Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Wymiana słupków i cokołu ogrodzeniowego

Jeśli stary płot ma być zdemontowany (z uwagi na jego uszkodzenia, albo chęć zmiany wizualnej), sporym problemem może okazać się usunięcie słupków i podmurówki. O ile ich konstrukcja jest nienaruszona, wystarczy je odpowiednio oczyścić, pomalować i wykorzystać do budowy nowego płotu. Oczywiście, rozwiązanie to może wyraźnie zawęzić wybór rodzaju ogrodzenia.

Słupki murowane wzmocnia się od środka metalowymi prętami. W przypadku zastosowania cegieł klinkierowych, powinno się mieszać cegły z różnych palet (bo mogą one delikatnie różnić się odcieniem) i używać specjalnej zaprawy do wyrobów z klinkieru

Usuwanie starych elementów

W przypadku, gdy ogrodzenie opiera się jedynie na słupkach osadzonych w betonie, ich usunięcie wymaga podkopania betonu (w przeciwnym razie trudno będzie wyciągnąć go z gruntu). Jeżeli słupki przeznaczone do usunięcia zalane są w podmurówce, która jest w dobrym stanie, najlepiej wyciąć je tuż przy cokole – nie niszcząc betonu. Będzie można zamocować doń nowe słupki z podstawami stalowymi.

Budowa nowego fundamentu

Pamiętajmy, że nowy fundament należy dopasować do rodzaju ogrodzenia i typu podłoża. W przypadku gruntów wysadzinowych (przede wszystkim gliniastych), które pęcznieją pod wpływem mrozu, fundament pod cokół murowany powinien sięgać poniżej strefy przemarzania, czyli na głębokość 80–140 cm (zależnie od regionu), aby podmurówka nie popękała na skutek ruchów podłoża. Pod ogrodzenie z murowanymi słupkami, do których przymocowane są lżejsze przęsła, można wykonać fundament płytszy pod przęsłami – sięgający ok. 60 cm.

Fundament ogrodzenia murowanego, z lekkimi przęsłami, wykonany na gruncie gliniastym (pęczniejącym pod wpływem mrozu)
Fundament ogrodzenia murowanego, z lekkimi przęsłami, wykonany na gruncie gliniastym (pęczniejącym pod wpływem mrozu)

Natomiast na gruntach niewysadzinowych (głównie piaskach), nawet pod pełny mur wystarczy fundament zagłębiony na ok. 60 cm. Fundament ogrodzeniowy zawsze wyprowadza się 15–20 cm ponad poziom gruntu. Na jego zwieńczeniu – w miejscu budowy słupków lub podmurówki – układa się poziomą izolację przeciwwilgociową z dwóch warstw folii fundamentowej lub papy. Pamiętajmy też o wykonaniu dylatacji między słupkami (i ich fundamentem) a podmurówką.

Ogrodzenie z przęsłami i słupkami drewnianymi, bez podmurówki
Ogrodzenie z przęsłami i słupkami drewnianymi, bez podmurówki

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Lafarge

aktualizacja: 2016-09-28

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów Ogrodzenie łupane to produkt, który firma JONIEC® ma w swojej ofercie od kilkunastu lat. Czas ten pozwolił na dopracowanie parametrów wpływających ...
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM BENINCA - jedna z najstarszych firm w branży, od blisko 40 lat produkuje we własnych fabrykach (znajdujących się wyłącznie we Włoszech) ...
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Steel Group to polski producent systemów ogrodzeniowych stawiający na nowoczesny i modny design włączając gamę kolorów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze