Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Porady ekspertów

Ochrona metalowego ogrodzenia przed rdzą

Ochrona metalowego ogrodzenia przed rdzą

Mam stare żeliwne ogrodzenie, od wielu lat nieczyszczone. W wielu miejscach jest rdza. Jak najskuteczniej się jej pozbyć?

Odpowiedź eksperta: Każdy materiał, nie tylko metal, narażony na wpływ czynników atmosferycznych, musimy konserwować. Żeliwne i stalowe elementy ogrodzenia należy odnawiać mniej więcej co pięć lat.

W przypadku już istniejącej rdzy, najważniejsze jest jej usunięcie. Na początku pozbywamy się starej farby i rdzy przy pomocy szpachelki. Jeżeli rdza jest w formie nalotu, to najprościej użyć preparatu odrdzewiającego. Jeśli warstwa rdzy jest gruba i trwała, usuwamy ją przy pomocy wiertarki z nałożoną końcówką w formie drucianej szczotki. A w miejscach, gdzie wiertarką nie da się do nich dotrzeć – stosujemy zwykłą drucianą szczotkę lub papier ścierny.

Silnie skorodowaną powierzchnię można wyczyścić szlifierką kątową. Trzeba jednak uważać, żeby nie uszkodzić za bardzo metalu. Przed malowaniem, element ma być suchy i czysty, dlatego przemywa się go rozpuszczalnikiem, aby usunąć tłuszcz i inne zanieczyszczenia.

Prace malarskie najlepiej przeprowadzić przy suchej, bezwietrznej i niezbyt słonecznej pogodzie. Jako pierwszą warstwę nakłada się antykorozyjną farbę gruntującą. Chroni ona przed powstawaniem rdzy, jak również likwiduje jej mikroskopijne pozostałości. Zwiększa też przyczepność oraz zmniejsza zużycie środka w kolejnych warstwach. Dostępne są także wyroby dekoracyjne o właściwościach antykorozyjnych, które nie wymagają zastosowania podkładu gruntującego.

Do nanoszenia wykorzystuje się pędzel bądź wałek. Nie zapominajmy o zabezpieczeniu miejsc, gdzie farba może skapywać. Dlatego do ogrodzenia warto wybrać produkt, który ma gęstą konsystencję i dzięki temu mniej rozchlapuje się podczas aplikowania.

Elementy żelbetowe (oraz ogrodzenia stalowe) możemy zabezpieczyć farbami poliuretanowymi, przeznaczonymi do tego typu materiału lub chlorokauczukowymi – również do stali i powierzchni stalowych ocynkowanych, albo alkidowymi (ftalowymi), które można stosować na wszystkie rodzaje metali. Preparaty te tworzą na powierzchni trwałą powłokę odporną na działanie wilgoci, promieni UV, tłuszczów, wysokiej i niskiej temperatury.

Zaleca się dobierać produkty tej samej firmy na kolejne warstwy ochronne, z racji gwarancji ich dobrego połączenia.

Wszystkie prace powinno się wykonywać w masce oraz okularach ochronnych (szczególnie w czasie szlifowania) ze względu na wydzielanie się pyłu i trujących związków.

Redakcja BD
fot. Röben

aktualizacja: 2015-03-04

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów Ogrodzenie łupane to produkt, który firma JONIEC® ma w swojej ofercie od kilkunastu lat. Czas ten pozwolił na dopracowanie parametrów wpływających ...
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM BENINCA - jedna z najstarszych firm w branży, od blisko 40 lat produkuje we własnych fabrykach (znajdujących się wyłącznie we Włoszech) ...
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Steel Group to polski producent systemów ogrodzeniowych stawiający na nowoczesny i modny design włączając gamę kolorów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze