Budujemy Dom

Na ogrodzenie czekaliśmy kilka miesięcy, ale warto było!

Artykuł na: 4-5 minut

Nasz dom ma masywną nowoczesną bryłę, dlatego zależało mi na lekkim, przejrzystym i prawie niewidocznym ogrodzeniu od frontu - mówią Joanna i Piotr, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy ogrodzenie stawiali w 2014 r.

Na ogrodzenie czekaliśmy kilka miesięcy, ale warto było!

Ogrodzenie od frontu:

  • Dł. 32 m; gotowe panele, o wym. 250 × 150 cm, z ocynkowanego drutu o gr. 5 mm i prefabrykowana podmurówka z betonu. 
  • Furtki - 3 szt. o szer. 1,20 m - główna z elektrozaczepem i wideofonem, 2 przy śmietniku z zamkami na klucz. 
  • Brama - o szer. 4 m, przesuwna, jednoskrzydłowa z napędem. 
  • Bok ogrodzenia - wykonany z siatki i paneli betonowych (każde przęsło, złożone z 3,5 gotowych poziomych elementów, ma szer. 2 m i wys. 1,7 m). 
  • Fundament - stopy o gł. 60 cm, przy furtce i bramie przesuwnej - o gł. 100 cm.
Bok działki ogrodzono prefabrykowanymi elementami z betonu
Bok działki ogrodzono prefabrykowanymi elementami z betonu.

Decyzja: Joanna: nasz dom ma masywną nowoczesną bryłę, dlatego zależało mi na lekkim, przejrzystym i prawie niewidocznym ogrodzeniu od frontu. Inaczej całość wyszłaby zbyt ciężka. Od ulicy ogrodziliśmy działkę ażurowymi przęsłami z drutu, a tylko od strony jednego sąsiada zbudowaliśmy płot z litych betonowych przęseł. Lubię wyroby ze stali ocynkowanej i betonowe, bo pasują do nowoczesnej architektury.

Od producenta betonowych paneli dowiedziałam się, że ozdobną fakturę można wykonać fabrycznie wyłącznie po jednej stronie, dlatego poprosiłam go o wybranie dla nas paneli z możliwie wyraźnie odciśniętym rysunkiem desek po "tylnej" stronie. Przednią, z imitacją cegieł, zwróciliśmy w stronę sąsiada, tylną "odeskowaną" w stronę działki. Pionowy rysunek desek pasuje do dachu pokrytego płaską blachą na rąbek stojący.

Z ogrodzenia jestem zadowolona, ponieważ widzę to, co dzieje się na drodze, a lite panele z boku osłaniają naszą rodzinną strefę wypoczynkową.

Prefabrykowane deski podwalinowe pod drucianymi przęsłami
Prefabrykowane deski podwalinowe pod drucianymi przęsłami.

Ogrodzenie z gotowych paneli - rady i przestrogi:

Piotr: oba rodzaje przęseł wraz z usługą montażu zamówiliśmy u tego samego producenta. Doradził, żeby kupić takie z grubszego drutu, czyli o gr. nie 4, tylko 5 mm. Producent i wykonawca ogrodzenia w jednej osobie miał dużo klientów - od momentu zdjęcia pomiarów czekaliśmy kilka miesięcy - 2 razy przekładał terminy. Ale opłacało się czekać. Kiedy już przyjechał ze wszystkimi elementami, samo stawianie ogrodzenia trwało dzień.

Pod elementy betonowe jego pracownicy wykopali doły o gł. 60 cm, osadzili słupki, następnie wsunęli panele w fabryczne profile. Słupki systemowe do elementów drucianych osadzili w suchym betonie, a tylko pod słupki przy bramie i furtce wylali na mokro głębsze i zbrojone fundamenty. Bramę i furtkę zamontowali po przerwie technicznej.

Systemowe rozwiązania są praktyczne, niedrogie, funkcjonalne, chwila moment i już stoją gotowe. Beton zaczyna trochę zachodzić glonami, więc zamierzamy go umyć i zaimpregnować.

Ogrodzenie z gotowych paneli - koszty:

  • ogrodzenie od frontu i na jednym boku działki, wraz z usługą monterską 9000 zł (bez napędu bramy).
Przesuwna jednoskrzydłowa brama
Przesuwna jednoskrzydłowa brama ma szer. 4 m i napęd.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dom ma masywną bryłę, dlatego przednie ogrodzenie jest lekkie i przejrzyste.

aktualizacja: 2018-04-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC Firma JONIEC® wzbogaciła ofertę kolorów jednego ze swoich produktów - ogrodzenia ROMA Horizon.
Polbram Steel Group Budowlaną Marką Roku 2018
Polbram Steel Group Budowlaną Marką Roku 2018 Firma Polbram Steel Group, polski producent systemów ogrodzeniowych, otrzymała wyróżnienie "Budowlana Marka Roku 2018". Gala odbyła się ...
Otylia i Elza - nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram
Otylia i Elza - nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Ogrodzenie pełni wiele ważnych funkcji. Nie tylko wyznacza granice, ale również nadaje posesji charakter, stanowiąc niejednokrotnie element ...
polecane produkty i technologie

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".