Usytuowanie i wymiary bramy i furtki

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Usytuowanie i wymiary bramy i furtki

Nieodłączną składową ogrodzenia jest brama wjazdowa i furtka. Trzeba przemyśleć ich lokalizację, wymiary i sposób otwierania. Niektóre bramy tak wtapiają się w ogrodzenie, że trudno je dostrzec, inne od razu przykuwają uwagę wyszukaną stylistyką. W każdym przypadku liczy się dopasowanie do pozostałej części płotu - zarówno pod względem wysokości, jak i zastosowanego materiału (choć nie musi być on identyczny).

aktualizacja: 2023-08-25 11:24:46

Brama wjazdowa na posesję - lokalizacja i wymiary

Najlepiej, gdy wjazd znajduje się na wysokości garażu i ma przynajmniej 4 m szerokości - umożliwi swobodne manewrowanie autem, bez problemu zmieści się w nim także samochód dostawczy.

Tradycyjne bramy rozwierane zastępowane są obecnie przez modele przesuwne - najczęściej samonośne, wyposażone w automatykę. Skrzydło zawieszone jest na wysięgniku, dzięki czemu śnieg, zanieczyszczenia nie blokują jego ruchu. Model przesuwny jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku małego podjazdu do garażu. Trzeba tylko zadbać, by skrzydło mogło się swobodnie poruszać wzdłuż wewnętrznej strony ogrodzenia.

Zautomatyzowana brama i furtka ze skrzydłami otwieranymi uchylnie
Zautomatyzowana brama i furtka ze skrzydłami otwieranymi uchylnie. (fot. Wiśniowski)

Automatyka to dziś właściwie norma. Najlepiej więc od razu kupić bramę obsługiwaną za pomocą pilota. Taka opcja najbardziej się opłaca i daje pewność, że moc napędu czy rodzaj siłowników (umożliwiających automatyczny ruch skrzydeł) są właściwie dobrane. Po przeciwległych stronach wjazdu warto zamontować zestaw fotokomórek (nadajnik i odbiornik promieni podczerwonych) - nie będzie ryzyka, że zamykające się skrzydło przytnie samochód, psa albo człowieka.

Brama przesuwna z zestawem fotokomórek
Brama przesuwna z zestawem fotokomórek, zapobiegającym zamykaniu się skrzydła przy napotkaniu przeszkody. (fot. Wiśniowski)

Furtka - lokalizacja i wymiary

Częścią ogrodzenia jest furtka umożliwiająca wejście na posesję. Zgodnie z przepisami musi się otwierać na teren działki, nie na ulicę. Jej minimalna szerokość to 90 cm. W praktyce lepiej zdecydować się na nieco szersze wejście, które będzie wygodniejsze.

Furtkę lokalizuje się najczęściej na wprost drzwi wejściowych do domu. Zazwyczaj wyposaża się ją w domofon lub wideodomofon, co wiąże się z koniecznością doprowadzenia zasilania z sieci elektrycznej. Na niej lub na słupku obok montuje się skrzynkę na listy. Trzeba też pamiętać o zaplanowaniu furtki do śmietnika i ewentualnie dodatkowej, po przeciwnej stronie ogrodu.

Furtka w nowoczesnym stylu zamontowana w ogrodzeniu z gabionów
Furtka w nowoczesnym stylu zamontowana w ogrodzeniu z gabionów (fot. Tabal techfence)

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Konsport

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!