Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie domu - wybór i koszty

Artykuł na: 17-22 minuty

Ogrodzenie jest wizytówką właścicieli domu i sporo może powiedzieć o ich guście czy stosunku do świata. Jedni wolą takie, które się nie wyróżnia. Dla innych płot musi być nie byle jaki – przykuwać uwagę albo szczelnie izolować.

Ogrodzenie domu - wybór i koszty

Wybór ogrodzenia to jednak nie tylko kwestia upodobań. Mieszkający przy ruchliwej ulicy potrzebują skutecznej osłony od kurzu i hałasu. Delikatne w formie płoty ażurowe, nie przesłaniające widoku, są idealne na działkach usytuowanych w pięknej okolicy, w zacisznym miejscu. Dawniej ogrodzenia stawiano z drewna lub kamienia – z tego, co było dostępne w pobliżu – dzięki czemu dobrze współgrały z otoczeniem.

Wygląd ogrodzenia trzeba zgrać zarówno z klimatem regionu/okolicy, jak i charakterem bryły budynku czy stylem ogrodu.
Dziś mamy ogromny wybór gotowych produktów, materiałów – co niekoniecznie ułatwia wybór. Każdy płot z czasem zmienia wygląd, starzeje się. Co prawda kamień z upływem lat nabiera charakteru, i nawet jego impregnacja na ogół nie jest potrzebna, lecz drewno i metal bez zabezpieczania i odnawiania bardzo szybką niszczeją.

 

Niektórzy najpierw budują ogrodzenie (starannie dobierając jego rodzaj) – chcąc wyraźnie wytyczyć granice swej posesji. Potem stawiają dom i urządzają ogród. Jednak większość inwestorów dopiero po zakończeniu robót budowlanych decyduje się na docelowy płot. To dobre rozwiązanie, wszak spore jest ryzyko uszkodzenia bramy podczas transportu materiałów budowlanych. Ponadto budowa domu nie zawsze pozwala na to, by od razu przeznaczyć środki finansowe na solidny mur. Niemniej jednak, plac budowy (fragment działki, na którym prowadzone są prace) powinien być odgrodzony przynajmniej za pomocą taśmy ostrzegawczej przymocowanej do tyczek.

OGRODZENIE DOPASOWANE DO OTOCZENIA

Wygląd ogrodzenia trzeba zgrać zarówno z klimatem regionu/okolicy, jak i charakterem bryły budynku czy stylem ogrodu. Dzięki temu odnosi się wrażenie, że dom to również otaczający go teren. Duża i mała architektura musi ze sobą współgrać. Niestety, wiele płotów, które możemy oglądać na co dzień – wygląda nienaturalnie, zbyt dekoracyjnie, przytłaczająco.

RODZAJE OGRODZEŃ - MURY

Ogrodzenia wznoszone z kamienia sprawiają wrażenie najbardziej solidnych i reprezentacyjnych. Jednak ich współczesne wersje to na ogół kamienna podmurówka (inaczej cokół) plus oparte na niej lżejsze przęsła (z drewna czy metalu). Konstrukcje takie prezentują się lżej i nowocześniej. Kamień idealnie współgra z domami w stylu dworkowym, choć odpowiednio dobrany ma uniwersalne zastosowanie.

 

Do budowy ogrodzeń nadaje się prawie każdy jego rodzaj, ale poszczególne skały różnią się trwałością. Granit, bazalt, porfir, sjenit, kwarcyt są prawie niezniszczalne, chociaż nie każdemu odpowiada ich surowość. Wapień i piaskowiec to tzw. skały miękkie, o ciepłym kolorze i przyjemnej, chropowatej powierzchni. Warto je zaimpregnować, bo względnie szybko ulegają erozji, zaś w miejscach zacienionych porastają glonami.

Ogrodzenie kamienne w nowoczesnym wydaniu
Ogrodzenie kamienne w nowoczesnym wydaniu, wykonane z tego samego materiału, co fragmenty elewacji domu. (fot. Konsport)

Rozwiązaniem wartym uwagi są też ogrodzenia z cegieł silikatowych (wapienno-piaskowych) oraz klinkierowych. Mają one rozmaite faktury, kolory, a mur nie wymaga wykończenia okładziną. Płoty z cegły zwykłej – ceramicznej – trzeba natomiast otynkować, a następnie pomalować lub przykleić płytki.

 

Niezłą imitację kamienia stanowią natomiast bloczki do budowy ogrodzeń – silikatowe albo betonowe. Te również występują w wielu barwach i fakturach. Pozwalają na szybkie postawienie tzw. suchego muru – mają wyprofilowane zamki, więc elementy ustawia się bez zaprawy (następnie zbroi prętami stalowymi i wypełnia betonem).

 

Jeśli ktoś nie chce inwestować w klinkier, kamień czy silikaty, może wylać cokół z betonu (w deskowaniu) lub wymurować go z cegieł zwykłych bądź pustaków, a następnie pomalować lub obłożyć płytkami. Efekt będzie porównywalny, choć trwałość okładziny zależy najczęściej od staranności jej przyklejenia. Zastosowanie płytek daje możliwość ujednolicenia wyglądu ogrodzenia, podmurówki domu i elementów małej architektury ogrodowej. Do wyboru mamy dość popularne wyroby z piaskowca i wapienia, a także z granitu.

 

Są również okładziny klinkierowe, silikatowe i betonowe – o rozmaitych fakturach i kolorach. Można też nadać warstwie tynku ciekawą fakturę i pomalować go farbą silikonową o dużej odporności na zabrudzenia – jest to opcja najtańsza, ale efekt murowany.

Ogrodzenie z bloczków betonowych
(fot. Joniec)
Ogrodzenie z bloczków betonowych
Bloczki betonowe występują w różnych wariantach. Nowoczesny charakter mają niewielkie elementy o mocno wydłużonym kształcie, przypominające cegły. (fot. Pozbruk)

Zobacz, jak murować ogrodzenie z bloczków

RODZAJE OGRODZEŃ - GABIONY

Kosze z metalowej siatki, wypełnione kamieniami (granitem, piaskowcem itd.), tłuczniem, drewnem czy szkłem, to ostatnio modny sposób na ogrodzenie. Z uwagi na dość surowy charakter, przegrody takie najlepiej pasują do nowoczesnej architektury. Są trwałe, solidne i szczelne, zatem bardzo dobrze izolują. Na ogrodzenia poleca się kosze z siatki plecionej (mają mniej lutów narażonych na korozję), powleczonej PVC. Wielkość oczek musi być, oczywiście, dostosowana do rodzaju wypełnienia.

 

Masywne elementy nie wymagają fundamentu i wyrównywania terenu wzdłuż płotu, a jedynie pod poszczególnymi koszami (te mogą znajdować się na różnym poziomie). W sprzedaży dostępne są także płaskie panele gabionowe, montowane na specjalnych słupach betonowanych w podłożu.

Kosze gabionowe
(fot. Progress Architektura)
Kosze gabionowe
(fot. Konsport)
Kosze gabionowe mogą mieć różny układ prętów oraz wypełnienie. Możliwe jest też zestawianie paneli w różnej konfiguracji z elementami z siatki.

RODZAJE OGRODZEŃ - SIATKA Z ROLKI

Rozciągana na słupach, stanowi najtańszy sposób na ogrodzenie nieruchomości. W sprzedaży znajdziemy produkty ze stalowego drutu ocynkowanego lub powleczonego dodatkowo tworzywem (w różnych kolorach), plecione i zgrzewane (z prostokątnymi oczkami). Im średnica drutu i gęstość siatki większa, tym ogrodzenie sztywniejsze (to ważne, gdy posiadamy np. dużego psa).

Ogrodzeniowa siatka pleciona
a) (fot. Leroy Merlin)
Panele z siatki
b) (fot. Betafence)
Ogrodzeniowa siatka pleciona (a) oraz tzw. panele z siatki (b).

RODZAJE OGRODZEŃ - PRZĘSŁA I PANELE

Produkowane z rozmaitych materiałów, są najczęstszym typem ogrodzeń. Można je kupić w zestawie ze słupkami i wszystkimi niezbędnymi akcesoriami. Jeśli ktoś ma wysoki budżet, w zakładach kowalstwa artystycznego może zamówić klimatyczne, bogato zdobione ręcznie kute przęsła stalowe. Nieco tańsze są ogrodzenia w postaci odlewów z żeliwa oraz nowocześnie wyglądające przęsła ze stalowych prętów czy kształtowników. Lekkie i delikatne (niczym siatka ujęta w ramy), ale stabilne, są panele z cienkich prętów metalowych, które mogą być płaskie lub wyprofilowane.

 

Równie popularne co metalowe są przęsła drewniane w rozmaitym wzornictwie, ze sztachet prostych bądź profilowanych. Natomiast delikatniejsze panele z drewna nie zapewnią trwałego ogrodzenia posesji. Mogą zaś osłaniać część wypoczynkową w ogrodzie, wydzielać odmienne strefy itd. Występują w wielu wariantach – w zależności od potrzeb, możemy wybrać wersje pełne albo mniej lub bardziej ażurowe, o różnej wysokości.

Przęsła stalowe o nowoczesnej formie
a) (fot. Konsport)
Przęsła stalowe w tradycyjnej stylistyce
b) (fot. Wiśniowski)
Przęsła stalowe o nowoczesnej formie (a) oraz w tradycyjnej stylistyce (b).

RODZAJE OGRODZEŃ - PŁOTY DREWNIANE

Tradycyjne ogrodzenia zbite z bali lub surowych desek ciągle mają licznych fanów. Szczególnym powodzeniem cieszą się na działkach wiejskich, leśnych, podmiejskich i w gospodarstwach agroturystycznych, bo nadają swojski charakter. Podkreślają też urok innych drewnianych elementów architektonicznych – ganków, okiennic.

Ogrodzenie drewniane
Ogrodzenie drewniane przetrwa długie lata, jeśli będziemy o nie dbać i konserwować raz na kilka sezonów. (fot. Leroy Merlin)

ŁADNY WJAZD, CZYLI BRAMA OGRODZENIOWA

Brama i furtka to jak gdyby pierwsze drzwi, które przekraczają przybywający goście. Powinny współgrać z pozostałą częścią ogrodzenia. Jednak nie ich wygląd jest najważniejszy – przede wszystkim muszą zapewniać wygodną komunikację na co dzień. Szerokość bramy powinna wynosić ok. 4 m, zaś furtki 90 cm. Gdy działka jest duża, można zaplanować również drugą bramę – gospodarczą – dla ułatwienia dostaw do ogrodu lub w celu stworzenia parkingu dla gości. Przy śmietniku i po przeciwległej stronie posesji przyda się druga furtka.

 

Brama z rozwieranymi skrzydłami nie może otwierać się poza granice działki. Gdy podjazd jest niewielkich rozmiarów, lepiej wybrać model przesuwny – chyba że nie ma miejsca na ruch skrzydła wzdłuż ogrodzenia. Wersje przesuwne samonośne cieszą się w ostatnich latach największą popularnością. Skrzydło zawieszone jest na wysięgniku, dzięki czemu śnieg czy ewentualne zanieczyszczenia go nie blokują.

 

Najlepiej od razu zdecydować się na bramę z napędem, bo tak jest taniej. Kupując napęd wraz z bramą, będziemy mieć także pewność, że jego moc i siłowniki (umożliwiające automatyczny ruch skrzydeł) są odpowiednio dobrane. Automatyka zapewnia komfort i bezpieczeństwo. Nie musimy wysiadać z auta, by otworzyć wjazd – co liczy się szczególnie podczas deszczu. Tym samym nie ryzykujemy pozostawienia kluczyków w otwartym samochodzie (w takim momencie auto może paść łupem złodzieja).

 

Bramę warto wyposażyć też w fotokomórki – nadajnik i odbiornik promieni podczerwonych – umieszczane po przeciwległych stronach wjazdu. Ich zadaniem jest zatrzymanie zamykającego się skrzydła (bądź skrzydeł), gdy w świetle wjazdu pojawi się jakiś obiekt – samochód, dziecko, pies itd.

Siłownik do bramy wjazdowej przesuwnej
Siłownik zapewniający ruch skrzydła tradycyjnej bramy rozwieranej
Siłownik do bramy wjazdowej przesuwnej oraz siłownik zapewniający ruch skrzydła tradycyjnej bramy rozwieranej. (fot. Beninca)

OGRODZENIE ATRAKCYJNE MIMO LAT

Aby ogrodzenie przez długi czas wyglądało estetycznie, trzeba pomyśleć o jego konserwacji. Dotyczy to przede wszystkim wersji z drewna i metalu. Płoty drewniane, choć piękne i naturalne, najszybciej ulegają tzw. korozji biologicznej i bezwzględnie muszą być zabezpieczane przed wilgocią oraz grzybami. Impregnacja chroni przed wnikaniem wody (co korzystnie wpływa na trwałość materiału) i zabrudzeniem. Możemy kupić zabezpieczone gotowe przęsła i panele, a także deski czy bale do budowy ogrodzeń. Jednak i takie elementy zaleca się pokryć dodatkowo farbą (kryjącą lub transparentną). Powierzchnię każdego płotu drewnianego należy ponadto co kilka lat odnawiać.

 

Po usunięciu łuszczącej się farby, czy zmurszałych fragmentów, i przeszlifowaniu całości, zaleca się zastosować impregnat. Pamiętajmy jednak, że impregnacja to zwykle dopiero pierwszy etap konserwacji drewna. Dalszą ochronę – i dekorację – zapewnia warstwa lakieru, lakierobejcy lub emalii (sam impregnat mógłby zostać szybko wymyty przez wodę). Na rynku oferowanych jest wiele wyrobów, które nie tylko doskonale chronią materiał, ale i nadają mu pożądaną barwę, charakter.

 

Dostępne w sprzedaży przęsła metalowe (spawane, kute, odlewane) są zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych (ocynkowane ogniowo, powleczone tworzywem albo polakierowane proszkowo). Jednak podobnie jak w przypadku drewna, po ok. pięciu latach wymagają odnowienia – gdy pojawią się pierwsze ogniska korozji albo powłoka zewnętrzna zacznie się łuszczyć. Po oczyszczeniu i przeszlifowaniu powierzchni, metal zabezpiecza się warstwą podkładową, a później maluje specjalną farbą w wybranym kolorze.

 

Takich samych zabiegów wymaga po kilku sezonach ocynkowana siatka ogrodzeniowa z rolki (szczególnie, gdy nie pomalowaliśmy jej dodatkowo farbą). Natomiast siatka powleczona fabrycznie warstwą tworzywa sztucznego (PVC, polietylen) jest znacznie odporniejsza na wpływ czynników zewnętrznych i przez długie lata nie wymaga konserwacji.

Żywe płoty

Każde ogrodzenie zyska na wyglądzie, jeśli w jego sąsiedztwie posadzimy rośliny. Możemy w ten sposób zamaskować nieciekawy płot, a nawet zastąpić go żywopłotem. Jeśli ma on pełnić funkcję obronną, musi być gęsty i ciernisty. Wybieramy wtedy krzewy, które z natury mocno się zagęszczają i mają kolce albo ciernie. W tym celu polecamy berberys Thunberga, ognik szkarłatny i głóg pospolity. Barierę od wiatru, hałasu i kurzu będzie stanowił tzw. żywopłot ochronny, z roślin gęstych i jednocześnie odpornych na mróz oraz wiatr, np. ze świerka pospolitego, cisa pośredniego czy rozmaitych gatunków jałowca.

 

Płot można też obsadzić pnączami. Powszechne jest maskowanie nimi siatki albo niezbyt atrakcyjnych prefabrykatów z betonu. Zalety pnączy to przede wszystkim szybki wzrost i łatwa pielęgnacja. Do dyspozycji mamy gatunki jednoroczne (np. groszek pachnący, chmiel japoński, kobea pnąca) oraz wieloletnie (powojniki, wiciokrzewy, winobluszcze, hortensja pnąca czy zimozielony bluszcz), które potrzebują co najmniej dwóch lat, by zamaskować płot. Na ażurowe ogrodzenia – siatki, przęsła – odpowiednie są gatunki owijające się wokół podpór, np. powojniki, wiciokrzewy. Przy murach natomiast sadzi się pnącza przytwierdzające się przylgami lub korzeniami czepnymi – winobluszcz, hortensja pnąca, bluszcz.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jakie typy ogrodzeń są zabronione?

KOSZTY BUDOWY OGRODZENIA

Koszt ogrodzeń drewnianych zależy przede wszystkim od ich rodzaju, gatunku drewna, wykończenia i wysokości. Solidne przęsła są droższe od lekkich paneli lamelowych. Za przęsła ze sztachet sosnowych o typowych wymiarach (wysokość 120 cm, szerokość 180 cm) zapłacimy 40–80 zł/szt. Najtańsze panele drewniane w marketach budowlanych kupimy za 30 zł/szt. Panele lepszej jakości, masywniejsze, z grubych desek, o wymiarach ok. 180 × 180 cm, kosztują przynajmniej 150 zł/szt. (wyroby ażurowe). Ceny wersji pełnych mogą wynosić nawet 400 zł/szt.

 

Koszt wyrobów metalowych zależy od grubości stali, jakości łączeń i dodatkowych zdobień. Za przęsła stalowe (120 × 180 cm) trzeba zapłacić 100–300 zł/szt. Jeszcze więcej za produkty bogato zdobione albo o modnym, nowoczesnym wzornictwie. Cena dobrych jakościowo paneli z siatki wynosi przynajmniej 40 zł/szt. Na rynku znajdziemy też droższe, solidniejsze panele – nawet za kilkaset złotych. Najmniej wydamy na siatkę z rolki – wyroby dobrej jakości można kupić za 10–20 zł/m.b., zależnie od grubości drutu i rodzaju powłoki. Gabiony o wysokości 120 cm i szerokości 15–20 cm kosztują 250– 300 zł/m.b., zaś większe – o wysokości 200 cm i szerokości 35 cm – ok. 450 zł/m.b.

 

Sporo będzie kosztowało wymurowanie elementów ogrodzenia z cegły, bloczków lub kamienia. Cegły klinkierowe i silikatowe – kupimy za 1–3 zł/szt., cegły zwykłe – 0,5–2 zł/szt., kształtki betonowe – 2–40 zł/szt. (w zależności od wielkości i rodzaju), kamień polny 50–70 zł/t, piaskowiec 120–1000 zł/t, granit 200–1500 zł/t.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Konsport

aktualizacja: 2018-02-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Dnia 7.11.2017 o 12:17, Gość krzychu napisał: Co do tych cynkowanych bram to oczywiste Nie wiem po co brać z surowej stali jakiekolwiek ogrodzenie jak po 2-3 latach będzie dramat. Ja mam ocynk i malowanie proszkowe - 7 rok bez żadnych zastrzeżeń. Krzychu, ...

kayus11

24 Lut 2018, 09:39

Co do tych cynkowanych bram to oczywiste Nie wiem po co brać z surowej stali jakiekolwiek ogrodzenie jak po 2-3 latach będzie dramat. Ja mam ocynk i malowanie proszkowe - 7 rok bez żadnych zastrzeżeń.

Gość krzychu

07 Lis 2017, 11:17

Parę sposobów na sprawdzenie jakości kupowanego panelu:1. Spróbować przegiąć panel w pionie i w poziomie - im łatwiej się zgina, tym drut jest cieńszy, a to oznacza, że całe ogrodzenie będzie mniej sztywne2. Sprawdzić zgrzewy (miejsca łączeń drutów) - jeśli są słabe, będą ...

Awa Kubisz

09 Lip 2012, 06:39

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ogrodzenie palisadowe PP 002 (P64) od KONSPORT
Ogrodzenie palisadowe PP 002 (P64) od KONSPORT Ogrodzenie palisadowe PP 002 (P64) od KONSPORT charakteryzują poziomo ułożone kształtowniki, które nadają mu unikalny wygląd.
BULL624 TURBO - nowy siłownik do bram przesuwnych marki Beninca
BULL624 TURBO - nowy siłownik do bram przesuwnych marki Beninca BULL624 TURBO - nowy siłownik do bram przesuwnych do 600 kg wagi bramy.
Budowlana Firma Roku 2017 oraz Osobowość Branży 2017 dla firmy Polbram Steel Group
Budowlana Firma Roku 2017 oraz Osobowość Branży 2017 dla firmy Polbram Steel Group Firma Polbram Steel Group zdobyła wyróżnienie Budowlana Firma Roku 2017, oraz nagrodę indywidualną dla Prezesa Adama Makowskiego za Osobowość ...
topowe produkty

KONSPORT - nowoczesne systemy ogrodzeniowe

Marka KONSPORT to polski producent nowoczesnych ogrodzeń o niepowtarzalnym wzornictwie. 24 lata obecności w branży ogrodzeniowej dają gwarancję wysokiej jakości i estetyki naszych produktów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 5/2018

W majowym miesięczniku publikujemy teksty dotyczące - kominów, tarasów wraz z ich zadaszeniem oraz oświetlenia zewnętrznego. Decydując się na budowę...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze