Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Nie zaimpregnowałem ogrodzenia i na cegłach betonowych pojawiły się glony!

Artykuł na: 4-5 minut

Cegły ogrodzeniowe kładłem na placki zaprawy, bez fug. Miało być prosto i surowo, bez ozdób, czap, ornamentów. Sprzedawca zalecił mi zaimpregnowanie cegieł, lecz oczywiście miałem 100 innych obowiązków i tego nie zrobiłem. W efekcie od północnej strony pojawiły się na nich czarne kropki z glonami - mówi Robert, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie stawiał w 2014 r.

Nie zaimpregnowałem ogrodzenia i na cegłach betonowych pojawiły się glony!

Ogrodzenie od frontu:

 • Dł. 25 m i wys. 1,5 m; wykonane z obijanej cegły betonowej w dwóch różnych rozmiarach i ze sztachet olchowych, zaimpregnowanych Drewnochronem i pomalowanych olejem. 
 • Fundament - o gł. 0,7-1,20 m.
 • Podmurówka - z cegły, o wys. 35 cm. 
 • Furtki - główna o szer. 1,10 m, w śmietniku o szer. 1,45 m. 
 • Brama - przesuwna o szer. 4 m, jednoskrzydłowa, z napędem. 
 • Reszta ogrodzenia - z prefabrykowaną podmurówką z betonu oraz z gotowych paneli z ocynkowanego drutu o gr. 5 mm, pomalowanego farbą proszkową.

Decyzja: do postawienia przedniego ogrodzenia wybrałem sztachety olchowe i obijaną cegłę betonową, bo bardzo mi się spodobała w punkcie sprzedaży. Wybrałem ją również ze względu na ciekawy i nieograny kolor, chciałem mieć ogrodzenie inne niż sąsiedzi. Cegłę kupiłem na sztuki, podobnie jak sztachety.

Do stalowej ramy bramy przytwierdzono sztachety na śruby
Do stalowej ramy bramy przytwierdzono sztachety na śruby.
Sztachety umocowano do poziomych poprzeczek z drewna specjalnymi wkrętami
Sztachety umocowano do poziomych poprzeczek z drewna specjalnymi wkrętami.

Ogrodzenie wykonane samodzielnie - rady i przestrogi:

 • Sprawdziłem u producenta, czy sztachety zostały zaimpregnowane. Okazało się, że dwukrotnie kąpano je w wannach z Drewnochronem. Wiem z doświadczenia, że ten preparat łuszczy się po kilku latach, więc postanowiłem przeciwdziałać temu zjawisku. Rok po zamontowaniu sztachet, pomalowałem je specjalnym olejem. Zapobiegł łuszczeniu się impregnatu! Wcześniej kilka niezaolejowanych sztachet użyłem w ogrodzie i na nich impregnat odpada.

 • Podczas przerwy technicznej na mojej budowie zleciłem murarzom przygotowanie fundamentów pod ogrodzenie, a potem stawiałem je samodzielnie. Trochę wystraszyło mnie żmudne wiercenie, na sztachety, otworów w stalowych ramach bramy i furtek. Ręka mi odpadała po takiej pracy. Na przęsłach ułatwiłem sobie robotę, poprzez zamontowanie drewnianych poprzeczek i łączenie sztachet, drewno do drewna, odpowiednimi wkrętami. Szło łatwiej i szybciej.

  Od strony ulicy sztachety nie są podziurawione, bo wkręty przykręcałem od strony ogrodu i na dodatek wkrętami o takiej długości, żeby w sztachetę wchodziło tylko gwintowanie. Metoda sprawdziła się. Tam, gdzie drewno przylega do drewna, wkręty trzymają się mocno i stabilnie. Tam, gdzie użyłem drewna i metalu, śruby zrywają się i muszę je wymieniać.

 • Cegły ogrodzeniowe kładłem na placki zaprawy, bez fug. Miało być prosto i surowo, bez ozdób, czap, ornamentów. Sprzedawca zalecił mi zaimpregnowanie cegieł, lecz oczywiście miałem 100 innych obowiązków i tego nie zrobiłem. W efekcie od północnej strony pojawiły się na nich czarne kropki z glonami. Wiosną umyję cegły i dwukrotnie zaimpregnuję jakimś dobrym preparatem.

 • Brama przesuwna o szer. 4 m to "świat i ludzie"! Wygodnie się w nią skręca z szerokiej ulicy. Furtka w śmietniku o szer. 1,45 cm pozwala łatwo manewrować kubłami. Minimalna szer. głównej furtki to 1,10 m (metrowa byłaby za ciasna). Wady ogrodzenia - przez klapę listownika wlewa się do niego woda, na cegłach pojawiają białe wykwity od zaprawy. Żałuję, że użyłem białej, a nie szarej.

Ogrodzenie wykonane samodzielnie - koszty:

 • cegły ogrodzeniowe z betonu 2 i 4 zł/szt., sztachety 2000 zł, robocizna własna.
Ogrodzenie wykonane samodzielnie
Ogrodzenie ze sztachet wykonane samodzielnie

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Od strony ulicy sztachety nie są podziurawione wkrętami.

aktualizacja: 2018-04-11

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ogrodzenie palisadowe PP 002 (P64) od KONSPORT
Ogrodzenie palisadowe PP 002 (P64) od KONSPORT Ogrodzenie palisadowe PP 002 (P64) od KONSPORT charakteryzują poziomo ułożone kształtowniki, które nadają mu unikalny wygląd.
BULL624 TURBO - nowy siłownik do bram przesuwnych marki Beninca
BULL624 TURBO - nowy siłownik do bram przesuwnych marki Beninca BULL624 TURBO - nowy siłownik do bram przesuwnych do 600 kg wagi bramy.
Budowlana Firma Roku 2017 oraz Osobowość Branży 2017 dla firmy Polbram Steel Group
Budowlana Firma Roku 2017 oraz Osobowość Branży 2017 dla firmy Polbram Steel Group Firma Polbram Steel Group zdobyła wyróżnienie Budowlana Firma Roku 2017, oraz nagrodę indywidualną dla Prezesa Adama Makowskiego za Osobowość ...

Słupki systemowe w ogrodzeniu mają źle rozwiązane kapturki, chociaż nie są to tanie wyroby

Co dolega naszemu ogrodzeniu? W tym roku zauważyliśmy białe wykwity na fugach między cegłami, a jeśli chodzi o jego resztę - słupki systemowe mają dennie rozwiązane kapturki, chociaż nie są to tanie wyroby z hipermarketu budowlanego - mówią Dorota i Janek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ogrodzenie stawiali w 2008 i 2012 r.

topowe produkty

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze