Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Jak zagospodarować pas ziemi wokół budynku?

Kończę budowę domu i zastanawiam się, jak zagospodarować pas ziemi wokół budynku. Sąsiedzi mają betonowe wylewki, ale wolałbym coś innego. Czy jednak te wylewki nie są obligatoryjne, bo na przykład mają właściwości izolacyjne?

Odpowiedź eksperta: Często się zdarza, że wykonawcy proponują betonowe opaski, aby – według nich – chroniły przed zawilgoceniem ścian i uszkodzeniem izolacji pionowej. Tak naprawdę monolityczny chodnik utrudnia odparowanie wilgoci z ziemi, często też potem pęka. Jeśli dom ma szerokie okapy, to najczęściej nie ma potrzeby jakoś szczególnie zabezpieczać gruntu wokół budynku. Pod takimi okapami niechętnie rośnie trawa, a nawet chwasty. Aby więc nie pozostał pas suchej ziemi, opaski robi się ze względów estetycznych.

Na opasce żwirowej można postawić doniczki z roślinami
Na opasce żwirowej można postawić doniczki z roślinami (fot. Libet)

Grunt przepuszczalny. Jeśli budynek posadowiony jest na gruncie przepuszczalnym, opaskę o szerokości 50–70 cm najlepiej zrobić z 10–15 cm warstwy żwiru płukanego, wcześniej kładąc geowłókninę wywiniętą na ścianę, aby żwir nie mieszał się z podłożem. Na tak przygotowanym podłożu chwasty nie będą rosły chętnie, a jeśli nawet, to łatwo je wyrwać lub spryskać odpowiednim preparatem. Trzeba również zamontować krawężniki, aby żwir nie rozsypywał się.

Grunt słaboprzepuszczalny. Na takim gruncie korzystnie jest ułożyć kostkę betonową, ponieważ nawierzchnia ta umożliwia szybkie odprowadzenie wody opadowej z dala od ścian domu. Pozwala też na odparowanie wilgoci z gruntu. Kostkę układa się na podsypce piaskowej grubości min. 10 cm, którą trzeba wcześniej wyrównać i zagęścić.

Zaleca się ułożenie krawężników, które będą blokować rozchodzenie się kostki pod wpływem osiadania gruntów. Kostkę układa się z lekkim spadkiem w kierunku ogrodu. Krawężnik nie może wystawać ponad jej powierzchnię. W podobny sposób można ułożyć kostkę z kamienia naturalnego lub bruk z nieobrobionego kamienia polnego.

Wokół budynku można również ułożyć ażurowe płyty betonowe, a w ich otworach zasiać trawę. Pod płytami trzeba ułożyć geowłókninę, aby zapobiec przenikaniu urodzajnej ziemi do podłoża oraz aby pozwolić na podsiąkanie wody z głębszych warstw. Jeśli okapy są szerokie, to trawę trzeba nawadniać.

Redakcja BD

aktualizacja: 2009-07-01

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze