Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie z klinkieru za 40 000 zł

Dopiero rok temu kupiłem przez internet napęd do bramy. Podczas doboru modelu zdałem się na doświadczenie sprzedawcy, ale pomylił się o jedno „oczko”. Skutkuje to tym, że... - mówi Grzegorz, czytelnik Budujemy Dom.

Wymiary działki: 24 x 50 m.

Bramę cofnięto w głąb działki o 2 m, a ukośny podjazd zaopatrzono w kanał odwadniający

Parametry ogrodzenia:

 • Od frontu dł. 24 m i wys. 1,5 m, wykonane z cegły klinkierowej i stali; jeden bok o dł. 50 m z siatki ocynkowanej, drugi o dł. 24 m z siatki powlekanej PVC, trzeci bok o dł. 50 m z desek olchowych. 
 • Fundament liniowy o gł. 70 cm. 
 • Słupki z klinkieru 36 x 36 cm ze stalowym wzmocnieniem, rozstaw 3 m. 
 • Furtka o szer. 1 m, ze stali. 
 • Brama o szer. 3,2 m, ze stali, rozwieralna, dwuskrzydłowa. 
 • Napęd firmowy.

Decyzja: kiedy kupiłem działkę w 1993 r., ogrodziłem ją zwykłą siatką. 10 lat temu od strony sąsiada założyliśmy wspólnie trwalszą siatkę ocynkowaną. W 2011 r. od strony pola zastąpiłem skorodowaną zwykłą siatkę, siatką powleczoną powłoką z PVC żeby uniknąć jej konserwacji.

Od frontu zbudowałem natomiast reprezentacyjne i trwałe ogrodzenie z cegły klinkierowej i stali. Mur ma za zadanie chronić działkę przed kurzem i hałasem z pobliskiej drogi. Wybraliśmy z żoną klinkier, bo jest trwały, ma solidny wygląd i można go wielokrotnie myć myjką ciśnieniową.

Od strony nowego sąsiada postawiłem z nim wspólnie parkan z trwałego drewna olchowego, urozmaicony murkami z bloczków betonowych. Szczelny parkan daje nam prywatność.

Ogrodzenie od frontu wymurowano z cieniowanej cegły klinkierowej i gotowych klinkierowych akcesoriów Napęd do dwuskrzydłowej bramy

Ogrodzenie z klinkieru - rady i przestrogi:

 • Ogrodzenie z klinkieru wymurowali według mojego i żony projektu, dobrzy fachowcy z okolicy. Do wykonania łuków sporządziłem szablon. Linię łuku dopasowałem w taki sposób, żeby można go było łatwo zrobić z gotowych kształtek z klinkieru. Pod wymiar prefabrykowanych czap przygotowałem słupki. Do spoin kupiłem specjalną zaprawę do klinkieru. Ażurowe przęsła ze stali zaprojektowałem tak, żeby ogrodzenie z klinkieru nie wyglądało ciężko i monumentalne.

  Przęsła, bramę i furtkę zamówiłem u ślusarza. Wykonał je z ocynkowanych stalowych kątowników o profilu otwartym, które zamknął ozdobnymi kapturkami. Stal zabezpieczył dodatkowo przed korozją i wilgocią farbą proszkową. To sprawia, że stalowe elementy będą trwałe i łatwe do umycia. Z tej części ogrodzenia jesteśmy szczególnie zadowoleni.

 • Wolelibyśmy korzystać z samonośnej i przesuwnej bramy, bardziej niż z rozwieralnej i dwuskrzydłowej. Niestety nie pozwolił na to układ istniejącego już wjazdu. Dopiero rok temu kupiłem przez internet napęd do bramy. Podczas doboru modelu zdałem się na doświadczenie sprzedawcy, ale pomylił się o jedno „oczko”. Powinienem zastosować mocniejszą wersję, zamiast 3-14 – 4-14. Skutkuje to tym, że skrzydła bramy nie rozwierają się do pełnych 90 stopni i trudniej manewruje się przez to samochodami.

 • Pełny parkan z desek olchowych wykonałem sam, dopasowując tą część ogrodzenia do wykończenia domu i altany oraz do domu nowego sąsiada. Deski olchowe przygotował dla mnie z sezonowanego drewna stolarz – oheblował je i przyciął na wymiar. Ułożyłem je w poziomie, jak uchylone żaluzje. To był dobry wybór, bo drewno daje przytulność i pasuje do zieleni.

Ogrodzenie z klinkieru - koszty:

 • ogrodzenie od frontu 40 000 zł, w tym elementy klinkierowe 12 000 zł; 
 • brama, furtka, przęsła 4600 zł. 
 • Siatka powlekana PVC 600 zł. 
 • Drewno olchowe 6000 zł.
Drewno olchowe zaimpregnowano W murku przy wjeździe zamontowano domofon i skrzynkę na listy

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-07

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów Ogrodzenie łupane to produkt, który firma JONIEC® ma w swojej ofercie od kilkunastu lat. Czas ten pozwolił na dopracowanie parametrów wpływających ...
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM BENINCA - jedna z najstarszych firm w branży, od blisko 40 lat produkuje we własnych fabrykach (znajdujących się wyłącznie we Włoszech) ...
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Steel Group to polski producent systemów ogrodzeniowych stawiający na nowoczesny i modny design włączając gamę kolorów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze