Budujemy Dom

Po zamontowaniu napędu do dwuskrzydłowej bramy wzrosły rachunki za prąd!

Artykuł na: 4-5 minut

Napęd dołożyliśmy 3 miesiące po przeprowadzce. Monter podpowiedział, żeby wydać kilkaset złotych na napęd dobrej jakości. Komfort musi kosztować - zaraz po zainstalowaniu dwóch siłowników rachunki za prąd wzrosły, nie ma nic za darmo - mówią Danusia i Janusz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy bramę wjazdową użytkują od 2008 r.

Po zamontowaniu napędu do dwuskrzydłowej bramy wzrosły rachunki za prąd!

Brama wjazdowa:

 • Dwuskrzydłowa, 4,20 m. 
 • Skrzydła - każde 2,05 m, ze stali polakierowanej na czarno. 
 • Słupki - murowane z cegły klinkierowej i zbrojone prętami stalowymi. 
 • Fundament - o gł. 0,80 m, liniowy, zbrojony.

Napęd:

 1. 2 siłowniki o mocy 300 W. 
 2. Sterowanie - 3 dwukanałowe piloty. 
 3. Akcesoria - lampa ostrzegawcza, fotokomórki.
Napęd (śruby zaspawane obejmą chroniącą przed kradzieżą)
Napęd (śruby zaspawane obejmą chroniącą przed kradzieżą)

Decyzja: planując strefę wjazdową, z rozmysłem wytyczyliśmy wnękę o gł. 2 m i w niej zamontowaliśmy bramę o szer. 4,20 m. Przy wąskiej ulicy taka wnęka to skarb! Możemy zatrzymać w niej samochód i pozostawić na drodze wolny przejazd.

Wybraliśmy dwuskrzydłowy wariant z kilku powodów. Chcieliśmy, żeby furtka znalazła się idealnie na wprost ganku i głównych drzwi, a brama na wprost garażu. Przy takiej lokalizacji zabrakło miejsca wzdłuż ogrodzenia na przesuwne wrota. Ponadto wiedzieliśmy, że dwa będą lżejsze niż jedno długie, więc konstrukcja nie będzie przeciążona.

Brama miała działać automatycznie, dlatego podczas budowy domu wyprowadziliśmy kable elektryczne o napięciu 230 V. Plan był taki - najpierw wylewamy solidny fundament, stawiamy przy wjeździe murki i słupki z cegły klinkierowej, potem zamawiamy u ślusarza skrzydła ze stali, na końcu dodajemy napęd.

Fotokomórka na słupku
Fotokomórka na słupku

Dwuskrzydłowa brama z napędem - rady i przestrogi:

 • Napęd dołożyliśmy 3 miesiące po przeprowadzce. Nie jesteśmy już młodzi i męczyło nas wychodzenie z samochodu, żeby otworzyć bramę. Wezwaliśmy montera, który ją obejrzał i dobrał moc automatyki. Podpowiedział, żeby wydać kilkaset złotych na napęd dobrej jakości. Przez pierwsze 7 lat nie mieliśmy z napędem żadnego kłopotu, ale w pewnym momencie "padł" jeden z siłowników.

  Wezwany serwisant, po odspawaniu klamry zabezpieczającej urządzenie przed kradzieżą, zdjął obudowę i znalazł w środku spalone ślimaki. To one spowodowały spięcie i, niestety, musieliśmy wymienić uszkodzony siłownik. Oprócz tej naprawy brama działa na każde wezwanie, wystarczy "pyk" na pilocie. Piloty otwierają dwie bramy - wjazdową i garażową. Wymieniliśmy je już raz, bo się zużyły. Co dwa lata wkładamy nowe baterie.

  Komfort musi kosztować - zaraz po zainstalowaniu dwóch siłowników rachunki za prąd wzrosły, nie ma nic za darmo.

 • Murarze starannie wylali i zazbroili fundament pod ogrodzenie, potem postawili murki i słupki. Znowu solidnie je zazbroili stalą, doprowadzili kable elektryczne, zamontowali uchwyty na skrzydła bramy. Ślusarz pokazał nam kilka wzorów przęseł i bram - celowo wybraliśmy ażurowe, bo całość wygląda lżej. Ponieważ spodziewaliśmy się, że raz na 8-10 lat stal będzie wymagać lakierowania, woleliśmy mieć prosty pionowy układ prętów.

  Prawidłowo dobraliśmy szerokość dwuskrzydłowej bramy, nie potrzeba szerszej. Konieczność odśnieżania podjazdu nie jest wielkim kłopotem.

Dwuskrzydłowa brama z napędem - koszty:

 • Brama dwuskrzydłowa z montażem 3400 zł; 
 • Napęd i wideofon z montażem - 3200 zł, 
 • Wymiana jednego siłownika 1200 zł.
Dwuskrzydłowa brama wjazdowa
Pilot do obsługi dwuskrzydłowej bramy wjazdowej i bramy garażowe

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-07-16

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Rachunki za prąd mogłyby wzrosnąć gdyby napęd był używany tysiąc razy dziennie. Proszę nie pisać takich głupot.

Gość Marek

10 Gru 2018, 10:17

1 godzinę temu, demo napisał: A podobno Kain zabił Abla za to że mu opowiadał stare dowcipy. Widocznie Danusia i Janusz o tym nie wiedzą.

retrofood

09 Sie 2018, 14:53

A podobno Kain zabił Abla za to że mu opowiadał stare dowcipy.

demo

09 Sie 2018, 13:39

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
JONIEC® zaprojektuje kartkę świąteczną w oparciu o prace konkursowe
JONIEC® zaprojektuje kartkę świąteczną w oparciu o prace konkursowe Firma JONIEC® po raz kolejny zaprojektuje swoją kartkę świąteczną w oparciu o prace konkursowe uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ...
Invisible Post Box - nowość w ofercie Konsport
Invisible Post Box - nowość w ofercie Konsport Już wkrótce w ofercie firmy Konsport pojawi się zupełnie nowy produkt - Invisible Post Box, czyli niewidoczna skrzynka na listy.
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC Firma JONIEC® wzbogaciła ofertę kolorów jednego ze swoich produktów - ogrodzenia ROMA Horizon.

Uniwersalne siłowniki linii Bill marki Beninca

Konstrukcja siłownika do bram skrzydłowych z linii Bill marki Beninca pozwala na montaż zarówno do bram o metalowych, jak o klinkierowych słupach.

polecane produkty i technologie

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".