polnych). Odpowiednio dobraną, można zastosować nawet w miejscu suchym albo zacienionym.

Właściwy czas na założenie trawnika z siewu to kwiecień i maj oraz druga połowa sierpnia i wrzesień. Odpowiednia jest wtedy temperatura powietrza, wilgotność gleby i nie ma ryzyka wystąpienia przymrozków ani suszy, niebezpiecznych dla wschodzącej trawy. Siejemy w dzień bezwietrzny i suchy (aby gleba nie była mokra).

Siewnik ogrodowy zagwarantuje równomierne rozprowadzenie nasion.
Siewnik ogrodowy zagwarantuje równomierne rozprowadzenie nasion. fot. GARDENA

Kilka ważnych wskazówek:

nie wybieraj najtańszych mieszanek – w ich składzie często znajdują się trawy pastewne, które szybko kiełkują, a potem tworzą kępy psujące efekt wizualny. Należy też zwrócić uwagę na datę ważności mieszanki – rok po jej wygaśnięciu, zdolność wschodzenia nasion może się obniżyć o kilkadziesiąt procent;

oblicz, ile materiału potrzebujesz – by trawnik był gęsty, na 100 m² należy kupić ok. 3 kg nasion. Jeśli użyje się ich mniej, trawa z czasem się zagęści, ale zanim to nastąpi, mogą zagłuszyć ją chwasty. Przyda się również zapas na ewentualne dosiewki (gdyby murawa nie wszędzie wzeszła) – użycie nasion z innego opakowania może skutkować tym, że trawnik będzie łaciaty. Kilogram mieszanki kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Aby trawa nie rozsiewała się na rabaty, krawędzie murawy trzeba zabezpieczyć obrzeżami.
Aby trawa nie rozsiewała się na rabaty, krawędzie murawy trzeba zabezpieczyć obrzeżami. fot. EKO BORD

Jak siać żeby trawa szybko rosła:

poczekaj, aż gleba przeschnie – ziemię przed siewem należy podlać i odczekać, aż jej wierzchnia warstwa będzie sucha – w przeciwnym razie, będzie się przyklejać do butów wraz z nasionami;

wymieszaj nasiona z piaskiem – ich dawkowanie łatwiej kontrolować, gdy materiału jest więcej, dlatego dobrze jest od razu przygotować większą partię nasion;

użyj siewnika – pracę można wykonać ręcznie, ale najlepiej posłużyć się siewnikiem (szczególnie gdy teren jest duży). Jeśli zainwestujemy w to urządzenie, przyda się również do nawożenia i piaskowania murawy, a zimą do rozsypywania soli na ścieżkach i podjeździe;

siej krzyżowo – równomierne rozrzucenie nasion zapewni wysiew krzyżowy – potrzebną ilość materiału dzieli się na dwie części i pierwszą z nich wysiewa, idąc wzdłuż terenu (rząd przy rzędzie), a drugą – w poprzek;

brzegi trawnika obsiej gęściej – w tych miejscach trawa jest wyjątkowo narażona na uszkodzenia i często trzeba ją dosiewać – szczególnie gdy trawnik graniczy z ogrodową ścieżką;

wysiane nasiona wymieszaj z glebą – dzięki temu nie zostaną zdmuchnięte przez wiatr ani zjedzone przez ptaki. Wystarczy przemieszać je grabiami z wierzchnią warstwą ziemi. Wiele osób przysypuje je torfem, jednak nie jest to zalecane, bo torf trudno rozrzucić jednolitą warstwą (a to jeden z warunków równomiernego kiełkowania źdźbeł);

zabezpiecz trawnik przed ptakami – jeśli teren jest niewielki, nasiona warto zabezpieczyć przed atakiem ptaków rozwieszając 10 cm nad ziemią siatkę. Gdy powierzchnia jest duża – lepiej gęściej posiać trawę (4–5 kg nasion na 100 m2);

cierpliwie poczekaj – kiełkowanie nasion nastąpi po dwóch tygodniach, ale teren zazieleni się po miesiącu. Przez kilka tygodni od zasiania (do pierwszego koszenia), najlepiej nie chodzić po trawniku, bo jeszcze się dobrze nie ukorzenił. Zanim będzie można grać w piłkę, musi minąć kilka miesięcy.

Wysianą trawę przysypuje się cienką warstwą ziemi kompostowej, wałuje i podlewa.
Wysianą trawę przysypuje się cienką warstwą ziemi kompostowej, wałuje i podlewa. fot. www.sorted.waw.pl

TRAWNIK Z ROLKI

Propozycją dla niecierpliwych jest gotowa darń z rolki – szybko się ją układa, a trawnik można praktycznie od razu użytkować. Polecana jest na pochyłe działki (ze spadkiem powyżej 15%), bo nasiona wysiane w takim miejscu mogłyby spłynąć wraz z deszczem albo podczas podlewania. Darń najczęściej powstaje z gatunków traw o typowych wymaganiach – pełne nasłonecznienie i wilgotna gleba. Jeśli murawa będzie zakładana w miejscu cienistym lub suchym, trzeba zamówić specjalny (droższy) rodzaj trawy.

Darń z rolki najlepiej układać we wrześniu i październiku, bo niska temperatura i częste deszcze sprzyjają korzenieniu się trawy. Niemniej jednak można to robić przez cały sezon wegetacyjny – od marca do końca listopada – nawet podczas upalnego lata i niewielkich przymrozków.

Należy jednak pamiętać, że trawnik zakłada się na końcu – po wykonaniu prac ziemnych, ułożeniu rozmaitych instalacji czy nawierzchni. Szczególnie młode źdźbła mogą łatwo ulec zniszczeniu w wyniku deptania.

Kilka ważnych wskazówek:

zdecyduj – darń z folii czy z gruntu – do wyboru jest rolowana darń produkowana na folii oraz uprawiana w gruncie (na kilkuhektarowych farmach). Ta druga na pierwszy rzut oka wygląda ładniej (silnie rozkrzewiona, ciemnozielona), ale po ułożeniu łatwo żółknie – to dlatego, że podczas jej wycinania z pola maszynami, traci nawet połowę korzeni. Trawa wysiewana na cienką warstwę podłoża na folii jest bardziej wątła, lecz jej korzenie nie są uszkodzone, dzięki czemu szybciej się przyjmuje;

znajdź sprawdzone źródło – po przywiezieniu darni na działkę często okazuje się, że nie jest ona w zbyt dobrej kondycji – płaty rozpadają się (co świadczy o ich przesuszeniu), a źdźbła są zżółknięte, nierówno przycięte i poprzerastane chwastami, zanim więc zdecydujemy o kupnie, obejrzyjmy dokładnie oferowaną darń;

materiał kupuj z około 10% zapasem – zawsze trzeba coś obciąć, dosztukować, wypełnić ubytki, dlatego należy zamówić darń z naddatkiem. Rolowana darń wycinana z gruntu kosztuje 5–12 zł/m², zaś uprawiana na folii 10–20 zł/m². Założenie trawnika z rolki kosztuje więcej niż z siewu, za to jego pielęgnacja podczas pierwszego sezonu jest tańsza;

nie przechowuj rolek – najlepiej zamówić transport trawy dopiero wtedy, gdy podłoże pod trawnik jest już gotowe i można przystąpić do sprawnego rozkładania darni (prace dobrze jest wykonać w ciągu jednego dnia – jeden pracownik ułoży w tym czasie ok. 100 m² trawnika). Przechowywanie trawy grozi jej przesuszeniem lub zaparzeniem – zaczyna gnić i żółknąć, rozpadać się na brzegach. Jeśli rolki zostały przywiezione na działkę zbyt wcześnie, należy usunąć z nich folię, przenieść do cienia i zwilżać – przez dzień lub dwa nic im się nie stanie. Jeśli zaś muszą poczekać dłużej – trzeba je rozwinąć i regularnie zraszać.

Układ pasów darni powinien przypominać ułożenie cegieł w murze. Zewnętrzne elementy docina się ostrym nożem, a następnie brzegi obsypuje ziemią, by nie wyschły. Układ pasów darni powinien przypominać ułożenie cegieł w murze. Zewnętrzne elementy docina się ostrym nożem, a następnie brzegi obsypuje ziemią, by nie wyschły.
Układ pasów darni powinien przypominać ułożenie cegieł w murze. Zewnętrzne elementy docina się ostrym nożem, a następnie brzegi obsypuje ziemią, by nie wyschły. fot. www.sorted.waw.pl

Jak rozkładać darń aby szybko się zakorzeniła:

podlej podłoże – na wilgotnym gruncie korzenie trawy z rolki odżyją szybciej.

rolki układaj w jednym kierunku – pasy darni rozkłada się równolegle do siebie, na "cegiełkę" (miejsca łączeń poprzecznych w sąsiadujących rzędach nie mogą znajdować się w jednej linii), zwracając uwagę, by źdźbła w poszczególnych płatach były skierowane w tę samą stronę (murawa będzie wyglądać jednolicie). Najlepiej rozpocząć od najdłuższego boku przyszłego trawnika albo wzdłuż budynku bądź ogrodzenia. Płaty powinny ściśle przylegać do siebie (ale nie nachodzić jeden na drugi) – nierówne albo postrzępione brzegi należy wyrównywać nożem.

zadbaj o równą płaszczyznę – na bieżąco trzeba też kontrolować, czy powierzchnia trawnika jest równa – w razie potrzeby można dosypać bądź usunąć nieco ziemi. Po rozpostarciu kilku pasów, dociska się je delikatnie do podłoża grabiami lub ubijakiem drewnianym.

starannie wykończ brzegi – zewnętrzne elementy docina się nożem tak, by nie wystawały poza obrys trawnika. Brzegi murawy obsypuje się ziemią, żeby nie obsychały. Jeśli po zwałowaniu i podlaniu trawnika pojawią się prześwity, należy wypełnić je klinami darni (podłoże w tych miejscach warto najpierw posypać torfem) lub wysiać nasiona;

cierpliwie poczekaj – trawnik z rolki można użytkować praktycznie od razu, jeśli zastosowano darń z folii (choć z intensywnym korzystaniem lepiej poczekać kilka dni). Na darń z gruntu można wchodzić po dwóch tygodniach, a w pełni użytkować po miesiącu.

Murawę z rolki można użytkować praktycznie od razu, ale by się zakorzeniła, nie może być wysuszona i musi być solidnie ułożona.
Murawę z rolki można użytkować praktycznie od razu, ale by się zakorzeniła, nie może być wysuszona i musi być solidnie ułożona.
Murawę z rolki można użytkować praktycznie od razu, ale by się zakorzeniła, nie może być wysuszona i musi być solidnie ułożona. fot. DREAMSTIME

SYSTEMATYCZNA PIELĘGNACJA

Zarówno kilkuletnią murawę, jak tę założoną wiosną, zaleca się regularnie strzyc (średnio raz w tygodniu) od połowy maja do końca czerwca, bo wtedy trawa intensywnie rośnie. W czasie suszy nie kosimy. Od września strzyżemy rzadziej niż raz w tygodniu, a w drugiej połowie października robimy to po raz ostatni (pozostawiając nieco dłuższe źdźbła). W kolejnym sezonie pierwsze koszenie powinno mieć miejsce w kwietniu (źdźbła o długości 8–10 cm przycina się do wysokości 2–3 cm, a później kosi się już na wysokość standardową 3–6 cm).

Dojrzały trawnik (czy to z siewu, czy z rolki), tak samo jak młody, trzeba systematycznie podlewać, rozproszonym strumieniem wody, tak długo, aż ziemia będzie wilgotna do głębokości ok. 15 cm. Jeśli nie mamy czasu na podlewanie darni, albo często nie ma nas w domu, zainwestujmy w automatyczne nawadnianie, które po zaprogramowaniu sterownika, samo będzie dostarczać odpowiednią ilość wody w odpowiednim czasie. Prosty system nawadniający, dla samego trawnika, możemy zamontować sami, jeśli jednak ma obejmować całą ogrodową roślinność – projekt i montaż zamówmy w wyspecjalizowanej firmie.

Trawnik podlewamy zawsze strumieniem rozproszonym, przenośnymi zraszaczami
Trawnik podlewamy zawsze strumieniem rozproszonym, przenośnymi zraszaczami, pistoletem podłączonym do węża ogrodowego, lub najwygodniej systemem automatycznego nawadniania. fot. GARDENA

Wiosną i w drugiej połowie lata trawnik trzeba nawozić. Zasila się go uniwersalnym nawozem wieloskładnikowym lub do trawników, a jesienią – zimowym (z małą ilością azotu). Nawozimy po deszczu lub po podlewaniu, ale gdy źdźbła są już suche.

Aby trawnik wyglądał na zadbany, jego brzegi trzeba wyrównywać – przycinać za pomocą półokrągłego szpadla 2–3 razy w sezonie, zaczynając po pierwszym wiosennym koszeniu.

Jeśli murawa jest zniszczona, a na przywracanie jej świetności krok po kroku nie mamy czasu ani energii, najlepszym rozwiązaniem będzie przekształcenie jej w bardziej naturalną formę. Skośmy nisko darń i w puste miejsca wysiejmy nasiona z mieszanki przeznaczonej na łąkę kwietną. Taki typ trawnika kosi się tylko trzy razy w roku.

Oprócz kosiarki do strzyżenia murawy przyda się podkaszarka – ułatwi pracę w zakamarkach, pod krzewami i ławkami, szczególnie (najlepiej gdy urządzenie zapewnia elastyczną zmianę kąta nachylenia drążka).
Oprócz kosiarki do strzyżenia murawy przyda się podkaszarka – ułatwi pracę w zakamarkach, pod krzewami i ławkami, szczególnie (najlepiej gdy urządzenie zapewnia elastyczną zmianę kąta nachylenia drążka). Do precyzyjnego przycinania krawędzi darni – wzdłuż ścieżek, murów i wokół drzew – przydadzą się mechaniczne nożyce do cięcia trawy i formowania krzewów. fot. GARDENA

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2016-05-12

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

A jakie narzędzia potrzebne są żeby wykonać trawnik z rolki???.

Gość ogrodniczka56

06 Kwi 2010, 17:32

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze