Budujemy Dom

Kiedy budować ogrodzenie? Jak wykonać fundament pod ogrodzenie?

Artykuł na: 2-3 minuty

Ogrodzenie działki to inwestycja, która bywa realizowana dwuetapowo. Tymczasowy płot (np. z siatki) wyznacza niekiedy granice działki na etapie budowy domu – gdy nie trudno o uszkodzenie bramy czy przęseł podczas transportu materiałów budowlanych.

Kiedy budować ogrodzenie? Jak wykonać fundament pod ogrodzenie?

W okresie tym nie zawsze wystarcza też funduszy na solidne ogrodzenie. Trwały, docelowy płot najlepiej wznieść po postawieniu domu i zakończeniu większych robót w obrębie posesji.

JAKI FUNDAMENT?

Sposób wykonania fundamentu zależy od typu ogrodzenia i rodzaju podłoża. W przypadku gruntów wysadzinowych, pęczniejących pod wpływem mrozu – przede wszystkim gliniastych – powinien być głębszy, aby ogrodzenie nie popękało.Przykładowo, jeśli składa się ono z podmurówki, murowanych słupków i metalowych czy też drewnianych przęseł, pod słupkami zaleca się wykonać głębsze posadowienie (poniżej strefy przemarzania – 80–140 cm, zależnie od regionu). Pod przęsłami może być płytsze (ok. 60 cm). Jeśli podłoże nie jest wysadzinowe (np. piasek), nawet pod mur pełny wystarczy fundament zagłębiony na ok. 60 cm.

Pamiętajmy, że fundament ma wystawać z ziemi 15–20 cm. W miejscu słupków bądź cokołu, powinna znaleźć się na nim pozioma izolacja przeciwwilgociowa (z folii fundamentowej lub papy).

ZOBACZ, JAK ZBUDOWAĆ OGRODZENIE Z BLOCZKÓW

ILE PRACY TO WYMAGA?

Wzniesienie ogrodzenia najlepiej powierzyć sprawdzonej ekipie.Wykonanie prac we własnym zakresie jest możliwe, ale wcale niełatwe. Ułatwieniem będzie to, że producenci oferują gotowe systemy ogrodzeniowe, w skład których wchodzą wszystkie niezbędne elementy – przęsła, słupki, rozmaite akcesoria. Ustawienie konstrukcji z gabionów też nie powinno nastręczyć problemów. Kosze można w dowolny sposób rozstawiać, a nawet umieszczać na różnych poziomach. Nie wymagają fundamentu.

Płaskie panele gabionowe montuje się zaś na specjalnych prostokątnych słupach (znajdujących się w zestawie), które trzeba zabetonować w gruncie. Betonowe bloczki ogrodzeniowe ustawia się bez zaprawy, dzięki wyprofilowanym zamkom, a następnie zbroi prętami stalowymi i wypełnia betonem. Mury z cegieł i bloków kamiennych wznosi się natomiast, stosując zasadę wiązania murarskiego i używając zaprawy cementowej lub cementowo-wapiennej.

Ogrodzenie gabionowe
Gabiony początkowo pełniły rolę konstrukcji oporowych, jednak z czasem doceniono ich wartość architektoniczną. (fot. Konsport)

Małgorzata Kolmus

aktualizacja: 2018-07-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Polbram Steel Group Budowlaną Marką Roku 2018
Polbram Steel Group Budowlaną Marką Roku 2018 Firma Polbram Steel Group, polski producent systemów ogrodzeniowych, otrzymała wyróżnienie "Budowlana Marka Roku 2018". Gala odbyła się ...
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC Wachlarz produktów firmy JONIEC® poszerzył się o kolejne nowoczesne ogrodzenie: ROMA Horizon.
Otylia i Elza - nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram
Otylia i Elza - nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Ogrodzenie pełni wiele ważnych funkcji. Nie tylko wyznacza granice, ale również nadaje posesji charakter, stanowiąc niejednokrotnie element ...
polecane produkty i technologie

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze