Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie według autorskiego projektu za 70 000 zł

Ogrodzenie zaprojektowaliśmy sami, bo chcieliśmy uniknąć standardu i powtarzalności. Autorski projekt oczywiście uwzględnia nakazy tutejszej gminy – czyli konieczność zachowania określonego procentu prześwitów oraz nie przekraczania pewnej wysokości płotu - mówią Agnieszka i Paweł, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ogrodzenie stawiali w 2013 r.

Ogrodzenie według autorskiego projektu za 70 000 zł

Ogrodzenie:

 • Narożne – wykonane z cegieł klinkierowych oraz przęseł z kątowników stalowych (ocynkowanych i zabezpieczonych proszkowo) i drewna (sztachety z olchy, wym. 4 x 5 cm). 
 • Fundament – o gł. 0,70 m, liniowy, zbrojony. 
 • Furtki: główna o szer. 0,9 m, z elektrozaczepem i wideofonem; do śmietnika 2 szt. o szer. 0,9 m. 
 • Brama – o szer. 5 m, jednoskrzydłowa, przesuwna, samonośna, z napędem. 
 • Ogrodzenie wewnętrzne na granicy z sąsiadami – z prefabrykowanej podmurówki betonowej i przęseł z drutu ocynkowanego.

Decyzja: ogrodzenie zaprojektowaliśmy sami, bo chcieliśmy uniknąć standardu i powtarzalności. Autorski projekt oczywiście uwzględnia nakazy tutejszej gminy – czyli konieczność zachowania określonego procentu prześwitów oraz nie przekraczania pewnej wysokości płotu.

Ażurowe prześwity uzyskaliśmy dzięki trzycentymetrowym odstępom między sztachetami. Same deski nie są typowe. Mają wymiary 5 x 4 cm. Murki wznieśliśmy z trwałej cegły klinkierowej. Długie przeplatają się z krótkimi i średnimi, w celowo nierytmicznym układzie. Narożny, przy zbiegu dwóch ulic, chroni od hałasu i kurzu.

Drewno (z olchy, o wym. 5 x 4 cm) przytwierdzono nierdzewnymi wkrętami do ramy z kątowników stalowych.
Drewno (z olchy, o wym. 5 x 4 cm) przytwierdzono nierdzewnymi wkrętami do ramy z kątowników stalowych.

Ogrodzenie według własnego projektu - rady i przestrogi:

 • Większa grubość naszych sztachet daje to, że przechodnie, poruszając się, nie widzą z ulicy wnętrza naszej działki. Muszą stanąć na wprost, żeby nas dojrzeć. Sztachety zasłaniałyby jeszcze lepiej, mając wymiar 5 x 5 cm. Po obróbce pod wskazany wymiar, stolarz poddał je impregnacji ciśnieniowej na kolor taki sam, jaki mają drewniane elementy domu. Sztachety, umocowane w pionie, na kilka lat stały się pogodoodporne. Widać już jednak, że przy dolnej krawędzi, tu najdłużej schną, zaszły zielonym nalotem. Musimy go usunąć i ponownie zabejcować drewno impregnatem.

  Kolor antracytowy cegły klinkierowej dobraliśmy do koloru dachu. Murki o różnych rozmiarach ekipa kilku murarzy stawiała przez kilka dni. Poszło na nie 4700 cegieł! Dopilnowaliśmy, żeby na tym etapie zagłębili w nich uchwyty na bramę, furtkę i przęsła z kątowników stalowych, które spawacz wykonywał na zamówienie. Murki zakończyli płytami z granitu brazylijskiego, a nie gotowymi czapami z klinkieru. Zamocowali je na klej. Podczas zalewania betonem zbrojenia w kilku miejscach pojawiły się wykwity na cegłach, które usunęliśmy specjalnym środkiem.

 • Od spawacza również oczekiwaliśmy precyzyjnej roboty. Między innymi musiał nawiercić w ramach przęseł, co do milimetra, liczne otwory na nierdzewne wkręty do drewnianych sztachet. Po tym oddaliśmy przęsła do ocynkowania i malowania proszkowego. Z ogrodzenia jesteśmy zadowoleni pod względem estetycznym i użytkowym.
W ogrodzeniu umieszczono przesuwną bramę o szer. 5 m oraz furtkę o szer. 90 cm.

Ogrodzenie według własnego projektu - koszty:

 • całkowity z robocizną 70 000 zł.
Brak wybrukowanego pasa wzdłuż ogrodzenia utrudnia koszenie trawnika.
Brak wybrukowanego pasa wzdłuż ogrodzenia utrudnia koszenie trawnika.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Między murkami z cegły klinkierowej zamocowano stalowe przęsła z pionowymi nietypowymi sztachetami.

aktualizacja: 2017-07-24

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Firma JONIEC® nagrodzona Złotym Medalem MTP
Firma JONIEC® nagrodzona Złotym Medalem MTP Ogrodzenie ROMA firmy JONIEC® zostało nagrodzone Złotym Medalem MTP BUDMA 2018. To jedna z najbardziej cenionych i prestiżowych nagród na ...
Firma JONIEC® z wyróżnieniem HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2017
Firma JONIEC® z wyróżnieniem HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2017 Firma JONIEC® już po raz drugi znalazła się w prestiżowym gronie laureatów wyróżnienia HOME ZONE Jakość i Niezawodność - edycja 2017. ...
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów Ogrodzenie łupane to produkt, który firma JONIEC® ma w swojej ofercie od kilkunastu lat. Czas ten pozwolił na dopracowanie parametrów wpływających ...
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze