Budujemy Dom

Widoczna część podmurówki pozostawia wiele do życzenia!

Artykuł na: 4-5 minut

Murarze najpierw wylali głęboki zbrojony fundament na froncie, pozostawili go do związania i zajęli się resztą podmurówki, obejmującą tył i boki działki. Jednak wygląd widocznej części podmurówki, wystającej ponad poziom gruntu, pozostawia wiele do życzenia. Jej powierzchnia nie jest gładka i równa, bo nie potrafili dobrze ułożyć szalunków... - mówi Marcin, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie stawiał w 2014 r.

Widoczna część podmurówki pozostawia wiele do życzenia!

Ogrodzenie od frontu – dł. 27 m, wys. 1,80 m.

 • Fundament - o gł. 1 m, liniowy, zbrojony. 
 • Słupki i podmurówka - z prefabrykowanych kształtek betonowych, imitujących łupany piaskowiec, wykończenia z gotowych elementów. 
 • Przęsła - ze stali ocynkowanej, zabezpieczonej proszkowo farbą z palety RAL. 
 • Furtki - 3 o szer. 1 m, główna z elektrozaczepem i dzwonkiem (w planach założenie wideodomofonu), dwie do śmietnika z zamkami. 
 • Brama - o szer. 5 m, jednoskrzydłowa z napędem, przesuwna, samonośna. 
 • Reszta ogrodzenia - na monolitycznej podmurówce, ocynkowane słupki (40 × 60 mm) i siatka.
Na słupkach zastosowano kształtki końcowe
Na słupkach zastosowano kształtki końcowe.

Decyzja: do ogrodzenia działki od frontu wybrałem gotowe kształtki betonowe i przęsła ze stali, ponieważ szybko i łatwo się je stawia, nie są bardzo drogie. Od razu zbudowałem również dużą zadaszoną wiatę śmietnikową z dwoma furtkami. Sam wytyczyłem lokalizację bramy i furtek, podzieliłem płot na przęsła. Kolorystykę materiałów dopasowałem do domu, żeby wszystko było spójne i estetyczne.

Resztę terenu ogrodziłem siatką ocynkowaną i dla lepszego osłonięcia prywatnej przestrzeni powiesiłem na niej jeszcze gęstą cieniówkę ogrodniczą. Prace zleciłem firmie, przyjechało czterech murarzy. Przęsła, furtki i bramę samonośną na zamówienie wykonał ślusarz i to on montował elementy ze stali.

Frontowe ogrodzenie z betonowych kształtek i stali
Frontowe ogrodzenie z betonowych kształtek i stali ma wys. 1,80 m (podmurówka 0,30 m, przęsła 1,50 m).

Ogrodzenie z betonowych kształtek i stali - rady i przestrogi:

 • Murarze najpierw wylali głęboki zbrojony fundament na froncie, pozostawili go do związania i zajęli się resztą podmurówki, obejmującą tył i boki działki. W żelbetonie osadzali liczne ocynkowane słupki. Ten etap prac ślimaczył się przez miesiąc, ponieważ było dużo ręcznego kopania, zbrojenia, zalewania betonem.

  Jednak wygląd widocznej części podmurówki, wystającej ponad poziom gruntu, pozostawia wiele do życzenia. Jej powierzchnia nie jest gładka i równa, bo nie potrafili dobrze ułożyć szalunków, na szczęście, ten element zasłoni wkrótce zimozielony żywopłot. Prosiłem o większą staranność, ale nic to nie dawało. Innym budującym ogrodzenia radzę, żeby przed zatrudnieniem konkretnej ekipy, najpierw drobiazgowo obejrzeli jej poprzednie realizacje.

  Wznosząc murowane elementy na przodzie, robotnicy niczego już nie mogli zepsuć! Gotowe kształtki betonowe, końcowe i środkowe, doskonale do siebie pasują, w otwory w słupkach trzeba włożyć tylko odpowiednią ilość prętów zbrojeniowych i zalać betonem, następnie wykończyć gotowymi czapami. Nie musieli nawet impregnować pustaków, bo zrobiono to w procesie produkcji.

  Chociażby z tego względu ten materiał jest praktyczny, kolejne zalety - nie widać na nim kurzu, myje go deszcz, nie wymaga żadnej konserwacji, do złudzenia przypomina łupany piaskowiec. Od momentu postawienia pierwszej kształtki na fundamencie do zamontowania ostatniego przęsła i elementu ogrodzenia upłynął zaledwie tydzień. Starannie wybrałem listownik, musi być szczelny od zewnątrz, inaczej wpływa do niego woda.

 • Żona chciała poziomy układ szczebli na stalowych przęsłach, ale mnie przypomina on drabinę, więc ostatecznie stanęło na pionowym. Dobre jest to, że dwukrotne zabezpieczenie stali ocynkiem i farbą proszkową gwarantuje długą żywotność przęseł, furtek, bramy, bez jakiejkolwiek pielęgnacji. To ważne, żeby płot nie dodawał właścicielom obowiązków!

Ogrodzenie z betonowych kształtek i stali - koszty:

 • Ogrodzenie frontowe (z bramą i napędem, wiatą śmietnikową) 20 000 zł,
 • Reszta 21 000 zł (w tym robocizna za wszystkie prace 9500 zł).
Brama wjazdowa
Furtka
Boczne ogrodzenie z siatki
Widok na frontowe i boczne ogrodzenie

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-07-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Polbram Steel Group Budowlaną Marką Roku 2018
Polbram Steel Group Budowlaną Marką Roku 2018 Firma Polbram Steel Group, polski producent systemów ogrodzeniowych, otrzymała wyróżnienie "Budowlana Marka Roku 2018". Gala odbyła się ...
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC Wachlarz produktów firmy JONIEC® poszerzył się o kolejne nowoczesne ogrodzenie: ROMA Horizon.
Otylia i Elza - nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram
Otylia i Elza - nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Ogrodzenie pełni wiele ważnych funkcji. Nie tylko wyznacza granice, ale również nadaje posesji charakter, stanowiąc niejednokrotnie element ...

BULL624 TURBO i JIM.3ESATURBO - szybkość i bezpieczeństwo jedynie z marką Beninca

BULL624 TURBO - nowy siłownik do bram przesuwnych do 600 kg wagi bramy.

polecane produkty i technologie

KONSPORT - nowoczesne systemy ogrodzeniowe

Marka KONSPORT to polski producent nowoczesnych ogrodzeń o niepowtarzalnym wzornictwie. 24 lata obecności w branży ogrodzeniowej dają gwarancję wysokiej jakości i estetyki naszych produktów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze