Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Kamienne ogrodzenie jest cudowne!

Nie lubię, jak mi ktoś zagląda przez siatkę. Kamienne ogrodzenie jest cudowne! Daje poczucie izolacji od świata i bezpieczeństwa na własnym terenie - mówi Andrzej, Czytelnik Budujemy Dom.

Lity mur zbudowano z odpadów szydłowieckiego piaskowca. Winobluszcz i dzika róża mają odstraszać grafficiarzy
Lity mur zbudowano z odpadów szydłowieckiego piaskowca. Winobluszcz i dzika róża mają odstraszać grafficiarzy

Parametry działki: działka I – po rodzinie 54 × 100 m; działka II – dokupiona 32 m x 50 m; grunt gliniasty.

Parametry ogrodzenia:

 • od frontu pierwsza działka z czterech stron lity mur z piaskowca, szer. 25 cm i wys. 195 cm, łączna dł. 300 m;
 • działka druga – z trzech stron piaskowiec i deski sosnowe, dł. 120 m;
 • fundament liniowy ze zbrojonego betonu, szer. 35 cm, gł. 140 cm;
 • II działka podmurówka z piaskowca o wys. 60 cm;
 • I i II – słupki 45 × 45 cm, co 3 m, z piaskowca;
 • brama I – z litego kutego metalu szer. 3,70 m, wys. 2 m, II – z drewna szer. 4 m i wys. 2 m;
 • furtki z kutego metalu, szer. 1 m.

Decyzja: ogrodzenia z kamienia zawsze mi się podobały. Podziwiałem je na południu Francji. Choć na razie moja okolica jest cicha, zależało mi na izolacji od najbliższego otoczenia. Miałem świadomość, że narożna posesja przylega do asfaltowej drogi, po której jeździ coraz więcej pojazdów. W okolicy powstają nowe domy, więc niedługo nie będzie tu tak spokojnie jak dotychczas.

Wysokie, lite ogrodzenie ma tłumić hałas i stwarzać wewnątrz półhektarowej działki wrażenie intymności. Aby nie mieć uciążliwego sąsiedztwa, kupiłem przylegającą działkę. Odziedziczoną działkę ze wszystkich stron zasłoniłem litym murem, natomiast dokupioną – płotem z kamienia i drewna, aby obniżyć koszty.

Dokupiona działka ma ogrodzenie z piaskowca i drewna. Deski sosnowe ułożono w poziomie Dwie działki mają wspólny śmietnik z drewna i kamienia
Dokupiona działka ma ogrodzenie z piaskowca i drewna. Deski sosnowe ułożono w poziomie Dwie działki mają wspólny śmietnik z drewna i kamienia

Porady i przestrogi:

 • Nie lubię, jak mi ktoś zagląda przez siatkę. Kamienne ogrodzenie jest cudowne! Daje poczucie izolacji od świata i bezpieczeństwa na własnym terenie. Siedząc na tarasie czy w ogrodzie, nie słyszę odgłosów z ulicy. Spodziewam się, że ogrodzenie mnie przeżyje, bo budowałem je zgodnie ze sztuką budowlaną.

 • Od początku starałem się w różnoraki sposób obniżyć koszty budowy ogrodzenia. W kamieniołomach w Szydłowcu 8 lat temu kupowałem odpady piaskowca. Nie były drogie, ale wymagały trudniejszej obróbki na miejscu budowy. Mur długości 300 m stawiało 7 bezrobotnych kamieniarzy z Szydłowca od 15 maja do 15 grudnia.

  Wylewając fundamenty, również zastosowałem oszczędnościowy wybieg. Zaprawę "z gruszki" kupowałem w cementowni tylko na końcu dnia roboczego. Producenci chętnie sprzedawali ją taniej, oczywiście oficjalnie, pozbywając się nadwyżek lub nieodebranych zamówień. Na początku sam codziennie dzwoniłem do cementowni, potem robili to jej pracownicy. trwało ponad 2 tygodnie, bo dostawy nie były regularne.

 • Przy kamiennych ogrodzeniach liczy się staranność wykonawców. Pilnowałem, by nie brudzili piaskowca zaprawą cementową, a po budowie zaimpregnowali go specjalnym preparatem. Dotąd nie ma potrzeby powtarzać tego zabiegu. Drżę jednak, by ogrodzenia nie pomazali grafficiarze. Jak dotąd uszanowali szlachetny kamień! Między innymi dlatego obsadziłem mur winobluszczem, a niedawno dziką różą. Ogrodzenie z desek też zaimpregnowałem odpowiednim preparatem zaraz po budowie (3 lata temu).

Koszty: lite murowane ogrodzenie – 70 000 zł; z kamienia i drewna – 12 000 zł; kuta brama – 4000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-10-03

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Ja też nie lubię. Toteż nie zakładam siatki bezpośrednio na oknach. W ogrodzeniu owszem, może być, pod warunkiem, że okna będą minimum 10 metrów od siatki.. Mam podobne zdanie, ale no to kwestia upodobań , jak ktos ...

RomekiAtomek

28 Lis 2012, 12:47

Ja też nie lubię. Toteż nie zakładam siatki bezpośrednio na oknach. W ogrodzeniu owszem, może być, pod warunkiem, że okna będą minimum 10 metrów od siatki..

Gość Sender

23 Lis 2012, 17:26

Nie lubię, jak ktoś mi zagląda przez siatkę... w czasie pracy - powiedział złodziej... :) Nie ma lepszej okazji dla złodzieja niż ogrodzenie przez które nic nie widać - może robić co chce i jak długo chce. Czy ktoś to bierze pod uwagę stawiając taki mur?.

Gość abdom

22 Lis 2012, 13:44

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów Ogrodzenie łupane to produkt, który firma JONIEC® ma w swojej ofercie od kilkunastu lat. Czas ten pozwolił na dopracowanie parametrów wpływających ...
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM BENINCA - jedna z najstarszych firm w branży, od blisko 40 lat produkuje we własnych fabrykach (znajdujących się wyłącznie we Włoszech) ...
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Steel Group to polski producent systemów ogrodzeniowych stawiający na nowoczesny i modny design włączając gamę kolorów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze