Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Wykonawca bramy i przęseł był skrajnie niesłowny!

Wykonawca bramy i przęseł kosztował mnie sporo nerwów, ponieważ był skrajnie niesłowny. Zaraz po zamówieniu zgodnie z umową dostarczył słupki, ale potem totalnie nawalał. Umawiał się ze mną na montaż, ja zwalniałem się z pracy, czekałem godzinami, a on… się nie pojawiał - mówi Paweł, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2014 r.

Wykonawca bramy i przęseł był skrajnie niesłowny!

Działka: wymiary 30 x 40 m; grunt piaszczysty.

Ogrodzenie:

 • Od frontu – dł. 30 m, wys. podmurówki 0,20 m, wys. przęseł 1,40 m; podmurówka, murki i śmietnik z betonowych bloczków fundamentowych, które otynkowano; przęsła ze stali ocynkowanej, zabezpieczonej proszkowo szarą farbą;
 • Reszta – z ocynkowanej siatki i słupków o średnicy 40 mm.
 • Fundament – o gł. 0,70 m, liniowy, zbrojony.
 • Furtki – główna o szer. 1 m, z elektrozaczepem i wideodomofonem; do śmietnika 2 szt. o szer. 1 m.
 • Brama – o szer. 5 m, jednoskrzydłowa, przesuwna, samonośna, z napędem.

Decyzja: ogrodzenie postawił generalny wykonawca, który budował dom. Wykorzystywał do tego przerwy techniczne na budowie. Wykonał fundament liniowy, na froncie działki wymurował z bloczków fundamentowych podmurówkę i murki, a potem je otynkował.

Żona chciała prosty mur, otynkowany takim samym tynkiem, jak dom. Murarze zrobili z płyt OSB daszki, które starannie obrobili identyczną blachą, jaką mamy na dachu domu. To sprawia, że wszystkie wykończenia na domu i płocie są "z jednej parafii".

Przygotowali też wtedy głębokie na 1,5 m zbrojone fundamenty pod słupki dla szerokiej przesuwnej bramy i wmurowali słupki pod przęsła. Elementy ze stali zamówiliśmy u poleconego przez znajomych producenta. Sami zaprojektowaliśmy ich prosty pionowy układ.

Wykonawca bramy i przęseł był skrajnie niesłowny!

Budowa ogrodzenia - rady i przestrogi:

 • Wykonawca bramy i przęseł kosztował mnie sporo nerwów, ponieważ był skrajnie niesłowny. Zaraz po zamówieniu zgodnie z umową dostarczył słupki, ale potem totalnie nawalał. Umawiał się ze mną na montaż, ja zwalniałem się z pracy, czekałem godzinami, a on… się nie pojawiał. Wskutek tego po przeprowadzce przez pół roku mieszkaliśmy na otwartej od frontu działce.

  Oczywiście, wyciągnąłem konsekwencje finansowe, dzięki odpowiednio skonstruowanej umowie. Radzę wszystkim stawiającym ogrodzenia dobrze ją przygotować na takie ewentualności!

 • Drugi nieogrodzony bok działki postanowiłem ogrodzić porządnie, ale tanio. Kupiłem solidną siatkę z ocynkowanego drutu o gr. 4 mm oraz słupki, też z ocynkiem. Powinny być trwałe i nie wymagać żadnej obsługi. Sprawdziłem, że systemowe materiały z wyższej półki byłyby droższe.
Bok działki ogrodzono siatką, rozpiętą na słupkach
Bok działki ogrodzono siatką, rozpiętą na słupkach

Budowa ogrodzenia - koszty:

 • Front – elementy stalowe 14 000 zł (minus kary umowne za niedotrzymanie terminu), materiały na fundamenty, murki, podmurówka 3500 zł, daszki na murowanych elementach i obróbka blacharska 550 zł. 
 • Ogrodzenie boczne – robocizna 1500 zł, siatka 1000 zł, reszta 1850 zł.

Galeria zdjęć

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów Ogrodzenie łupane to produkt, który firma JONIEC® ma w swojej ofercie od kilkunastu lat. Czas ten pozwolił na dopracowanie parametrów wpływających ...
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM BENINCA - jedna z najstarszych firm w branży, od blisko 40 lat produkuje we własnych fabrykach (znajdujących się wyłącznie we Włoszech) ...
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Steel Group to polski producent systemów ogrodzeniowych stawiający na nowoczesny i modny design włączając gamę kolorów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze