Budujemy Dom

Ogrodzenie z elementów prefabrykowanych postawiłem samodzielnie

Artykuł na: 4-5 minut

Wybrałem gotowe przęsła z drutu, bo wyglądają lepiej od zwykłej siatki, a są o wiele tańsze od płotu murowanego, np. z klinkieru. Druga rzecz to łatwość i szybkość montażu. Skorzystałem również z prefabrykowanej podmurówki. Mając komplet gotowych materiałów, ogrodzenie postawiłem samodzielnie! - mówi Jarek, Członek Klubu Budujących Dom, który ogrodzenie stawiał w 2016 r.

Ogrodzenie z elementów prefabrykowanych postawiłem samodzielnie

Ogrodzenie od frontu - dł. 38 m, wys. 1,50 m.

 • Fundament i podmurówka - gotowe elementy z betonu, stopy o gł. 0,60 m, przy furtce i bramie przesuwnej liniowe, z żelbetu, o gł. 1,30 m.
 • Gotowe przęsła - o wym. 2,50 × 1,50 m, z drutu o gr. 4 mm, ocynkowanego i pomalowanego farbą proszkową (kolor antracyt). 
 • Furtka - o szer. 1 m, z elektrozaczepem. 
 • Brama - o szer. 4 m, przesuwna, jednoskrzydłowa, na razie bez napędu (doprowadzono już zasilanie elektryczne). 
 • Reszta ogrodzenia - z identycznych materiałów.

Decyzja: wybrałem gotowe przęsła z drutu, bo wyglądają lepiej od zwykłej siatki, a są o wiele tańsze od płotu murowanego, np. z klinkieru. Druga rzecz to łatwość i szybkość montażu. Skorzystałem również z prefabrykowanej podmurówki. Mając komplet gotowych materiałów, ogrodzenie postawiłem samodzielnie! Wyjątek stanowiła tylko brama i furtka - zamówiłem je u ślusarza wraz z montażem.

Wyszło ogrodzenie ażurowe i miejscami prawie niewidoczne, ale to dobrze, bo nie zasłania mi zielonej okolicy. Kolejność prac była następująca - najpierw założyłem bramę i furtkę, potem płot z prefabrykatów. Wkrótce dodam do bramy napęd, a do furtki - domofon.

Systemowe ogrodzenie

Ogrodzenie z elementów prefabrykowanych - rady i przestrogi:

 • Dokładnie obejrzałem przęsła w hipermarketach budowlanych, lecz ostatecznie wolałem je kupić taniej u dystrybutora markowych wyrobów polskiego producenta. Wybrałem panele z drutu o gr. 4 mm, które zabezpieczono ocynkiem i farbą proszkową w kolorze na żądanie. Wiadomo, do stawiania systemowego ogrodzenia potrzeba podmurówki z płyty betonowej i betonowych łączników oraz stalowych słupków, przęseł i akcesoriów do montażu - obejm, złączek, śrub itd. Wszystko to otrzymałem w jednym miejscu.

  Wznoszenie przęseł okazało się bardzo proste. Do osadzenia słupków w podłożu dosłownie wystarczyły mi sznurek, łopata i tzw. sucha zaprawa z piasku zmieszanego z cementem. Dziury o gł. 50 cm wykopywałem w określonej odległości, wstawiałem słupki, wsypywałem suchy beton, ubijałem go i składałem elementy podmurówki. Następnie montowałem przęsła między słupkami. Oczywiście, doliczyłem przestrzeń na łączniki po obu stronach przęseł.

  Ogrodzenie przetrwało już dwie zimy i do tej pory nie zauważyłem niczego negatywnego, wszystkie elementy stoją w pionie, grunt ich nie wysadził. Technologia dała mi 100% zadowolenia!

 • Wolałem nie budować sam furtki i bramy. Łatwo tu o błąd konstrukcyjny, szczególnie jeśli planuje się ciężką bramę samonośną z przeciwwagą i napędem. Poprosiłem o to fachowców. W miejscach słupków przy bramie i furtce operator koparki wybrał ziemię pod głęboki fundament - ma gł. 1,30 m, bo musieliśmy zejść poniżej poziomu przemarzania gruntu. Zaszalowałem deskami wykop i zamówiłem beton z gruszki, weszło ponad 2 m3 zaprawy.

  Według mojego wzoru i wytycznych, ślusarz wykonał z walcowanych profili bramę i furtkę, ocynkował i pomalował proszkowo, osadził je po przerwie technicznej. Wywiercił w fundamencie otwory montażowe, wstawił słupki, zalał i ustabilizował specjalnym preparatem.

Boczna część ogrodzenia z gotowych przęseł z drutu

Ogrodzenie z elementów prefabrykowanych - koszty:

 • ogrodzenie z elementów prefabrykowanych 3000 zł (robocizna własna); 
 • brama przesuwna i furtka wraz z usługą monterską 4000 zł (bez napędu bramy).

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Ogrodzenie z prefabrykowanych wyrobów jest lekkie, przejrzyste i prawie niewidoczne.

aktualizacja: 2018-07-12

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC Firma JONIEC® wzbogaciła ofertę kolorów jednego ze swoich produktów - ogrodzenia ROMA Horizon.
Polbram Steel Group Budowlaną Marką Roku 2018
Polbram Steel Group Budowlaną Marką Roku 2018 Firma Polbram Steel Group, polski producent systemów ogrodzeniowych, otrzymała wyróżnienie "Budowlana Marka Roku 2018". Gala odbyła się ...
Otylia i Elza - nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram
Otylia i Elza - nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Ogrodzenie pełni wiele ważnych funkcji. Nie tylko wyznacza granice, ale również nadaje posesji charakter, stanowiąc niejednokrotnie element ...

BULL624 TURBO i JIM.3ESATURBO - szybkość i bezpieczeństwo jedynie z marką Beninca

BULL624 TURBO - nowy siłownik do bram przesuwnych do 600 kg wagi bramy.

polecane produkty i technologie

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".