Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Typowe ogrodzenie za niższą cenę

Skorzystaliśmy z fachowych podpowiedzi i zastosowaliśmy typowe rozmiary elementów, co w przypadku ogrodzenia daje możliwość obniżenia kosztów do 10%, w stosunku do nietypowych rozwiązań - mówią Jola i Andrzej, czytelnicy Budujemy Dom, którzy budowali ogrodzenie rok temu.

Parametry ogrodzenia:

 • Od frontu o dł. 35 m i wys. 160 m, wykonane z cegły klinkierowej oraz z elementów z ocynkowanej i lakierowanej proszkowo stali; z 2 stron gotowe ocynkowane panele 2,5 x 1,53 m. 
 • Fundament liniowy, zbrojony, wylany z gruszki, gł. 1,2 m i szer. 0,25 m. 
 • Podmurówka z betonu i klinkieru (front). 
 • Furtki – główna o szer. 1 m, 2 furtki do śmietnika o szer. 0,9 m. 
 • Brama o szer. 5 m, przesuwna, samonośna. 
 • Napęd firmowy.

Decyzja: nie chcieliśmy mieć ogrodzenia, które trzeba co chwilę konserwować. Zależało nam na ogrodzeniu na lata. U lokalnego przedstawiciela producenta gotowych paneli zamówiliśmy komplet ogrodzeniowy – przęsła, bramę i furtki. Wybraliśmy model z prostym, eleganckim wzorem.

Skorzystaliśmy z fachowych podpowiedzi i zastosowaliśmy typowe rozmiary elementów, co w przypadku ogrodzenia daje możliwość obniżenia kosztów do 10%, w stosunku do nietypowych rozwiązań, realizowanych na zamówienie. Wybraliśmy wyroby z pełnych stalowych prętów, ocynkowanych ogniowo oraz fabrycznie pomalowanych proszkowo lakierem w kolorze grafitowym, który ma gwarancję 10 lat.

Kolor lakieru i czap z klinkieru dopasowaliśmy do dachu. Murki wznieśliśmy z takiej samej cegły klinkierowej, jak na elewacjach domu.

Dwa boki działki ogrodzono gotowymi panelami z ocynkowanego drutu o gr. 4 mm Między murkami z cegły klinkierowej zamontowano gotowe stalowe przęsła
Elementy frontowego ogrodzenia dopasowano do wykończenia domu Nad murkami śmietnika powstanie ażurowa pergola ze stali, którą zasłonią pnącza

Ogrodzenie i bramy - rady i przestrogi:

 • Szkoda, że przed zbudowaniem ogrodzenia, zainstalowaliśmy bramę garażową innej firmy. Słuszniej byłoby zamówić u jednego producenta cały komplet ogrodzeniowy z bramami: wjazdową i garażową. Chodzi nie tylko o szansę uzyskania większego rabatu na kompleksowe zamówienie i usługę monterską, ale przede wszystkim zagwarantowania sobie szybkiej i fachowej pomocy z jednego źródła w razie problemów. Z tą myślą szukaliśmy przedstawiciela firmy na miejscu.

 • Pomoc sprzedawcy przydała się przy skoordynowaniu automatycznego obsługiwania jednym pilotem obu bram, a potem jeszcze w zimie, kiedy spaliliśmy bezpieczniki w napędzie bramy.

 • Mieszkamy przy wąskiej ulicy, a na działce mamy krótki podjazd do garażu, dlatego zastosowaliśmy przesuwną i samonośną bramę o szer. aż 5 m.  Manewrowanie samochodami jest dzięki temu komfortowe, ale tak szerokie skrzydło, sterowane elektronicznym napędem, nabiera podczas pracy śnieg i przy zbyt dużym obciążeniu staje. Zamiast usunąć śnieg, niepotrzebnie szarpnęliśmy skrzydło i spaliliśmy bezpieczniki. Wystarczył kontakt z autoryzowanym przedstawicielem, by zażegnać problem.

 • Dobrze się stało, że zmieniliśmy pierwotną szerokość bramy 4 m na szerszą. Wykazały to utrudnione wjazdy na prowizorycznie ogrodzoną działkę podczas budowy domu. Radzimy stawiać docelowe ogrodzenie dopiero po zakończeniu wszystkich prac również dlatego, że mogą je uszkodzić samochody, dowożące materiały oraz podczas zagospodarowywania działki.

 • Ocynkowane gotowe panele kupiliśmy w markecie budowlanym. Łatwo się je montuje i demontuje, co wykorzystujemy aktualnie podczas urządzania ogrodu. W kilku miejscach na działce ustawiamy kosze gabionowe i żałujemy, że nie zaprojektowaliśmy ich wcześniej w ogrodzeniu. Połączylibyśmy dwa rozwiązania w jednym.

 • Systemowe panele świetnie się sprawdzają, bo są mało widoczne i nie zasłaniają otwartych widoków.

Ogrodzenie i bramy - koszty:

 • ogrodzenie stalowe – montaż 2000 zł, 
 • przęsła 19 000 zł. 
 • elementy z klinkieru – robocizna 7000 zł, materiał 8000 zł. 
 • gotowe ocynkowane panele około 4000 zł.
Napęd znajduje się wewnątrz słupka z sygnalizatorem LED-owym Wideodomofon przy szerokiej wygodnej furtce (fot. Wiśniowski)

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-10-10

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Witam.Czy moglbym prosic i nazwe klinkieru jaki zostal wykorzystany na mury ogrodzenia?

Gość Damian

31 Mar 2016, 10:38

Witam, czy mozna prosic o jakies dane jaki material zostal uzyty na tak piekne ogrodzenie, i gdize mozna zamowic dokladnie takie same przesla i brame. Dziekuje pieknie.Ogrodzenie pierwsza klasa!!! Wykonanie perfekcyjne.Pozdrawiam

bjane7

28 Maj 2015, 09:09

To ja mam bardzo podobne, bramę mam tylko mniejszą ale mam wszystkie słupki pełne, wypełnienie z paneli aluminiowych, własną robociznę i wyszło w całości ok. 20tys.

Gość Orestes

27 Mar 2014, 07:17

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów Ogrodzenie łupane to produkt, który firma JONIEC® ma w swojej ofercie od kilkunastu lat. Czas ten pozwolił na dopracowanie parametrów wpływających ...
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM BENINCA - jedna z najstarszych firm w branży, od blisko 40 lat produkuje we własnych fabrykach (znajdujących się wyłącznie we Włoszech) ...
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Steel Group to polski producent systemów ogrodzeniowych stawiający na nowoczesny i modny design włączając gamę kolorów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze