Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie z gotowych paneli dla ludzi o skromnym budżecie

Podczas ogradzania działki główne znaczenie miał koszt, bo po budowie domu został mi skromny budżet na ten cel. Wybrałem gotowe panele z drutu i systemową podmurówkę, ponieważ ich łączna cena to 93 zł/m... - mówi Arek, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2015 r.

Ogrodzenie z gotowych paneli dla ludzi o skromnym budżecie

Działka: wymiary 47 x 40 m; grunt piaszczysty.

Ogrodzenie:

 • Od frontu – dł. 47 m. Brama i furtka z ocynkowanej stali, zabezpieczonej proszkowo antracytową farbą; 
 • Reszta – gotowe panele z ocynkowanego drutu o śr. 5 mm, powlekane farbą proszkową w tym samym kolorze, wys. 1,56 m, słupki o średnicy 50 mm. 
 • Fundament – wylewane stopy fundamentowe pod słupki o gł. 0,60 m; podmurówka z prefabrykowanych elementów z betonu, o wys. 0,3 m; 
 • Furtki – tylko główna o szer. 1,20 m. 
 • Brama – o szer. 4,5 m, jednoskrzydłowa, przesuwna, samonośna, bez napędu.

Decyzja: podczas ogradzania działki główne znaczenie miał koszt, bo po budowie domu został mi skromny budżet na ten cel. Wybrałem gotowe panele z drutu i systemową podmurówkę, ponieważ ich łączna cena to 93 zł/m, podczas gdy inne rodzaje materiałów ogrodzeniowych wychodziły na poziomie 200–500 zł/m.

Elementy systemowe kupiłem u ich dystrybutora, którego znalazłem przez Internet. Pojechałem nawet na jakąś posesję w okolicy, którą akurat grodził, żeby zobaczyć ich jakość. Była dużo lepsza od jakości paneli, które oglądałem w hipermarketach budowlanych. To był standard, jaki chciałem uzyskać u siebie. Dodatkowo zamówiłem panele z najgrubszego drutu, 5 mm, który fabrycznie ocynkowano i pomalowano proszkowo. Powinny przetrwać 10–15 lat, a wtedy nie wykluczam postawienia na froncie okazalszego ogrodzenia. Na razie to z grubego i dobrze zabezpieczonego przed korozją drutu – wystarcza.

Ten sam dystrybutor specjalizuje się w produkcji przęseł ze stali, więc zamówiłem u niego bramę i furtkę oraz usługę montażu. Do nowoczesnej architektury domu wybrałem wzór z poziomym układem szczebli. Napęd i wideodomofon dołożę do nich jesienią, już czeka na nie instalacja elektryczna! Do końca roku ogrodzę panelami jeszcze tył działki, boki ogrodzili wcześniej sąsiedzi.

Przesuwną bramę i furtkę wykonano z ocynkowanych ceowników stalowych, powleczonych farbą proszkową
Przesuwną bramę i furtkę wykonano z ocynkowanych ceowników stalowych, powleczonych farbą proszkową

Gotowe panele z ocynkowanego drutu - rady i przestrogi:

 • Stawianie frontowego ogrodzenia z systemowych materiałów zajęło dzień, łącznie z wylaniem głębokich na 1,5 m fundamentów i osadzeniem w nich słupków pod bramę przesuwną i furtkę. Na wyprodukowanie oraz montaż bramy i furtki czekałem 3 tygodnie od złożenia zamówienia. Roboty odbyły się terminowo i zajęły 5 godzin. Otrzymałem 2 lata gwarancji.

  Na wszystkie prace zawsze sporządzam z wykonawcami pisemną umowę, w której zawieram najważniejsze elementy – zakres usługi, termin zakończenia prac, szczegółowy koszt, kary umowne. Takie proste umowy bardzo dyscyplinują usługodawców i nie ma sytuacji, że nagle cena rośnie. Fachowcy lubią "poszczypać" klientów.

 • Dobrze dobrałem kolor lakieru proszkowego, bo nie widać na nim kurzu z gruntowej drogi. Zamierzam go ewentualnie myć myjką ciśnieniową. Ogrodzenie się udało!

Gotowe panele z ocynkowanego drutu - koszty:

 • front – brama i furtka z montażem 8500 zł; 
 • systemowe ogrodzenie 93 zł/m.

Galeria zdjęć

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Żywotność ogrodzenia zależy od jakości sprzedawanych produktów przez producentów. Obecnie najdłuższą rękojmię na rynku udziela firma Betafence, nawet do 20 lat na produkty premium. Tak długa gwarancja może świadczyć o wysokiej klasie produkowanego asortymentu.

Krzysztof Krysiński

08 Wrz 2016, 07:54

Teoretycznie tak powinno być a jak będzie okaże się w przyszłości.Wszystko zależy jakim rodzajem ocynku pokryte są drut, ponadto druty są zgrzewane a siatka pleciona, więc jakość zgrzewów wyjdzie z czasem.Przy siatce montowanej 20 lat temu podmurówka jest lana z betonu a obecie ...

prezeskr

06 Wrz 2016, 19:40

Mam ogrodzoną działkę siatką ocynk 3mm i stoi już ponad 20 lat i postoi jeszcze drugie tyle. W tym czasie nie była malowana, więc panel z drutu 5 mm, ocynkowany i pomalowany musi wytrzymać dwa razy tyle a nie 10-15 lat.

Gość Zdziwiony

04 Wrz 2016, 17:07

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów Ogrodzenie łupane to produkt, który firma JONIEC® ma w swojej ofercie od kilkunastu lat. Czas ten pozwolił na dopracowanie parametrów wpływających ...
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM BENINCA - jedna z najstarszych firm w branży, od blisko 40 lat produkuje we własnych fabrykach (znajdujących się wyłącznie we Włoszech) ...
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Steel Group to polski producent systemów ogrodzeniowych stawiający na nowoczesny i modny design włączając gamę kolorów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze