Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Planujemy ogrodzenie - 6 porad architekta

Artykuł na: 4-5 minut

Rodzaj ogrodzenia należy zgrać z klimatem regionu i okolicy. Powinien też pasować do stylu budynku i ogrodowych budowli. O czym jeszcze należy pamiętać podczas stawiania ogrodzenia? Oto 6 ważnych wskazówek.

Planujemy ogrodzenie - 6 porad architekta

1) Docelowe ogrodzenie wznosimy po wybudowaniu domu

Docelowe ogrodzenie najlepiej wznieść po wybudowaniu domu i zakończeniu większych robót w obrębie posesji. Nietrudno bowiem o uszkodzenie bramy czy przęseł podczas transportu materiałów budowlanych. Na wcześniejszym etapie można postawić płot tymczasowy (np. z siatki).

2) Sprawdźmy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Planując ogrodzenie, sprawdźmy, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) nie ma wytycznych co do jego formy, wysokości, rodzaju budulca itd. Czasem priorytetem jest bowiem nawiązanie do tradycji regionu, okolicznej zabudowy. Co innego pasuje do domów w stylu dworkowym, co innego do nowoczesnych szeregówek.

Ogrodzenie z bloczków betonowych
Ogrodzenie z bloczków betonowych (fot. Joniec)

3) Czy potrzebujemy symboliczną, czy szczelna osłonę?

Zastanówmy się, czy potrzebna jest nam symboliczna czy szczelna osłona – chroniąca np. przed kurzem i hałasem z ulicy. Jeśli wokoło mamy piękne widoki, lepiej wybrać bardziej otwarty na otoczenie, ażurowy, niski płot. Właściciele domów znajdujących się z dala od innych zabudowań, często wybierają jednak dobrze izolujące ogrodzenia, które dają poczucie bezpieczeństwa.

4) Jakie ogrodzenie od frontu, a jakie na pozostałej części działki?

Najpopularniejsze są płoty zbudowane z różnego typu przęseł (metalowych, drewnianych). Opiera się je na solidnej podmurówce z cegieł, bloczków lub wylewanej z betonu. Przy czym ogrodzenie nie musi być jednolite. Od frontu często montuje się reprezentacyjne przęsła na cokole, pozostałą część działki okala np. siatką rozciągniętą na słupkach. Konstrukcja taka wygląda lżej i jest tańsza.

Ogrodzenie wzniesione z imitacji kamienia oraz ażurowych elementów
Niezłą imitację kamienia stanowią bloczki silikatowe albo betonowe. Często łączy się je z ażurowymi elementami, aby ogrodzenie nie wyglądało zbyt ciężko. (fot. Joniec)

5) Rodzaj ogrodzenia a typ jego fundamentu

Typ fundamentu zależy od rodzaju ogrodzenia i podłoża. W przypadku gruntów pęczniejących pod wpływem mrozu (np. gliniastych), powinien być głębszy – w miejscu słupków sięgać nawet 140 cm (zależnie od regionu kraju). W przeciwnym razie budowla mogłaby popękać. Jeśli podłożem jest piasek, wystarczy fundament zagłębiony na ok. 60 cm. Pamiętajmy, że zawsze musi on wystawać 15–20 cm ponad grunt.

6) Pamiętajmy o konserwacji!

Aby ogrodzenie przez długie lata wyglądało estetycznie, należy je regularnie konserwować. Dotyczy to przede wszystkim wyrobów z drewna i metalu, które bez zabezpieczania dość szybką niszczeją. Nie wolno tego zbagatelizować, bo po kilku sezonach może się okazać, że płot nadaje się do generalnego remontu.

Lakierowanie ogrodzenia
Lakierowanie ogrodzenia (fot. artursfoto / pixabay.com)

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Progress Eco

aktualizacja: 2018-02-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ogrodzenie palisadowe PP 002 (P64) od KONSPORT
Ogrodzenie palisadowe PP 002 (P64) od KONSPORT Ogrodzenie palisadowe PP 002 (P64) od KONSPORT charakteryzują poziomo ułożone kształtowniki, które nadają mu unikalny wygląd.
BULL624 TURBO - nowy siłownik do bram przesuwnych marki Beninca
BULL624 TURBO - nowy siłownik do bram przesuwnych marki Beninca BULL624 TURBO - nowy siłownik do bram przesuwnych do 600 kg wagi bramy.
Budowlana Firma Roku 2017 oraz Osobowość Branży 2017 dla firmy Polbram Steel Group
Budowlana Firma Roku 2017 oraz Osobowość Branży 2017 dla firmy Polbram Steel Group Firma Polbram Steel Group zdobyła wyróżnienie Budowlana Firma Roku 2017, oraz nagrodę indywidualną dla Prezesa Adama Makowskiego za Osobowość ...
topowe produkty

KONSPORT - nowoczesne systemy ogrodzeniowe

Marka KONSPORT to polski producent nowoczesnych ogrodzeń o niepowtarzalnym wzornictwie. 24 lata obecności w branży ogrodzeniowej dają gwarancję wysokiej jakości i estetyki naszych produktów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze