Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

4 kroki do trwałego i pięknego ogrodzenia ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Oto cztery etapy, które musi przedsięwziąć inwestor, aby cieszyć się trwałym i pięknym ogrodzeniem.

4 kroki do trwałego i pięknego ogrodzenia

Krok 1: wybór wykonawcy

Wybór wykonawcy nie jest, wbrew pozorom, sprawą łatwą. Koszt usługi wykonawczej często przewyższa cenę materiału do budowy ogrodzenia, więc warto postarać się, aby zlecone prace wykonane były profesjonalnie i bez zarzutu. Wykonawca powinien mieć odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, dzięki którym właściwie i kompetentnie opracuje sposób i harmonogram budowy uwzględniając wszystkie parametry takie, jak: miejsce budowy, rodzaj gruntu, bezpośrednie otoczenie, pora roku, itp.

Wykonawca musi pracować zgodnie z zasadami sztuki budowlanej oraz z przepisami Ustawy Prawo Budowlane. Warto spytać o referencje i doświadczenie, aby móc cieszyć się zbudowanym ogrodzeniem przez długie lata.

Ogrodzenie Joniec: Gorc de Luxe - ONYX

Krok 2: wybór rodzaju ogrodzenia

Ogrodzenie warto dopasować do stylu w jakim zbudowany jest dom. Jeśli architektura domu jest klasyczna i spokojna to dobrym wyborem będzie ogrodzenie łupane GORC®. Łupana powierzchnia bloczków nadaje ogrodzeniu niepowtarzalny i szlachetny wygląd. Naturalne barwy, zbliżone do kolorów natury, pozwalają dopasować się do dowolnego elementu domu czy otoczenia posesji.

Aktualna paleta obejmuje odcienie jednobarwne (np. czarny, piaskowy, kremowy) oraz MULTI-KOLOR®’y (np. getyt, onyx, bronzyt, golden, lava, alaska, piryt, vera). Cechą charakterystyczną MULTI-COLOR®’u jest to, że każdy bloczek jest unikatowo ubarwiony wskutek różnorodnego przemieszania barwników. W trakcie budowy ogrodzenia bloczki miesza się i układa tak, aby stworzyć możliwie najładniejszy melanż.

Ogrodzenie Joniec: Gorc de Luxe - VERA

Domy o nowoczesnej architekturze będą idealnie współgrały z ogrodzeniem ROMA. To system ogrodzeniowy, który składa się z elementów o prostym, geometrycznym kształcie. Ogrodzenie to docenią osoby lubiące minimalizm i delikatną ascezę w designie. Natomiast osoby ceniące tradycyjny wygląd z pewnością zainteresuje system ogrodzeniowy ASTRA, który charakteryzuje się czystością i prostotą formy. Dla właścicieli domów lubiących lekką awangardę można polecić ogrodzenie MODYŃ, którego wygląd sprawia, że otoczenie domu ma indywidualny i oryginalny charakter.

Ogrodzenie Joniec: ROMA

Paleta barw ogrodzeń firmy JONIEC® umożliwia dopasowanie płotu do koloru elewacji, dachu czy innego elementu otoczenia. Bloczki ogrodzeniowe wszystkich systemów zaprojektowane są w taki sposób, aby móc z nich zbudować zarówno delikatne ogrodzenie o wąskich słupkach i niskiej podmurówce, jak i pełne mury, odgradzające posesję od uciążliwości, hałasu i pyłu pochodzącego z zewnątrz.

Ogrodzenie Joniec: Gorc de Luxe - CZARNY

Krok 3: budowa ogrodzenia

Ławy fundamentu należy wykonać na głębokości poniżej strefy przemarzania gruntu dla danego regionu. Nie warto lekceważyć tego parametru, gdyż zamarzająca w zimie woda gruntowa powoduje uszkodzenia fundamentu, a co za tym idzie całego ogrodzenia.

Podczas budowy fundamentu warto uwzględnić następujące wytyczne: w ławach wykonać dylatację pionową co 10-15 metrów, aby zapobiec pękaniu betonu wskutek nadmiernych naprężeń; w fundamencie ułożyć poziome zbrojenie, które dodatkowo usztywni fundament; w miejscu planowanych słupków ułożyć zbrojenie pionowe. Na fundamencie należy położyć izolację poziomą, która zabezpieczy ogrodzenie przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu  - izolacja znacząco zapobiegnie wystąpieniu wykwitów wapniowych oraz pęknięciom spowodowanych mrozem.

Bloczki, z których budujemy ogrodzenie należy układać tak, aby ściśle do siebie przylegały oraz aby nie było odchyleń w pionie i poziomie. Elementy ogrodzenia warto przykleić do siebie za pomocą kleju montażowego, aby uszczelnić wszystkie spoiny. Puste komory bloczków należy szczelnie wypełnić odpowiednio zaprojektowaną mieszanką betonową tak, aby nie powstały rysy skurczowe.

Czynnikiem mającym ogromną wagę i wpływ na trwałość ogrodzenia jest odpowiednio przygotowany beton do zalewania bloczków. Ważne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę to: konsystencja betonu, czas, który upływa od momentu wymieszania masy betonowej do momentu zalania bloczków (nie dłużej, niż 40 min. ), prawidłowe zagęszczenie mieszanki zapewniające wiązanie betonu. Zabronione jest dolewanie wody do wymieszanego i zagęszczonego betonu, gdyż osłabia to jego jakość.

Daszki z wykonanym kapinosem należy zamontować na mrozoodpornym kleju lub zaprawie cementowej a następnie dokładnie uszczelnić połączenia i szczeliny powstałe między daszkami oraz daszkami a bloczkami. Aby zabezpieczyć daszek przed zabrudzeniami, porostem mchu lub innymi czynnikami zaleca się pomalowanie go dobrą farbą do betonu.

Ogrodzenie Joniec: Gorc de Luxe - PIRYT

Krok 4: impregnacja

Po okresie schnięcia betonu należy wyczyścić resztki zabrudzeń z powierzchni bloczków. Po uprzednim osuszeniu wszystkich elementów należy zaimpregnować ogrodzenie preparatem dobrej jakości - ma to ogromny wpływ na zabezpieczenie ogrodzenia przed wilgocią oraz zmniejszenie jego nasiąkliwości. Teraz można przystąpić do montażu bram, furtek, przęseł.

Joniec - logo
F.P.U.H. JONIEC®
Tymbark 109
34-650 Tymbark
Tel. 018 332 55 38
Tel. kom. 0602 539 182
e-mail: joniec@joniec.pl

www.joniec.pl
www.joniec-ekspert.pl
www.joniec-team.pl

aktualizacja: 2018-03-12

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Budowlana Firma Roku 2017 oraz Osobowość Branży 2017 dla firmy Polbram Steel Group
Budowlana Firma Roku 2017 oraz Osobowość Branży 2017 dla firmy Polbram Steel Group Firma Polbram Steel Group zdobyła wyróżnienie Budowlana Firma Roku 2017, oraz nagrodę indywidualną dla Prezesa Adama Makowskiego za Osobowość ...
Firma JONIEC® z certyfikatem HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2018
Firma JONIEC® z certyfikatem HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2018 Firma JONIEC® po raz trzeci została laureatem tytułu HOME ZONE Jakość i Niezawodność. W roku 2018 nagrodzone zostało ogrodzenie łupane GORC®.
Nowość Beninca: uniwersalne siłowniki BILL
Nowość Beninca: uniwersalne siłowniki BILL Uniwersalne siłowniki BILL marki Beninca przeznaczone są do otwierania bram skrzydłowych osadzonych zarówno na słupkach wąskich, jak i klinkierowych.

Planujemy ogrodzenie - 6 porad architekta

Rodzaj ogrodzenia należy zgrać z klimatem regionu i okolicy. Powinien też pasować do stylu budynku i ogrodowych budowli. O czym jeszcze należy pamiętać podczas stawiania ogrodzenia? Oto 6 ważnych wskazówek.

topowe produkty

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze