Budujemy Dom

Na ogrodzenie czekaliśmy kilka miesięcy, ale warto było!

Artykuł na: 4-5 minut

Nasz dom ma masywną nowoczesną bryłę, dlatego zależało mi na lekkim, przejrzystym i prawie niewidocznym ogrodzeniu od frontu - mówią Joanna i Piotr, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy ogrodzenie stawiali w 2014 r.

Na ogrodzenie czekaliśmy kilka miesięcy, ale warto było!

Ogrodzenie od frontu:

  • Dł. 32 m; gotowe panele, o wym. 250 × 150 cm, z ocynkowanego drutu o gr. 5 mm i prefabrykowana podmurówka z betonu. 
  • Furtki - 3 szt. o szer. 1,20 m - główna z elektrozaczepem i wideofonem, 2 przy śmietniku z zamkami na klucz. 
  • Brama - o szer. 4 m, przesuwna, jednoskrzydłowa z napędem. 
  • Bok ogrodzenia - wykonany z siatki i paneli betonowych (każde przęsło, złożone z 3,5 gotowych poziomych elementów, ma szer. 2 m i wys. 1,7 m). 
  • Fundament - stopy o gł. 60 cm, przy furtce i bramie przesuwnej - o gł. 100 cm.
Bok działki ogrodzono prefabrykowanymi elementami z betonu
Bok działki ogrodzono prefabrykowanymi elementami z betonu.

Decyzja: Joanna: nasz dom ma masywną nowoczesną bryłę, dlatego zależało mi na lekkim, przejrzystym i prawie niewidocznym ogrodzeniu od frontu. Inaczej całość wyszłaby zbyt ciężka. Od ulicy ogrodziliśmy działkę ażurowymi przęsłami z drutu, a tylko od strony jednego sąsiada zbudowaliśmy płot z litych betonowych przęseł. Lubię wyroby ze stali ocynkowanej i betonowe, bo pasują do nowoczesnej architektury.

Od producenta betonowych paneli dowiedziałam się, że ozdobną fakturę można wykonać fabrycznie wyłącznie po jednej stronie, dlatego poprosiłam go o wybranie dla nas paneli z możliwie wyraźnie odciśniętym rysunkiem desek po "tylnej" stronie. Przednią, z imitacją cegieł, zwróciliśmy w stronę sąsiada, tylną "odeskowaną" w stronę działki. Pionowy rysunek desek pasuje do dachu pokrytego płaską blachą na rąbek stojący.

Z ogrodzenia jestem zadowolona, ponieważ widzę to, co dzieje się na drodze, a lite panele z boku osłaniają naszą rodzinną strefę wypoczynkową.

Prefabrykowane deski podwalinowe pod drucianymi przęsłami
Prefabrykowane deski podwalinowe pod drucianymi przęsłami.

Ogrodzenie z gotowych paneli - rady i przestrogi:

Piotr: oba rodzaje przęseł wraz z usługą montażu zamówiliśmy u tego samego producenta. Doradził, żeby kupić takie z grubszego drutu, czyli o gr. nie 4, tylko 5 mm. Producent i wykonawca ogrodzenia w jednej osobie miał dużo klientów - od momentu zdjęcia pomiarów czekaliśmy kilka miesięcy - 2 razy przekładał terminy. Ale opłacało się czekać. Kiedy już przyjechał ze wszystkimi elementami, samo stawianie ogrodzenia trwało dzień.

Pod elementy betonowe jego pracownicy wykopali doły o gł. 60 cm, osadzili słupki, następnie wsunęli panele w fabryczne profile. Słupki systemowe do elementów drucianych osadzili w suchym betonie, a tylko pod słupki przy bramie i furtce wylali na mokro głębsze i zbrojone fundamenty. Bramę i furtkę zamontowali po przerwie technicznej.

Systemowe rozwiązania są praktyczne, niedrogie, funkcjonalne, chwila moment i już stoją gotowe. Beton zaczyna trochę zachodzić glonami, więc zamierzamy go umyć i zaimpregnować.

Ogrodzenie z gotowych paneli - koszty:

  • ogrodzenie od frontu i na jednym boku działki, wraz z usługą monterską 9000 zł (bez napędu bramy).
Przesuwna jednoskrzydłowa brama
Przesuwna jednoskrzydłowa brama ma szer. 4 m i napęd.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dom ma masywną bryłę, dlatego przednie ogrodzenie jest lekkie i przejrzyste.

aktualizacja: 2018-04-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
JONIEC® zaprojektuje kartkę świąteczną w oparciu o prace konkursowe
JONIEC® zaprojektuje kartkę świąteczną w oparciu o prace konkursowe Firma JONIEC® po raz kolejny zaprojektuje swoją kartkę świąteczną w oparciu o prace konkursowe uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ...
Invisible Post Box - nowość w ofercie Konsport
Invisible Post Box - nowość w ofercie Konsport Już wkrótce w ofercie firmy Konsport pojawi się zupełnie nowy produkt - Invisible Post Box, czyli niewidoczna skrzynka na listy.
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC Firma JONIEC® wzbogaciła ofertę kolorów jednego ze swoich produktów - ogrodzenia ROMA Horizon.
polecane produkty i technologie

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".