Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie z betonu - reprezentacyjne i trwałe

Zależało mi na trwałym i reprezentacyjnym ogrodzeniu, nie wymagającym konserwacji. Chciałam je raz dobrze postawić i już nie wracać do tego tematu. - mówi Agnieszka, czytelniczka Budujemy Dom, która budowała ogrodzenie w 2012 r.

Ogrodzenie od frontu wzniesiono z pustaków, jednostronne łupanych o wym. 390 x 190 x 198 mm

Wymiary działki: 24,5 x 41 m.

Parametry ogrodzenia:

 • od frontu dł. 24,5 m, wys. 1,6 m, wykonane z gotowych betonowych elementów i stalowych kątowników; z pozostałych 3 stron tradycyjne ogrodzenie z ocynkowanej siatki na słupkach. 
 • Fundament liniowy o gł. 0,6 m. i szer. 40 cm. 
 • Podmurówka na froncie o wys. dwóch gotowych elementów. 
 • Słupki do siatki rozstaw 3 m. 
 • Furtki ze stali, jedna o szer. 0,9 m oraz 3 furtki do śmietnika i wiaty, szer. 0,8 m. 
 • Brama o szer. 4,8 m, ze stali, przesuwna, samonośna. 
 • Napęd firmowy.

Decyzja: zależało mi na trwałym i reprezentacyjnym ogrodzeniu, nie wymagającym konserwacji. Chciałam je raz dobrze postawić i już nie wracać do tego tematu.

Spodobały mi się dwa ogrodzenia z gotowych elementów, a ponieważ jestem dociekliwa, dopytałam właścicieli, co to za materiał i jak się sprawdza. Opinie były dobre. Zastosowałam więc podobne elementy z betonu, bo pasują do bryły mojego nowego domu i są nowoczesnym trwałym produktem.

Mieszkam przy gruntowej kurzącej się drodze, więc zależało mi na możliwości umycia ogrodzenia myjką ciśnieniową. Ogrodzenie jest celowo niewysokie, ponieważ chcę, by sąsiedzi widzieli, co dzieje się na mojej działce. To najlepszy monitoring posesji. Ja również chcę mieć kontakt z otoczeniem domu.

Trzy pozostałe boki działki ogrodzone są ocynkowaną siatką Napęd do bramy

Ogrodzenie z betonu - rady i przestrogi:

 • Przedstawiciel firmy zmierzył działkę, wyliczył dokładną ilość elementów i skonfigurował z nich murowane części. Czekałam 2 tygodnie na ich wyprodukowanie, pod moje konkretne zapotrzebowanie. Precyzyjne obliczenia elementów są ważne, bo firma nie uznaje zwrotu materiału. I odwrotnie, gdy jakiegoś zabraknie, budowa staje do momentu jego wytworzenia.

  Zrezygnowałam z jednospadowych czap do zwieńczenia słupków, murków, podmurówki. Wolałam zaczekać aż rok na wdrożenie do produkcji ładniejszych, moim zdaniem, czap dwuspadowych. Ponieważ elementy, wykonane w technologii wibroprasowania betonu, mają dożywotnią gwarancję i można je myć myjką ciśnieniową, we frontalnym narożniku posesji zleciłam zbudowanie z nich również wiaty gospodarczej ze śmietnikiem i drewutnią o wymiarach 1,8 x 3,5 m.

  Po pierwszym roku użytkowania umyłam ogrodzenie z betonu i zaimpregnowałam je szkłem wodnym. Polecam, bo porowata powierzchnia ogrodzenia z betonu mniej się teraz brudzi.

 • Żeby frontalne ogrodzenie nie wyglądało zbyt masywnie, zamówiłam u okolicznego ślusarza ażurowe przęsła z certyfikowanej stali. Pomalowałam je antykorozyjną farbą w czarnym kolorze. Dach domu pokryłam dachówką w grafitowym kolorze, dlatego ogrodzenie zbudowałam z jednostronnie łupanych elementów z szarego betonu

 • Jestem zadowolona z funkcjonalności samonośnej, przesuwnej bramy z napędem. Cofnęłam ją o 1,8 m w głąb działki, więc wygodniej się w nią wjeżdża. Gorzej sprawuje się jedynie napęd, a raczej pilot sterujący. Działa tylko w bardzo bliskiej odległości od celu. Muszę podejść, albo podjechać samochodem pod samą bramę, żeby się uruchomiła. To uciążliwe i szybko muszę to zmienić. Monter zabezpieczył napęd przed kradzieżą, co w mojej okolicy jest konieczne.
Z takich samych pustaków zbudowano gospodarczą wiatę ze śmietnikiem Brama wykonana na zamówienie ma wygodną szerokość 4,80 m

Ogrodzenie z betonu - koszty:

 • Ogrodzenie i wiata z betonowych elementów – 5500 zł, 
 • materiał na przęsła ze stali, bramę i furtkę 1800 zł, 
 • robocizna ślusarza 3600 zł, 
 • napęd 1600 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-13

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów Ogrodzenie łupane to produkt, który firma JONIEC® ma w swojej ofercie od kilkunastu lat. Czas ten pozwolił na dopracowanie parametrów wpływających ...
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM BENINCA - jedna z najstarszych firm w branży, od blisko 40 lat produkuje we własnych fabrykach (znajdujących się wyłącznie we Włoszech) ...
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Steel Group to polski producent systemów ogrodzeniowych stawiający na nowoczesny i modny design włączając gamę kolorów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze