Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Podczas budowy ogrodzenia własnoręcznie wypełniałam gabiony kamieniami polnymi

Gabiony wypełniłam własnoręcznie, starając się nie uszkodzić ocynku na drutach. Przez 7 dni przepuściłam przez ręce, kamień po kamieniu, 7 t materiału. Nie płukałam go wcześniej, deszcz sam usunął resztki ziemi. Koszy nie zabezpieczyłam od góry daszkiem, ani nawet kratką. Kamieni nie ubywa... - mówi Ania, Członkini Klubu Budujących Dom, która ogrodzenie stawiała w 2014 r.

Podczas budowy ogrodzenia własnoręcznie wypełniałam gabiony kamieniami polnymi

Ogrodzenie:

 • Od frontu – z gabionów ocynkowanych ogniowo (drut o gr. 5 mm) i wypełnionych polnymi kamieniami oraz przęsłami ze stali ocynkowanej i drewna (krajowy modrzew), wys. 1,5 m. 
 • Fundament – o gł. 0,8 m. 
 • Furtka – o szer. 1,34 m. 
 • Brama – o szer. 4,2 m, dwuskrzydłowa, z napędem. 
 • Reszta ogrodzenia – z prefabrykowaną podmurówką z betonu oraz z gotowych paneli, wykonanych z ocynkowanego drutu o gr. 5 mm, pomalowanego farbą proszkową.
Frontowe ogrodzenie tworzą gabiony z kamieniami polnymi oraz przęsła ze stali i drewna.
Frontowe ogrodzenie tworzą gabiony z kamieniami polnymi oraz przęsła ze stali i drewna.

Decyzja: podczas podróży po krajach śródziemnomorskich zwróciłam uwagę na kosze gabionowe wypełnione kamieniami. Podobały mi się zarówno w ogrodzeniach, jak i na obrzeżach dróg. Sięgnęłam po nie, kiedy przyszła pora zamknięcia mojej działki. Lubię połączenia naturalnych materiałów, dlatego do kamienia i stali dodałam jeszcze drewno. Jest takie samo, jak na elewacjach domu i ma za zadanie wizualnie ocieplić "techniczne" ogrodzenie.

W ustaleniu rozmiarów i proporcji elementów na frontowej granicy działki pomogła mi wizualizacja komputerowa. Zrobiłam na własny użytek kilka wersji i wybrałam najlepszą. Gabiony z nowoczesnym wyglądem górowały nad tradycyjnymi rozwiązaniami.

Resztę działki zamknięto systemowoą technologią z prefabrykowanym fundamentem i przęsłami z drutu

Ogrodzenie z gabionów - rady i przestrogi:

 • Stawianie ogrodzenia nadzorował mój tato, który dowodził budową całego domu. Pod przęsła z drewnem i pod gabiony wylał fundament z betonu i osadził w nim stalowe słupki o wym. 40 x 60 mm. Po związaniu betonu postawił kosze, dobrze mocując je do słupków.

  Gabiony wypełniłam własnoręcznie, starając się nie uszkodzić ocynku na drutach. Przez 7 dni przepuściłam przez ręce, kamień po kamieniu, 7 t materiału. Nie płukałam go wcześniej, deszcz sam usunął resztki ziemi. Koszy nie zabezpieczyłam od góry daszkiem, ani nawet kratką. Kamieni nie ubywa…

  Aby nie rozepchnęły drucianych koszy, przeciwległe ścianki ściągałam obejmami z nierdzewnego drutu. Założyłam ich wiele co 25 cm na całej wysokości koszy. Mam teraz satysfakcję z wykonanej pracy, doboru materiałów i wyglądu ogrodzenia. Kamień okazuje się wdzięcznym budulcem – wygląda ładnie i naturalnie, nie wymaga konserwacji. Podobnie, jak stalowe kosze, z kurzu myje go deszcz. Jeśli gabiony z wkładem obrosną glony, użyję myjki ciśnieniowej.

  Deski modrzewiowe ułożyłam w poziomie na stalowych przęsłach, celowo zachowując spore odległości. Nie chciałam szczelnego ogrodzenia, bo wygląda masywnie. Drewno zabejcowałam na kolor identyczny, jak na elewacjach i tarasie. Nie obawiam się konserwacji desek co kilka lat. Naturalny materiał ma swoje wymagania, za to odpłaca się szlachetnym wyglądem. Coś za coś!

 • Tato doradził mi, żeby resztę ogrodzenia wykonać z gotowych elementów. Panele z drutu razem z kompatybilną systemową podmurówką są bardzo łatwe do zamontowania, praktyczne, estetyczne, pasują do nowoczesnej architektury, no i mają przystępną cenę. Kosztują około 95 zł/mb, czyli kilkakrotnie mniej, niż inne rodzaje materiałów ogrodzeniowych.

  Tato nie wybrał najtańszych wyrobów z tej grupy, tylko panele z najgrubszego drutu o śr. 5 mm, który fabrycznie ocynkowano i pomalowano proszkowo farbą na szary kolor. Jestem zadowolona z uzyskanego efektu! Ogrodzenie z drucianych przęseł optycznie rozciąga przestrzeń działki, jest mało widoczne, co mi bardzo odpowiada.

Ogrodzenie z gabionów - koszty:

 • materiały ze stali, betonu i drewna 15 000 zł, 
 • kamień 7000 zł.
Furtka o szer. 1,34 m jest bardzo wygodna.
Furtka o szer. 1,34 m jest bardzo wygodna.
Gabiony stoją na solidnym fundamencie z betonu i są umocowane do stalowych słupków.
Gabiony stoją na solidnym fundamencie z betonu i są umocowane do stalowych słupków.
Przeczytaj również reportaż z budowy tego domu!

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-24

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów Ogrodzenie łupane to produkt, który firma JONIEC® ma w swojej ofercie od kilkunastu lat. Czas ten pozwolił na dopracowanie parametrów wpływających ...
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM BENINCA - jedna z najstarszych firm w branży, od blisko 40 lat produkuje we własnych fabrykach (znajdujących się wyłącznie we Włoszech) ...
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Steel Group to polski producent systemów ogrodzeniowych stawiający na nowoczesny i modny design włączając gamę kolorów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze