Budujemy Dom

Planujemy ogrodzenie - 6 porad architekta

Artykuł na: 4-5 minut

Rodzaj ogrodzenia należy zgrać z klimatem regionu i okolicy. Powinien też pasować do stylu budynku i ogrodowych budowli. O czym jeszcze należy pamiętać podczas stawiania ogrodzenia? Oto 6 ważnych wskazówek.

Planujemy ogrodzenie - 6 porad architekta

1) Docelowe ogrodzenie wznosimy po wybudowaniu domu

Docelowe ogrodzenie najlepiej wznieść po wybudowaniu domu i zakończeniu większych robót w obrębie posesji. Nietrudno bowiem o uszkodzenie bramy czy przęseł podczas transportu materiałów budowlanych. Na wcześniejszym etapie można postawić płot tymczasowy (np. z siatki).

2) Sprawdźmy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Planując ogrodzenie, sprawdźmy, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) nie ma wytycznych co do jego formy, wysokości, rodzaju budulca itd. Czasem priorytetem jest bowiem nawiązanie do tradycji regionu, okolicznej zabudowy. Co innego pasuje do domów w stylu dworkowym, co innego do nowoczesnych szeregówek.

Ogrodzenie z bloczków betonowych
Ogrodzenie z bloczków betonowych (fot. Joniec)

3) Czy potrzebujemy symboliczną, czy szczelna osłonę?

Zastanówmy się, czy potrzebna jest nam symboliczna czy szczelna osłona – chroniąca np. przed kurzem i hałasem z ulicy. Jeśli wokoło mamy piękne widoki, lepiej wybrać bardziej otwarty na otoczenie, ażurowy, niski płot. Właściciele domów znajdujących się z dala od innych zabudowań, często wybierają jednak dobrze izolujące ogrodzenia, które dają poczucie bezpieczeństwa.

4) Jakie ogrodzenie od frontu, a jakie na pozostałej części działki?

Najpopularniejsze są płoty zbudowane z różnego typu przęseł (metalowych, drewnianych). Opiera się je na solidnej podmurówce z cegieł, bloczków lub wylewanej z betonu. Przy czym ogrodzenie nie musi być jednolite. Od frontu często montuje się reprezentacyjne przęsła na cokole, pozostałą część działki okala np. siatką rozciągniętą na słupkach. Konstrukcja taka wygląda lżej i jest tańsza.

Ogrodzenie wzniesione z imitacji kamienia oraz ażurowych elementów
Niezłą imitację kamienia stanowią bloczki silikatowe albo betonowe. Często łączy się je z ażurowymi elementami, aby ogrodzenie nie wyglądało zbyt ciężko. (fot. Joniec)

5) Rodzaj ogrodzenia a typ jego fundamentu

Typ fundamentu zależy od rodzaju ogrodzenia i podłoża. W przypadku gruntów pęczniejących pod wpływem mrozu (np. gliniastych), powinien być głębszy – w miejscu słupków sięgać nawet 140 cm (zależnie od regionu kraju). W przeciwnym razie budowla mogłaby popękać. Jeśli podłożem jest piasek, wystarczy fundament zagłębiony na ok. 60 cm. Pamiętajmy, że zawsze musi on wystawać 15–20 cm ponad grunt.

6) Pamiętajmy o konserwacji!

Aby ogrodzenie przez długie lata wyglądało estetycznie, należy je regularnie konserwować. Dotyczy to przede wszystkim wyrobów z drewna i metalu, które bez zabezpieczania dość szybką niszczeją. Nie wolno tego zbagatelizować, bo po kilku sezonach może się okazać, że płot nadaje się do generalnego remontu.

Lakierowanie ogrodzenia
Lakierowanie ogrodzenia (fot. artursfoto / pixabay.com)

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Progress Eco

aktualizacja: 2018-02-05

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Sami mamy własnie część ogrodzenia wykonanego z drewna, a w tym roku syn zdecydował sie pojsc na całość i postawił płot w 100% z drewnianych dech. Rewelacyjnie to wygląda! Tak jak piszecie - ten surowiec akurat wymaga cyklicznej konserwacji, ale jednak co drewno to drewno. Zwłaszcza ...

Gość Irka

24 Maj 2018, 21:39

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
JONIEC® zaprojektuje kartkę świąteczną w oparciu o prace konkursowe
JONIEC® zaprojektuje kartkę świąteczną w oparciu o prace konkursowe Firma JONIEC® po raz kolejny zaprojektuje swoją kartkę świąteczną w oparciu o prace konkursowe uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ...
Invisible Post Box - nowość w ofercie Konsport
Invisible Post Box - nowość w ofercie Konsport Już wkrótce w ofercie firmy Konsport pojawi się zupełnie nowy produkt - Invisible Post Box, czyli niewidoczna skrzynka na listy.
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC Firma JONIEC® wzbogaciła ofertę kolorów jednego ze swoich produktów - ogrodzenia ROMA Horizon.
polecane produkty i technologie

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".