Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie wykończone mozaikowym tynkiem silikatowym

Nie chciałem stosować cegieł klinkierowych, bo mają określony wygląd, którego nie można zmienić. U nas byłyby obcym elementem. Zastąpiłem je produktami z silikatu (cegłą i tynkiem) - mówi Robert, Członek Klubu Budujących Dom.

Parametry działki: wymiary 22 × 25 m; grunt piaszczysto-gliniasty.

Parametry ogrodzenia:

 • od frontu (dł. 25 m) gotowe przęsła o dł. 2 m ze stali ocynkowanej; z pozostałych stron siatka powlekana PVC;
 • fundament liniowy, betonowy, zbrojony, gł. 80 oraz 100 cm;
 • podmurówka na froncie z cegły silikatowej otynkowana tynkiem silikatowym;
 • słupki jw. 40 x 40 cm oraz słupki ze stali niepowlekanej;
 • brama ze stali ocynkowanej, szer. 4 m, przesuwna;
 • furtki wejściowa szer. 90 cm, do śmietnika 2 szt. szer. 80 cm.

Decyzja: nie chcieliśmy się martwić o ogrodzenie przez wiele lat. Dlatego zastosowaliśmy gotowe ocynkowane przęsła z przodu posesji, a na pozostałych bokach – siatkę powlekaną z PVC. Słupki i podmurówkę na froncie celowo wymurowaliśmy z takich samych cegieł, jak dom i tak samo solidnie wykończyliśmy. Miały wyglądać jak elewacje. Podmurówka ma kolor ścian, a słupki narożników budynku.

Czapy na słupkach i podmurówkach, wykonane z gotowych elementów z betonu, wykończyliśmy mozaikowym tynkiem silikatowym, podobnie jak podmurówkę budynku. Zależało nam, by dom i ogrodzenie stworzyły całość. Jeśli zmienimy wygląd elewacji, dopasujemy do nich wygląd frontalnego ogrodzenia.

Na froncie zamontowano gotowe przęsła ze stali ocynkowanej Poszczególne pręty z tzw. profilem otwartym producent zabezpieczył nakładkami z tworzywa sztucznego
Na froncie zamontowano gotowe przęsła ze stali ocynkowanej Poszczególne pręty z tzw. profilem otwartym producent zabezpieczył nakładkami z tworzywa sztucznego
Słupki i podmurówkę ochraniają gotowe elementy z betonu. Tynk silikatowy i marmolit nie wyblakł, choć ogrodzenie znajduje się od południa Wzdłuż siatki posadzono zwarte żywopłoty z żywotników odmiany Szmaragd (co 80 cm)
Słupki i podmurówkę ochraniają gotowe elementy z betonu. Tynk silikatowy i marmolit nie wyblakł, choć ogrodzenie znajduje się od południa Wzdłuż siatki posadzono zwarte żywopłoty z żywotników odmiany Szmaragd (co 80 cm)

Porady i przestrogi:

 • Ogrodzenie, postawione w 2003 r., nie wymagało jeszcze remontu. Co roku na wiosnę myję ogrodzenie frontowe myjką ciśnieniową, bo pozwala na to tynk. Ciągle wygląda jak nowe. I o to chodziło.

 • Jestem czynnym budowlańcem. Wiem, że murowane z cegieł i otynkowane elementy ogrodzenia przetrwają długo pod warunkiem, że zostaną bardzo starannie wykonane i wykończone porządnymi materiałami. Odradzam tanie materiały! Nie chciałem stosować cegieł klinkierowych, bo mają określony wygląd, którego nie można zmienić. U nas byłyby obcym elementem. Zastąpiłem je produktami z silikatu (cegłą i tynkiem). Są równie trwałe, dobrze wyglądają, a nie zamykają nam drogi do zmiany kolorystyki i innego wystylizowania ogrodzenia. Ten aspekt bardzo sobie cenimy.

 • Siatkę z rolki, z powłoką z PVC, rozciągnąłem na słupkach z rur stalowych. Rury zabezpieczyłem farbą do metalu. Tylko na rurach widoczne są znaki upływu czasu (ogniska korozji). Siatka jest nadal w idealnym stanie. Gdyby nie konieczność ponownego malowania słupków ze stali, ogrodzenie nie wymagałoby żadnej konserwacji. Dziś kupiłbym powlekane słupki. Do wylania fundamentów zamówiłem beton B 20, by były trwalsze.

Koszty: ogrodzenie od frontu z bramą przesuwną i 3 furtkami – 10 000 zł; robocizna – 2000 zł; ogrodzenie z siatki – 4000 zł (obecnie x 2).

Brama przesuwna o szer. 4 m ułatwia manewry samochodami przed domem. Dom stoi w odległości 5 m od drogi
Brama przesuwna o szer. 4 m ułatwia manewry samochodami przed domem. Dom stoi w odległości 5 m od drogi


Polecamy reportaż o domu Roberta:

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-10-03

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

wygląda nieźle

vip42

22 Sie 2013, 20:49

Dziękuję za tekst. Sama zastanawiam się nad takim ogrodzeniem.

Gość Adrianna

22 Sie 2013, 19:04

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów Ogrodzenie łupane to produkt, który firma JONIEC® ma w swojej ofercie od kilkunastu lat. Czas ten pozwolił na dopracowanie parametrów wpływających ...
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM BENINCA - jedna z najstarszych firm w branży, od blisko 40 lat produkuje we własnych fabrykach (znajdujących się wyłącznie we Włoszech) ...
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Steel Group to polski producent systemów ogrodzeniowych stawiający na nowoczesny i modny design włączając gamę kolorów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze