Budujemy Dom

Nie zaimpregnowałem ogrodzenia i na cegłach betonowych pojawiły się glony!

Artykuł na: 4-5 minut

Cegły ogrodzeniowe kładłem na klej cienkowarstwowy, bez fug. Miało być prosto i surowo, bez ozdób, czap, ornamentów. Sprzedawca zalecił mi zaimpregnowanie cegieł, lecz oczywiście miałem 100 innych obowiązków i tego nie zrobiłem. W efekcie od północnej strony pojawiły się na nich czarne kropki z glonami - mówi Robert, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie stawiał w 2014 r.

Nie zaimpregnowałem ogrodzenia i na cegłach betonowych pojawiły się glony!

Ogrodzenie od frontu:

 • Dł. 25 m i wys. 1,5 m; wykonane z obijanej cegły betonowej w dwóch różnych rozmiarach i ze sztachet olchowych, zaimpregnowanych Drewnochronem i pomalowanych olejem. 
 • Fundament - o gł. 0,7-1,20 m.
 • Podmurówka - z cegły, o wys. 35 cm. 
 • Furtki - główna o szer. 1,10 m, w śmietniku o szer. 1,45 m. 
 • Brama - przesuwna o szer. 4 m, jednoskrzydłowa, z napędem. 
 • Reszta ogrodzenia - z prefabrykowaną podmurówką z betonu oraz z gotowych paneli z ocynkowanego drutu o gr. 5 mm, pomalowanego farbą proszkową.

Decyzja: do postawienia przedniego ogrodzenia wybrałem sztachety olchowe i obijaną cegłę betonową, bo bardzo mi się spodobała w punkcie sprzedaży. Wybrałem ją również ze względu na ciekawy i nieograny kolor, chciałem mieć ogrodzenie inne niż sąsiedzi. Cegłę kupiłem na sztuki, podobnie jak sztachety.

Do stalowej ramy bramy przytwierdzono sztachety na śruby
Do stalowej ramy bramy przytwierdzono sztachety na śruby.
Sztachety umocowano do poziomych poprzeczek z drewna specjalnymi wkrętami
Sztachety umocowano do poziomych poprzeczek z drewna specjalnymi wkrętami.

Ogrodzenie wykonane samodzielnie - rady i przestrogi:

 • Sprawdziłem u producenta, czy sztachety zostały zaimpregnowane. Okazało się, że dwukrotnie kąpano je w wannach z Drewnochronem. Wiem z doświadczenia, że ten preparat łuszczy się po kilku latach, więc postanowiłem przeciwdziałać temu zjawisku. Rok po zamontowaniu sztachet, pomalowałem je specjalnym olejem. Zapobiegł łuszczeniu się impregnatu! Wcześniej kilka niezaolejowanych sztachet użyłem w ogrodzie i na nich impregnat odpada.

 • Podczas przerwy technicznej na mojej budowie zleciłem murarzom przygotowanie fundamentów pod ogrodzenie, a potem stawiałem je samodzielnie. Trochę wystraszyło mnie żmudne wiercenie, na sztachety, otworów w stalowych ramach bramy i furtek. Na przęsłach ułatwiłem sobie robotę, poprzez zamontowanie drewnianych poprzeczek i łączenie sztachet, drewno do drewna, odpowiednimi wkrętami. Szło łatwiej i szybciej.

  Od strony ulicy sztachety nie są podziurawione, bo wkręty przykręcałem od strony ogrodu i na dodatek wkrętami o takiej długości, żeby w sztachetę wchodziło tylko gwintowanie. Metoda sprawdziła się. Tam, gdzie drewno przylega do drewna, wkręty trzymają się mocno i stabilnie. Tam, gdzie użyłem drewna i metalu, kilka śrub uległo zerwaniu i musiałem je wymienić.

 • Cegły ogrodzeniowe kładłem na klej cienkowarstwowy, bez fug. Miało być prosto i surowo, bez ozdób, czap, ornamentów. Sprzedawca zalecił mi zaimpregnowanie cegieł, lecz oczywiście miałem 100 innych obowiązków i tego nie zrobiłem. W efekcie od północnej strony pojawiły się na nich czarne kropki z glonami. Wiosną umyję cegły i dwukrotnie zaimpregnuję jakimś dobrym preparatem.

 • Brama przesuwna o szer. 4 m to "świat i ludzie"! Wygodnie się w nią skręca z szerokiej ulicy. Furtka w śmietniku o szer. 1,45 cm pozwala łatwo manewrować kubłami. Minimalna szer. głównej furtki to 1,10 m (metrowa byłaby za ciasna). Wady ogrodzenia - przez klapę listownika wlewa się do niego woda, na cegłach gdzieniegdzie pojawiły się wykwity od kleju. Żałuję, że użyłem białego a nie szarego, bo w ogóle go nie widać.

Ogrodzenie wykonane samodzielnie - koszty:

 • cegły ogrodzeniowe z betonu 2 i 4 zł/szt., sztachety 2000 zł, robocizna własna.
 • Łączny koszt całego ogrodzenia od frontu - od fundamentu po napęd to ok. 12 000 zł.
Ogrodzenie wykonane samodzielnie
Ogrodzenie ze sztachet wykonane samodzielnie

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Od strony ulicy sztachety nie są podziurawione wkrętami.

aktualizacja: 2018-04-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC Firma JONIEC® wzbogaciła ofertę kolorów jednego ze swoich produktów - ogrodzenia ROMA Horizon.
Polbram Steel Group Budowlaną Marką Roku 2018
Polbram Steel Group Budowlaną Marką Roku 2018 Firma Polbram Steel Group, polski producent systemów ogrodzeniowych, otrzymała wyróżnienie "Budowlana Marka Roku 2018". Gala odbyła się ...
Otylia i Elza - nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram
Otylia i Elza - nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Ogrodzenie pełni wiele ważnych funkcji. Nie tylko wyznacza granice, ale również nadaje posesji charakter, stanowiąc niejednokrotnie element ...

Ogrodzenie P305 w ofercie Konsport - proste wzornictwo w nowoczesnych materiałach

Ogrodzenie palisadowe P305 to nowość w ofercie Konsport (symbol PP002). Przęsło jest wypełnione płytą XPS obustronnie zabezpieczoną blachą poliestrową.

polecane produkty i technologie

KONSPORT - nowoczesne systemy ogrodzeniowe

Marka KONSPORT to polski producent nowoczesnych ogrodzeń o niepowtarzalnym wzornictwie. 24 lata obecności w branży ogrodzeniowej dają gwarancję wysokiej jakości i estetyki naszych produktów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 9/2018

Tradycyjnie już tematem numeru jesiennego wydania naszego miesięcznika jest smog w Polsce. Już niedługo zaczyna się sezon grzewczy i informacje na...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze