Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Remont ogrodzenia drewnianego

Remont ogrodzeń drewnianych – ze sztachet, bali, żerdzi, albo panelowych – ogranicza się zazwyczaj do odnowienia ich powierzchni. Drewno wymaga sporo pielęgnacji – łatwo bowiem niszczeje pod wpływem wilgoci, w miejscach zacienionych porasta mchem i glonami, zaś w skutek działania promieni UV traci kolor.

Remont ogrodzenia drewnianego

Drewno należy impregnować co 3–5 lat, nawet jeśli było zabezpieczone fabrycznie (w ogrodzie najlepiej sprawdza się drewno zaimpregnowane w sposób ciśnieniowy – impregnat wnika w materiał bardzo głęboko).

Remont ogrodzenia drewnianego - odpowiednie preparaty

Pierwszym etapem konserwacji drewna jest impregnacja. Dodatkową ochronę (i dekorację) zapewnia warstwa lakieru, lakierobejcy, emalii bądź oleju (wybór produktu zależy od tego, jaki chcemy uzyskać efekt). Impregnat wnika w strukturę drewna, zabezpieczając je, a niekiedy również nadając transparentny kolor. Warto wybrać taki preparat, który zabezpieczy materiał kompleksowo – przed działaniem rozmaitych czynników, np. pleśni, innych grzybów i owadów. Niektóre produkty, nie tylko chronią drewno, ale też niszczą niewielkie ogniska zagrzybienia.

Emalią pokrywa się głównie te ogrodzenia, które już wcześniej były nią wykańczane. Farba tworzy bowiem powłokę kryjącą, przez którą drewno traci swój naturalny wygląd. Lakiery, lakierobejce i oleje podkreślają zaś naturalność drewna. Ogrodzenia należy malować lakierami przeznaczonymi do zastosowania na zewnątrz. Tworzą one elastyczną powłokę. Lakier do malowania parkietów – na zewnątrz domu szybko by popękał.

Lakierobejca to lakier barwiący (najczęściej w kolorze brązowym, zielonym lub niebieskim), transparentny, podkreślający naturalny rysunek słojów. Oleje wnikają głęboko w drewno, doskonale chroniąc je przed wilgocią. Do ogrodzeń używa się takich samych olejów, jakimi zabezpiecza się deski tarasowe.

Remont ogrodzenia drewnianego - sposób przeprowadzania prac

Na rynku znajdziemy impregnaty, które nie tylko chronią drewno, ale i nadają mu pożądaną barwę. Preparat nanosi się na suche drewno, na ogół pędzlem, niekiedy szmatką
Na rynku znajdziemy impregnaty, które nie tylko chronią drewno, ale i nadają mu pożądaną barwę. Preparat nanosi się na suche drewno, na ogół pędzlem, niekiedy szmatką (fot. Altax)

W trakcie malowania (a także jakiś czas po jego zakończeniu), drewno nie może być narażone na wilgoć – należy więc poczekać na ładną pogodę. Przed przystąpieniem do prac, konieczne jest usunięcie łuszczącej się farby i zmurszałych fragmentów drewna.

Przyda się zatem papier ścierny i twarda szczotka, szlifierka lub zmywacz do farb. Niewielkie ubytki można wypełnić szpachlą. Potem całość trzeba przeszlifować, oczyścić z kurzu, w razie konieczności odtłuścić, a na koniec zaimpregnować i pokryć farbą bądź lakierem.

Wymagana liczba warstw impregnatu, lakieru lub farby zależy od właściwości konkretnego produktu. Niektóre środki nakłada się tylko raz, inne nawet czterokrotnie. Każda kolejna warstwa powinna być cieńsza od poprzedniej, bo drewno staje się coraz mniej chłonne. Nie można nakładać na zapas – zbyt gruba powłoka szybko pęka.

Większość preparatów dobrze się rozprowadza za pomocą pędzla. Aby uzyskać równomierną warstwę, produkt nakłada się długimi, płynnymi pociągnięciami, zgodnie z kierunkiem słojów.

Duże powierzchnie najszybciej maluje się wałkiem. Do uzupełniania miejscowych ubytków w powłoce ochronnej, oraz do nakładania oleju, używa się gąbki albo szmatki (preparat wciera się zgodnie z kierunkiem usłojenia). Do niektórych produktów dołączane są tzw. aplikatory, w postaci gąbki o płaskiej lub karbowanej powierzchni, zamocowanej niekiedy na uchwycie.

Preparaty aplikuje się również przy użyciu pistoletu natryskowego lub agregatu – lecz wymaga to zaawansowanych umiejętności. Ponadto sprzęt tego typu nie jest tani. Metoda natryskowa umożliwia nanoszenie preparatu cienką warstwą.

Małgorzata Kolmus
Na zdjęciu otwierającym: Drewno należy impregnować co 3–5 lat, nawet jeśli było zabezpieczone fabrycznie (fot.: Pixabay-PublicDomainArchive)

aktualizacja: 2016-09-28

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów Ogrodzenie łupane to produkt, który firma JONIEC® ma w swojej ofercie od kilkunastu lat. Czas ten pozwolił na dopracowanie parametrów wpływających ...
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM BENINCA - jedna z najstarszych firm w branży, od blisko 40 lat produkuje we własnych fabrykach (znajdujących się wyłącznie we Włoszech) ...
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Steel Group to polski producent systemów ogrodzeniowych stawiający na nowoczesny i modny design włączając gamę kolorów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze