Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie z klinkieru i ażurowych przęseł nie było tanie

Elewację domu oraz podmurówkę i murki w ogrodzeniu postawiliśmy z cegły klinkierowej. Zastanawialiśmy się, czy na froncie użyć drewnianych sztachet, ale wymagają częstej konserwacji i ostatecznie stanęło na ażurowych przęsłach ze stalowych prętów. Ogrodzenie nie było tanie - mówią Danusia i Janusz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy ogrodzenie użytkują od 2008 r.

Ogrodzenie z klinkieru i ażurowych przęseł nie było tanie

Działka: wymiary 38 x 48 m; grunt gliniasty.

Ogrodzenie:

 • Od frontu – dł. 38 m, wys. murków 1,40 m, wys. podmurówki 0,35 m, wys. przęseł 1,15 m; podmurówka, murki, śmietnik wykonane z cegły i kształtek klinkierowych; przęsła i słupki – z kształtowników i prętów stalowych; 
 • Reszta – z ocynkowanej siatki. 
 • Fundament – liniowy, zbrojony, o gł. 80 cm. 
 • Furtki – główna o szer. 1 m, z elektrozaczepem i wideofonem; do śmietnika 2 szt. o szer. 0,90 m. 
 • Brama – o szer. 4 m, dwuskrzydłowa z napędem.

Decyzja: dom zbudowaliśmy na tzw. jesień życia i dobieraliśmy materiały, żeby były trwałe i bezobsługowe. Tak samo traktowaliśmy ogrodzenie. Elewację domu oraz podmurówkę i murki w ogrodzeniu postawiliśmy z cegły klinkierowej. Materiał kupiliśmy od niemieckiego producenta i celowo z tej samej partii, bo zależało nam, żeby wszędzie była jednakowa. Przy tak dużym zamówieniu opłacał się transport cegły spod samej zachodniej granicy. U nas pod Warszawą ceny są za wysokie!

Zastanawialiśmy się, czy na froncie użyć drewnianych sztachet, ale wymagają częstej konserwacji i ostatecznie stanęło na ażurowych przęsłach ze stalowych prętów. Stal też wymaga konserwacji, choć rzadszej. Przęsła, bramę i furtki zamówiliśmy u miejscowego ślusarza. Ogrodzenie nie było tanie, jednak nie żałujemy wydanych na nie pieniędzy, ponieważ jest trwałe i solidne, no i pasuje do domu.

Ogrodzenie z klinkieru i ażurowych przęseł nie było tanie

Ogrodzenie z klinkieru i ażurowych przęseł - rady i przestrogi:

 • Janusz: stawianie frontowego i bocznego ogrodzenia przez trzech robotników trwało 2 tygodnie. Po ośmiu latach użytkowania, odświeżenia wymaga lakier na przęsłach stalowych. Na spawach widać gdzieniegdzie odpryski, które już wcześniej miejscowo zamalowywałem, żeby stal nie rdzewiała. Zastosuję dobrej jakości lakier, przeznaczony do położenia na rdzę, żeby maksymalnie oddalić kolejną konserwację. Ponieważ spodziewałem się, że co jakiś czas będę musiał powtarzać lakierowanie, celowo wybrałem z żoną model przęseł z prostym pionowym układem prętów. Na siatce rozciągniętej na reszcie ogrodzenia zapewne utleniło się ocynkowanie, więc też ją pomaluję.

 • Danusia: ogrodzenie jest praktyczne! Wygląda porządnie, a stalowe elementy wymagają malowania tylko raz na 8–10 lat. Ślusarz pokazał nam kilka wzorów przęseł i wybraliśmy najbardziej ażurowe, bo wtedy całość wygląda lżej. W poprzednim domu mieliśmy wysoki zwarty żywopłot z tui, który zamykał widoki i wyglądał ciężko. W nowym domu zastosowaliśmy przejrzyste przęsła i posadziliśmy wzdłuż nich mieszaną kompozycję roślin. Jest dużo lepiej!

  Pełnymi murkami zasłoniliśmy śmietnik, bo to mało estetyczna część ogrodzenia. Postawiliśmy je również przy bramie wjazdowej i głównej furtce – tu z kolei ze względów reprezentacyjnych. Do wykończenia elementów murowanych użyliśmy ładnych gotowych kształtek. Tam, gdzie pada cień od drzew, klinkier i fugi trochę zachodzą mchem. Kiedy zaczną źle wyglądać, umyjemy je myjką ciśnieniową. Dobrze dobraliśmy szerokość dwuskrzydłowej bramy oraz szerokość furtek. Wideodomofon i napęd do bram założyliśmy dopiero 3 lata później, kiedy znudziło się nam ręczne otwieranie. Już wymagały naprawy!
Furtkę (o szer. 1 m) z elektrozaczepem obsługuje się przez wideodomofon. Znajduje się idealnie na wprost głównego wejścia do domu
Furtkę (o szer. 1 m) z elektrozaczepem obsługuje się przez wideodomofon. Znajduje się idealnie na wprost głównego wejścia do domu

Ogrodzenie z klinkieru i ażurowych przęseł - koszty:

 • Front – cegła klinkierowa 6000 zł, kształtki klinkierowe 2100 zł, robocizna 5300 zł, elementy ze stali i ich montaż 7600 zł. 
 • Ogrodzenie z siatki – koparka i cement – 3000 zł, słupki 1250 zł, siatka 1400 zł. 
 • Napęd do bramy i wideodomofon z montażem – 3200 zł.

Łączny koszt ogrodzenia, napędu i wideofonu to: 29 850 zł

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów Ogrodzenie łupane to produkt, który firma JONIEC® ma w swojej ofercie od kilkunastu lat. Czas ten pozwolił na dopracowanie parametrów wpływających ...
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM BENINCA - jedna z najstarszych firm w branży, od blisko 40 lat produkuje we własnych fabrykach (znajdujących się wyłącznie we Włoszech) ...
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Steel Group to polski producent systemów ogrodzeniowych stawiający na nowoczesny i modny design włączając gamę kolorów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze