Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Budowa ogrodzenia według własnego projektu

Samodzielnie zaprojektowałem ogrodzenie na froncie działki, bo chciałem, żeby miało dobre proporcje i nie konkurowało z architekturą i wykończeniem domu, tylko je uzupełniało. Dom stoi na wsi, w otoczeniu lasu i łąk, więc żeby nie zamykać na nie widoku, resztę działki otoczyłem prefabrykowaną podmurówką z betonu i ażurowymi prefabrykowanymi panelami z drutu - mówi Robert, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2013 r.

Działka: wymiary 22 × 38 m; grunt piaszczysty.

Ogrodzenie:

Od frontu – dł. 22 m, wys. 1,8 m; murki i słupki z bloczków betonu komórkowego, wykończone kamieniem elewacyjnym i zwieńczone gotowymi elementami z betonu. Przęsła z elementów stalowych, ocynkowanych i zabezpieczonych proszkowo lakierem w kolorze antracyt; reszta – z prefabrykowanych paneli z drutu o gr. 5 mm, zabezpieczonych proszkowo na kolor antracyt. 

 • Fundament – front o gł. 0,8 m i szer. 0,4 m, liniowy, zbrojony, wylany z gruszki; reszta – z betonowych prefabrykowanych elementów. 
 • Podmurówka – z bloczków betonu komórkowego, wykończonego kamieniem elewacyjnym. 
 • Furtki – główna o szer. 1,2 m, z elektrozaczepem, wideodomofonem i oświetleniem; do śmietnika – 2 furtki o szer. 1 m. 
 • Brama – o szer. 4,6 m, przesuwna, samonośna, jednoskrzydłowa, z napędem.
Podmurówkę i słupki obłożono kamieniem elewacyjnym, a przęsła są ze stali zabezpieczonej proszkowo
Podmurówkę i słupki obłożono kamieniem elewacyjnym, a przęsła są ze stali zabezpieczonej proszkowo

Decyzja: samodzielnie zaprojektowałem ogrodzenie na froncie działki, bo chciałem, żeby miało dobre proporcje i nie konkurowało z architekturą i wykończeniem domu, tylko je uzupełniało. Ponieważ wcześniej użyłem kamienia elewacyjnego, taki sam materiał dałem na murkach, słupkach i podmurówce.

Rozrysowałem również przęsła ze stali z poziomo ułożonymi szerokimi i zamkniętymi kształtownikami. Wykonano je ze stali ocynkowanej i zabezpieczonej proszkowo, więc nie wymagają konserwacji. W tej części ogrodzenia zmieściłem wygodną furtkę o niestandardowej szer. 1,2 m, z elektrozaczepem i wideodomofonem, szeroką samonośną bramę przesuwną oraz zadaszony obszerny śmietnik.

Każdy szczegół starannie dopieściłem pod względem funkcjonalnym i estetycznym, wiedząc, że będą często używane. Jest teraz wygodnie. Dom stoi na wsi, w otoczeniu lasu i łąk, więc żeby nie zamykać na nie widoku, resztę działki otoczyłem prefabrykowaną podmurówką z betonu i ażurowymi prefabrykowanymi panelami z drutu.

Mam poczucie, że z każdej strony ogrodzenie dobrze wpisuje się w otoczenie i zabudowę na posesji. Tak jak zaplanowałem, robota została wykonana raz a porządnie!

Po przeciwległej do furtki stronie ogrodzenia frontowego ulokowano pieczołowicie wykończony i zadaszony śmietnik
Po przeciwległej do furtki stronie ogrodzenia frontowego ulokowano pieczołowicie wykończony i zadaszony śmietnik

Ogrodzenie zaprojektowane samodzielnie - rady i przestrogi:

 • Kamień elewacyjny na murkach fantastycznie zachowuje się w użytkowaniu. Niestraszna mu zima, upał, brud i woda. Zapobiegawczo zabezpieczyłem go po ułożeniu środkami do kamienia, więc nie jest podatny na warunki atmosferyczne. Można go umyć myjką ciśnieniową, ale na razie nie jest to konieczne, bo nie znać na nim kurzu.

  Ze względów praktycznych, zastosowałem samonośną bramę przesuwną, z jednym skrzydłem. Zapewniłem jej wzdłuż ogrodzenia odpowiednio dużo miejsca, a jej wykonawca dobrze obliczył ciężar i wielkość przeciwwagi. Monter napędu prawidłowo wyliczył jego moc, więc brama działa bez zarzutu, nawet w śnieżyce i mrozy.

 • Ogrodzenie budowałem przez 2 miesiące, pilnując, żeby fachowcy przestrzegali wszelkich niezbędnych prawideł sztuki budowlanej. Tak jak podczas wznoszenia domu, nie akceptowałem fuszerki i półśrodków. Na każdy element ogrodzenia przewidziano właściwą porę.

  Elementy stalowe na front dostarczono na budowę po upływie 6 tygodni od złożenia zamówienia. Elementy prefabrykowane kupiłem wraz akcesoriami do montażu w hurtowni materiałów na ogrodzenia.

Ogrodzenie zaprojektowane samodzielnie - koszty:

 • Ogrodzenie frontowe: materiały - 10 000 zł, robocizna - 2000 zł
 • Pozostałe: materiały - 12 000 zł, robocizna - 3000 zł.
Ogrodzenie zaprojektowane samodzielnie

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-09-14

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Kilka słów o tym, jak przygotować beton do budowy ogrodzenia można znaleźć na naszym blogu www.joniec-ekspert.pl: http://www.joniec-ekspert.pl/2017/03/29/jakrzygotowac-beton-do-budowy-ogrodzenia/

Eksperci Joniec

30 Maj 2017, 14:11

Czy do wymurowania ogrodzenia powinienem użyć jakieś gotowej zaprawy, czy mogę wyciągnąć betoniarkę i samemu ukręcić? Która opcja będzie bardziej trwała?

Gość Łukasz

25 Maj 2017, 08:00

moglbym wiedziec co to za projekt domu ?

Gość khhris@wp.pl

17 Wrz 2015, 17:51

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów Ogrodzenie łupane to produkt, który firma JONIEC® ma w swojej ofercie od kilkunastu lat. Czas ten pozwolił na dopracowanie parametrów wpływających ...
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM BENINCA - jedna z najstarszych firm w branży, od blisko 40 lat produkuje we własnych fabrykach (znajdujących się wyłącznie we Włoszech) ...
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Steel Group to polski producent systemów ogrodzeniowych stawiający na nowoczesny i modny design włączając gamę kolorów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze