Budujemy Dom

Ogrodzenie na pięć sposobów

Artykuł na: 9-16 minut

Jaki rodzaj ogrodzenia wybrać? Na jaki materiał się zdecydować? Czy potrzebny jest fundament? Gdzie zaplanować bramę i furtkę? Odpowiedzi na te i inne pytania prezentujemy poniżej.

Ogrodzenie na pięć sposobów
Tagi: beton, drewno

Budowa domu nierozerwalnie wiąże się z koniecznością ogrodzenia działki. Spośród rozmaitych tradycyjnych i współczesnych rozwiązań, warto wybrać ogrodzenie trwałe i ładne, nie wymagające skomplikowanej konserwacji oraz dobrze współgrające z otoczeniem. Często bardzo ważny jest aspekt finansowy, ale pamiętajmy, że płot stawia się zazwyczaj raz na kilkadziesiąt lat. Producenci oferują wiele ciekawych propozycji, spośród których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

JEST Z CZEGO WYBIERAĆ - TRADYCYJNIE CZY NOWOCZEŚNIE?

Ogrodzenie zapewnia ochronę przed nieproszonymi gośćmi i wpływa na estetykę posesji. Jest jej wizytówką oraz istotnym elementem architektonicznym. Możemy je zbudować z rozmaitych materiałów, w różnym stylu – jako bardziej tradycyjne albo mniej konwencjonalne, szczelne bądź ażurowe. Trzeba jednak na początku sprawdzić, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) nie ma wytycznych co do jego kształtu, wysokości, rodzaju budulca itd. Czasem priorytetem jest bowiem nawiązanie do tradycji regionu, okolicznej zabudowy. Co innego pasuje do domów w stylu dworkowym, co innego do nowoczesnych szeregówek.

Przeczytaj także: Jakie typy ogrodzeń są zabronione?

Niegdyś domostwa tworzyły ze sobą spójną całość, bo jako budulca używano kamienia bądź drewna – tego, co w danej okolicy było najłatwiej dostępne. Dziś wszystko jest w zasięgu ręki, więc musimy pamiętać, że ogrodzenie powinno pasować do bryły budynku, rodzaju elewacji, charakteru ogrodu (np. rodzaju nawierzchni) oraz otoczenia. Jeśli trudno nam podjąć decyzję, warto poprosić o pomoc architekta krajobrazu. Najbezpieczniej unikać przesadnej dekoracyjności i jaskrawych kolorów.

 

Wybór ogrodzenia w dużej mierze zależy od tego, w jakiej okolicy mieszkamy, a więc czy potrzebna jest szczelna zapora od hałasu i kurzu z ulicy, czy jak najmniej widoczna, nie przesłaniająca ładnego widoku. W małych miejscowościach, w zwartej zabudowie możemy zobaczyć przede wszystkim niskie płoty, symbolicznie wyznaczające granice działki. Domy znajdujące się z dala od innych zabudowań mają natomiast ogrodzenie dobrze izolujące, dające poczucie bezpieczeństwa.

 

Podobnie jest w miastach, gdzie parcele są małe – płot ma izolować od hałasu, kurzu, brudu z ulicy oraz wzroku przechodniów. Zwykle ma masywną podmurówkę i słupki, niekiedy także szczelne przęsła. Nie zapominajmy, że ogrodzenie nie musi być jednolite. Od frontu często montuje się reprezentacyjne przęsła na podmurówce. Aby jednak nie było zbyt przytłaczająco – pozostałą część działki okala się np. siatką rozciągniętą na słupkach.

 Lekkie panele z siatki (czyli z cienkich prętów metalowych)
Niektórzy twierdzą, że najlepszy płot to taki, którego nie widać. Montują więc ażurowe ogrodzenie w neutralnym kolorze, nierzadko maskując je roślinnością. Lekkie panele z siatki (czyli z cienkich prętów metalowych) wystarczy zamocować do słupków stabilnie osadzonych w gruncie. (fot. Betafence)

PRZĘSŁA, PANELE CZY MURY?

Jest wiele typów ogrodzeń, a poszczególne materiały można ze sobą łączyć. Najpopularniejsze są płoty zbudowane z różnego typu przęseł (metalowych, drewnianych). Opiera się je na solidnej podmurówce z cegieł, bloczków lub wylewanej z betonu. Pełne mury – bez ażurowych przęseł czy paneli – wyglądają zbyt ciężko, a wzdłuż szczelnego płotu panuje głęboki cień, co wielu roślinom nie służy. Dlatego kamień, ceramikę czy beton dobrze jest łączyć z lżejszymi elementami.

 

Płoty drewniane

Wykonywane są z gotowych przęseł, paneli lamelowych albo odpowiednio zabezpieczonych bali, desek czy sztachet.

 • Gotowe przęsła mają rozmaite wzornictwo i wielu zwolenników. Produkowane są ze sztachet prostych bądź profilowanych.
 • Panele drewniane pełnią raczej funkcję ozdobną. Nie uzyskamy z nich solidnej zapory, mogą natomiast dzielić ogród na strefy, czy też przesłaniać kącik wypoczynkowy. Konstrukcje te bywają pełne lub ażurowe, np. w formie kraty. W marketach budowlanych znajdziemy wiele różnych modeli.
 • Można też zbić z bali lub desek płot w sielskim stylu, choć taki będzie się nadawał raczej na działki wiejskie czy leśne. Jako surowca używa się drewna świerku, sosny, dębu, buka, jesionu, robinii, olszy.
Najmniejszą trwałość mają płoty drewniane.
Najmniejszą trwałość mają płoty drewniane. Wymagają sporo pielęgnacji. Pamiętajmy, że niektóre preparaty zabezpieczające nakłada się raz, inne nawet kilkakrotnie. Zawsze jednak zgodnie z kierunkiem słojów. Każda kolejna warstwa powinna być cieńsza od poprzedniej. W trakcie malowania (i jakiś czas po jego zakończeniu) drewno nie może być narażone na wilgoć. (fot. Joniec)

Ogrodzenia metalowe

Spośród nich inwestorzy chętnie wybierają przęsła ze stalowych prętów, rur albo kształtowników. Wiele z tych wyrobów ma bardzo nowoczesny charakter.

 • Siatka kupowana w rolce, rozpinana na słupkach, oraz tzw. panele z siatki to sposób na niedrogi, ażurowy płot. Tradycyjna siatka może być pleciona lub zgrzewana (ta druga – z prostokątnymi oczkami). Produkuje się ją z drutu ocynkowanego lub dodatkowo powleczonego tworzywem w różnych kolorach.
Przęsła metalowe
Wśród przęseł metalowych znajdziemy zarówno bardziej tradycyjne formy, jak i ultranowoczesne. (fot. Wiśniowski)
 • Panele z siatki, czyli z cienkich prętów ocynkowanych i pomalowanych proszkowo, są droższe, ale stabilniejsze i estetyczniejsze. Mogą być płaskie albo mieć wyprofilowane pręty. Aby ogrodzenie lepiej izolowało, pomiędzy pionowymi drutami przeplata się specjalne taśmy z tworzywa sztucznego, dostępne w różnych kolorach.
 • Najdroższą opcję stanowią wyroby kute ręcznie ze stali. Często są bogato zdobione i wykonywane według indywidualnego projektu. Mniej zapłacimy za ich tańsze odpowiedniki w postaci żeliwnych odlewów.
Siatka zgrzewana
Siatka zgrzewana, sprzedawana w rolkach, to szybki i niedrogi sposób na ogrodzenie. (fot. Betafence)

Gabiony

Cieszą się coraz większą popularnością. Mają postać prostopadłościennych koszy ze stalowego drutu ocynkowanego ogniowo, wypełnionych kamieniami (ciosanymi, łupanymi, o różnym kolorze i kształcie), tłuczniem, gruzem, drewnem, czy też szkłem. Rodzaj materiału wypełniającego w dużej mierze przesądza o wyglądzie gabionów. Zawsze jednak prezentują się one dość surowo.

Najlepiej pasują do nowoczesnych ogrodów. Stanowią stabilną i szczelną przegrodę, która dobrze izoluje od kurzu i hałasu. Z masywnych koszy można budować cokoły i słupy ogrodzeń, uzupełniając je lekkimi przęsłami z drewna czy metalu. Producenci oferują też ogrodzeniowe panele gabionowe, które są płaskie i pełnią rolę przęseł.

Ogrodzenie gabionowe
Wygląd ogrodzeń gabionowych zależy od rodzaju użytej siatki, materiału wypełniającego i konfiguracji koszy z przęsłami, np. metalowymi. (fot. Progress Eco)

Mury

Ogrodzenia murowane mogą być wykonane z kilku typów cegieł, z bloczków betonowych i silikatowych, o różnym kolorze i fakturze, oraz z kamienia. Ten ostatni, jako materiał tradycyjny i solidny, jest preferowany przez wielu inwestorów. Największą trwałością cechują się – granit, kwarcyt, bazalt, porfir i sjenit. Bardzo dekoracyjnie wyglądają natomiast piaskowiec i wapień. Mają przyjemną, chropowatą powierzchnię i ciepły kolor. Ogrodzenia najczęściej wznosi się z bloków – ciosanych i łupanych (o regularnych kształtach).

 

Ciekawą alternatywą są dla nich bloczki silikatowe i betonowe. Ich montaż jest łatwiejszy, bo mocuje się je bez użycia zaprawy (tzw. suchy mur). Jeśli chodzi o cegły – do murowania ogrodzeń używa się na ogół wyrobów klinkierowych i silikatowych (czyli wapienno-piaskowych). W przeciwieństwie do zwykłych cegieł ceramicznych, nie wymagają wykańczania tynkiem, płytkami. Mają rozmaite kolory i faktury.

RÓŻNE MATERIAŁY – ODMIENNE WŁAŚCIWOŚCI

Poszczególne budulce mają rozmaitą odporność na wpływ czynników atmosferycznych i wymagają różnej konserwacji. Nie wolno jej zbagatelizować, bo po kilku sezonach może się okazać, że płot nadaje się do generalnego remontu. Zadbajmy, by ogrodzenie posłużyło przez długie lata i wyglądało estetycznie. Odpowiednia impregnacja ograniczy wchłanianie wody, a zatem zwiększy trwałość materiału. Zmniejszy też jego podatność na zabrudzenie i podniesie walory estetyczne.

 

Drewno. Nie jest zbyt trwałym materiałem i niezabezpieczone przed działaniem wilgoci i grzybów szybko ulega korozji biologicznej. W miejscach zacienionych porasta mchem i glonami, zaś wskutek działania promieni UV traci kolor. W sprzedaży są zaimpregnowane przęsła i panele (które dodatkowo warto pomalować farbą kryjącą lub transparentną), jednak pamiętajmy, że nawet takie po kilku latach należy ponownie zakonserwować. W pierwszej kolejności trzeba jednak usunąć odchodzącą farbę i zmurszałe fragmenty (małe papierem ściernym i twardą szczotką, duże szlifierką), a powstałe ubytki uzupełnić np. szpachlą. Później – całość przeszlifować, pokryć impregnatem, a na koniec pomalować farbą czy lakierem.

 

Pamiętajmy, że podstawą konserwacji drewna jest jego impregnacja. Dodatkową ochronę (i dekorację) zapewnia lakier, lakierobejca, emalia bądź olej. Warto wybrać impregnat, który zabezpieczy materiał kompleksowo – przed działaniem rozmaitych czynników, np. pleśni, innych grzybów i owadów.

 

Metal. Ogrodzenia ze stalowych rur, kształtowników oraz z siatki producenci zabezpieczają poprzez powlekanie tworzywem, lakierowanie proszkowe i cynkowanie ogniowe. Mimo to, po kilku latach może dojść do łuszczenia zewnętrznej powłoki i korozji. Warto wybierać siatkę z rolki powleczoną tworzywem sztucznym (PVC, polietylenem), bo w przeciwieństwie do wyrobów z powłoką cynkową, właściwie nie wymaga konserwacji. Cynk natomiast po kilku latach się utlenia i pojawia się rdza.

 

Podczas renowacji, zarówno w przypadku siatki, jak i przęseł, w pierwszej kolejności należy dokładnie usunąć rdzę i łuszczącą się powłokę zewnętrzną – papierem ściernym, szczotką drucianą bądź szlifierką. Jest też inne rozwiązanie, jednak mniej skuteczne – z grubsza oczyścić metal i pokryć ogniska korozji specjalnym środkiem, który je zneutralizuje. Preparaty takie można nakładać bezpośrednio na rdzę. Pełnią niejako funkcję farby podkładowej.

Ultranowoczesne ogrodzenie z przęseł metalowych
Ultranowoczesne ogrodzenie z przęseł metalowych (fot. Konsport)
Ogrodzenie kute ręcznie
Ogrodzenia kute ręcznie nie należą do tanich, jednak wyglądają bardzo reprezentacyjnie. (fot. Almet)

Kamień. Większość jego odmian używanych do budowy ogrodzeń nie wymaga impregnacji. Z biegiem lat budulec nabiera charakteru. Piaskowiec i wapień to skały porowate – warto je zabezpieczyć, bo dość szybko ulegają erozji, a w miejscach zacienionych porastają glonami. W sprzedaży są rozmaite środki do impregnacji kamienia ogrodowego.

 

Cegła. Klinkierowej nie musimy zabezpieczać, ponieważ ma niewielką nasiąkliwość. Silikatowa o łupanej fakturze łatwo ulega zabrudzeniu, zatem trzeba ją pokryć preparatem hydrofobizującym. W przypadku obydwu rodzajów cegły, impregnacja wzmacnia kolor i zmniejsza podatność materiału na wchłanianie zanieczyszczeń.

Ogrodzenie z cegły klinkierowej
Cegła klinkierowa jest dość trwałym budulcem i nie wymaga konserwacji. (fot. Röben)

Bloczki. Warto pokusić się o zabezpieczenie takiego muru. Zwykle ma nierówną powierzchnię, imitującą kamień, więc łatwo może ulec zabrudzeniu – zwłaszcza gdy stoi przy ruchliwej drodze.

Ogrodzenia z bloczków
Ogrodzenia z bloczków
Ogrodzenia z bloczków cieszą się dużym uznaniem. Na murowanym cokole i słupkach opiera się zwykle przęsła z lżejszych materiałów. Szczelne, dobrze izolujące mury dają zaś poczucie bezpieczeństwa i komfortu podczas wypoczynku w ogrodzie. (fot. Joniec)
Przeczytaj także: Kiedy budować ogrodzenie? Jak wykonać fundament pod ogrodzenie?
Przeczytaj także: Usytuowanie i wymiary bramy i furtki

Małgorzata Kolmus

aktualizacja: 2017-07-14

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Co ty wiesz o przęsłach metalowych? Są tak finezyjne że wszystkie inne ogrodzenia sie chowają.      

mhtyl

29 Wrz 2017, 18:18

Przesła tylko i wyłącznie ze sztachetek, metalowe są za ciezkie, poza tym wyglądają jak zakład karny.

Gość lukasz

29 Wrz 2017, 18:08

Stal doskonale prezentuje się zarówno jako jeden z niewielkich elementów ogrodzenia, ale również jako materiał, który dane ogrodzenie tworzy w całości. Sam mam ogrodzenie stalowe + wiele stalowych ozdób w ogrodzie i wszystko ładnie się ze sobą komponuję.

Gość Krzysiek

20 Lip 2017, 06:54

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Polbram Steel Group Budowlaną Marką Roku 2018
Polbram Steel Group Budowlaną Marką Roku 2018 Firma Polbram Steel Group, polski producent systemów ogrodzeniowych, otrzymała wyróżnienie "Budowlana Marka Roku 2018". Gala odbyła się ...
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC Wachlarz produktów firmy JONIEC® poszerzył się o kolejne nowoczesne ogrodzenie: ROMA Horizon.
Otylia i Elza - nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram
Otylia i Elza - nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Ogrodzenie pełni wiele ważnych funkcji. Nie tylko wyznacza granice, ale również nadaje posesji charakter, stanowiąc niejednokrotnie element ...
polecane produkty i technologie

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze