Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Nawierzchnie w ogrodzie - porady architekta

Podjazd, ścieżki, placyki możemy zaplanować samodzielnie, rozrysowując je na planie działki (najlepiej w skali 1:100) oraz w terenie – np. farbą w sprayu, sproszkowaną kredą lub wapnem. Warto jednak pamiętać przy tym o kilku ważnych kwestiach.

Nawierzchnie w ogrodzie - porady architekta

1. Kolor nawierzchni ma znaczenie

Nawierzchnie w jasnych, chłodnych barwach sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa. Odwrotnie jest z ciemnymi, intensywnymi odcieniami. Choć rozległe place ułatwiają manewrowanie autem, na mniejszych działkach mogą wyglądać przytłaczająco.

2. Uważaj na drzewa!

Trakty nie powinny przebiegać w pobliżu płytko korzeniących się drzew, bo mogłyby zostać uszkodzone przez rozrastające się korzenie. Za bezpieczną odległość uważa się granicę wyznaczoną przez zasięg korony drzewa.

Nawierzchnia ogrodowa z szarych płyt
Szarości i stonowane beże są w ostatnich latach ulubionymi kolorami architektów krajobrazu. Zestawienie ich z zielenią roślin wygląda bardzo efektownie. (fot. Libet)

3. Na styku z trawnikiem nie należy tworzyć uskoku

Nawierzchnia sąsiadująca z rabatami powinna wystawać nieco ponad ich poziom – dzięki temu nie będzie osypywała się na nią ziemia. Na styku z trawnikiem nie należy tworzyć uskoku, który utrudniałby pracę kosiarką.

4. Zaplanuj wolne przestrzenie na rośliny

Jeśli brukowana powierzchnia będzie duża, można zaplanować w niej wolne przestrzenie na posadzenie roślin – nadadzą jej lekkości.

5. Rozważ ekologiczne nawierzchnie!

Warto rozważyć budowę tzw. ekologicznych nawierzchni (ze specjalnie ukształtowanych kostek, luźno ułożonego bruku lub płyt, krat betonowych albo paneli z PVC), które nie prowadzą do ograniczenia powierzchni biologicznie czynnej. W prześwitach takich traktów dobrze sprawdza się trawa, ponieważ jest najodporniejsza na deptanie. Można ją posiać lub – gdy mamy duże odstępy między płytami – ułożyć darń z rolki, wpasowując niewielkie fragmenty w wolne przestrzenie. Sprawdzają się też niskie byliny zadarniające.

W wilgotnych i ocienionych miejscach szczeliny z czasem wypełni mech. W nawierzchniach betonowo- -roślinnych chwasty wyrastają znacznie rzadziej, niż w pozostałych. Nie można jednak zapomnieć o podlewaniu roślin, zwłaszcza po posadzeniu/wysianiu nasion.

Płyta ażurowa
Płyta ażurowa (fot. Polbruk)

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Probet Dasag

aktualizacja: 2017-08-09

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze