Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie z prefabrykowanych elementów i poziomymi szczeblami

Ogrodzenie z prefabrykowanych elementów i poziomymi szczeblami

To ja chciałam mieć na froncie ogrodzenie z poziomymi szczeblami, bo mało jest na rynku przęseł z takim układem. Nie zamierzałam szczelnie odgradzać wnętrza posesji od spokojnej uliczki... - mówi Magda, która razem z Konradem jest Czytelnikiem Budujemy Dom. Magda i Konrad ogrodzenie użytkują od 2012 r.

Furtka o szer. 1,15 m otwierana jest elektrozaczepem
Furtka o szer. 1,15 m otwierana jest elektrozaczepem

Parametry ogrodzenia:

 • Od frontu o dł. 28 m i wys. 1,65 m, z prefabrykowanych kształtek betonowych oraz z elementów ze stali (ocynkowanej ogniowo i polakierowanej proszkowo), przęsła o wym. 2,5 x 1,25 m. 
 • Reszta ogrodzenia – z gotowych słupków i paneli z ocynkowanych prętów o gr. 4 mm. 
 • Fundament – front o gł. 1 m, liniowy, zbrojony, wylany z gruszki.

Podmurówka:

 • Od frontu z betonu i kształtek betonowych. 
 • Reszta – prefabrykowane elementy podwalinowe z betonu o wys. 20 cm. 
 • Furtki – główna o szer. 1,15 m, z elektrozaczepem i domofonem; do śmietnika o szer. 1 m. 
 • Brama – o szer. 4,3 m, dwuskrzydłowa, z napędem.

Decyzja: nie chcieliśmy budować tradycyjnego ogrodzenia z cegły klinkierowej, bo nie pasuje do nowoczesnej bryły naszego domu. Myśleliśmy o otynkowanych murkach, ale obawialiśmy się, że nie będą praktyczne w późniejszym użytkowaniu – szybko się zabrudzą od pyłu z drogi i trudno będzie je czyścić. Wybraliśmy prefabrykowane elementy z betonu, imitujące łupany granit. Wyglądają solidnie, ale nowocześnie i można je myć myjką ciśnieniową.

Staraliśmy się ograniczyć koszty ogradzania działki o wym. 28 x 33 m, wkładając w nie samodzielną pracę. Oboje jesteśmy inżynierami, więc mamy pojęcie o projektowaniu i budowie ogrodzeń. Sami zaprojektowaliśmy w programie Autocad wielkość murków i słupków oraz układ elementów ze stali.

Koniecznie chcieliśmy mieć przęsła ze stali ocynkowanej i polakierowanej proszkowo, ale w sprzedaży nie znaleźliśmy wyrobów z takiego materiału i w takim układzie. Podobne panele, o dobrej jakości u renomowanych producentów, były bardzo drogie. Natomiast drobni producenci pracują na stali nieocynkowanej, doradzając jej dwukrotne malowanie farbą do metalu. Technologicznie i jakościowo nie spełniały naszych oczekiwań.

Skoro wkładaliśmy dużo własnej pracy, chcieliśmy mieć w reprezentacyjnej części działki ładne i niesztampowe ogrodzenie, które nie potrzebuje konserwacji. Z naszego jesteśmy bardzo zadowoleni.

Prefabrykowane kształtki z betonu, imitujące łupany granit, zostaną jeszcze zaimpregnowane preparatem do betonu Resztę ogrodzenia skonstruowano z prefabrykowanych fundamentów i paneli z ocynkowanego drutu o gr. 4 mm Tylna brama i furtka
Prefabrykowane kształtki z betonu, imitujące łupany granit, zostaną jeszcze zaimpregnowane preparatem do betonu Resztę ogrodzenia skonstruowano z prefabrykowanych fundamentów i paneli z ocynkowanego drutu o gr. 4 mm Tylna brama i furtka

Ogrodzenie z poziomymi szczeblami - rady i przestrogi:

 • Podmurówka i słupki z kształtek betonowych
  Podmurówka i słupki z kształtek betonowych
  Magda: to ja chciałam mieć na froncie ogrodzenie z poziomymi szczeblami, bo mało jest na rynku przęseł z takim układem. Nie zamierzałam szczelnie odgradzać wnętrza posesji od spokojnej uliczki, więc rozlokowałam szczeble w odległości 7 cm od siebie. Sprawdzałam inne ustawienia szczebli, ale panele prezentowały się zbyt masywnie. Ogrodzenie jest lekkie i dostatecznie przejrzyste.

 • Konrad: fundamenty i podmurówkę z betonu na froncie wylewałem z pomocą lokalnych robotników. Razem stawialiśmy słupki i murki z betonowych kształtek. Panele przeznaczone na front działki, spawałem z teściem z kształtowników stalowych o wym. 2,5 x 4 cm, które kupiłem w składzie stali. Słupki 60 x 60 mm wykonaliśmy ze stali o gr. 3 mm, przęsła – ze stali o gr. 2 mm. Trwało to tydzień.

  Zawiozłem je potem do cynkowni, gdzie je ocynkowano ogniowo, a następnie polakierowano proszkowo. Przygotowanie paneli wymagało sporo wysiłku i czasu, ale za to mam pewność, że są solidne i nie zardzewieją. Na samych elementach stalowych zaoszczędziłem w porównaniu z kupnymi (od renomowanego producenta) ok. 16 000 zł.

  Wykonanie na froncie fundamentów i murków zajęło 2 dni. Montaż frontowych elementów ze stali – 1 dzień. Reszta ogrodzenia zabrała 144 roboczogodziny.

Ogrodzenie z poziomymi szczeblami - koszty:

 • Od frontu 15 870 zł. 
 • Reszta 8407 zł. 
 • Front – podmurówka, kształtki betonowe 6000 zł, stal 3000 zł, cynkowanie ogniowe 1000 zł, malowanie proszkowe 1000 zł, napęd do bramy 2200 zł. 
 • Reszta ogrodzenia – materiały 5000 zł. 
 • Robocizna – 1500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-13

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

co do Pana ktory pisał 3 marca :) Jestem dokładnie tego samego zdania. wczesniej nie zobaczylam niestety Pana komentarza..no cóż ;)Ciekawi mnie samą ta cena :P no ja niestety tak tanio nie miałam :P :Ppic na wode opowiadaja.. !

Gość Karolina

07 Paź 2015, 09:40

szkoda, że Pan nie pokazał jak sobie wyspawał w garażu bramę wjazdową :-Djak front ma 28 metrów to jest mniej więcej 11 przęseł po 2.5 metra. Nawet u Wiśniowskiego tyle nie kosztuje ogrodzenie. Mocno przesadzone z tymi zaoszczędzonymi 16 tysiącami zł w porównaniu do kupnego ogrodzenia.

Gość gosc

03 Mar 2015, 21:53

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów Ogrodzenie łupane to produkt, który firma JONIEC® ma w swojej ofercie od kilkunastu lat. Czas ten pozwolił na dopracowanie parametrów wpływających ...
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM BENINCA - jedna z najstarszych firm w branży, od blisko 40 lat produkuje we własnych fabrykach (znajdujących się wyłącznie we Włoszech) ...
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Steel Group to polski producent systemów ogrodzeniowych stawiający na nowoczesny i modny design włączając gamę kolorów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze