Widoczna część podmurówki pozostawia wiele do życzenia!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Widoczna część podmurówki pozostawia wiele do życzenia!

Murarze najpierw wylali głęboki zbrojony fundament na froncie, pozostawili go do związania i zajęli się resztą podmurówki, obejmującą tył i boki działki. Jednak wygląd widocznej części podmurówki, wystającej ponad poziom gruntu, pozostawia wiele do życzenia. Jej powierzchnia nie jest gładka i równa, bo nie potrafili dobrze ułożyć szalunków... - mówi Marcin, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie stawiał w 2014 r.

aktualizacja: 2022-01-21 09:34:44

Ogrodzenie od frontu - dł. 27 m, wys. 1,80 m.

  • Fundament - o gł. 1 m, liniowy, zbrojony. 
  • Słupki i podmurówka - z prefabrykowanych kształtek betonowych, imitujących łupany piaskowiec, wykończenia z gotowych elementów. 
  • Przęsła - ze stali ocynkowanej, zabezpieczonej proszkowo farbą z palety RAL. 
  • Furtki - 3 o szer. 1 m, główna z elektrozaczepem i dzwonkiem (w planach założenie wideodomofonu), dwie do śmietnika z zamkami. 
  • Brama - o szer. 5 m, jednoskrzydłowa z napędem, przesuwna, samonośna. 
  • Reszta ogrodzenia - na monolitycznej podmurówce, ocynkowane słupki (40 × 60 mm) i siatka.
Na słupkach zastosowano kształtki końcowe
Na słupkach zastosowano kształtki końcowe.

Decyzja: do ogrodzenia działki od frontu wybrałem gotowe kształtki betonowe i przęsła ze stali, ponieważ szybko i łatwo się je stawia, nie są bardzo drogie. Od razu zbudowałem również dużą zadaszoną wiatę śmietnikową z dwoma furtkami. Sam wytyczyłem lokalizację bramy i furtek, podzieliłem płot na przęsła. Kolorystykę materiałów dopasowałem do domu, żeby wszystko było spójne i estetyczne.

Resztę terenu ogrodziłem siatką ocynkowaną i dla lepszego osłonięcia prywatnej przestrzeni powiesiłem na niej jeszcze gęstą cieniówkę ogrodniczą. Prace zleciłem firmie, przyjechało czterech murarzy. Przęsła, furtki i bramę samonośną na zamówienie wykonał ślusarz i to on montował elementy ze stali.

Frontowe ogrodzenie z betonowych kształtek i stali ma wys. 1,80 m (podmurówka 0,30 m, przęsła 1,50 m)
Frontowe ogrodzenie z betonowych kształtek i stali ma wys. 1,80 m (podmurówka 0,30 m, przęsła 1,50 m).

Ogrodzenie z betonowych kształtek i stali - rady i przestrogi:

  • Murarze najpierw wylali głęboki zbrojony fundament na froncie, pozostawili go do związania i zajęli się resztą podmurówki, obejmującą tył i boki działki. W żelbetonie osadzali liczne ocynkowane słupki. Ten etap prac ślimaczył się przez miesiąc, ponieważ było dużo ręcznego kopania, zbrojenia, zalewania betonem.

    Jednak wygląd widocznej części podmurówki, wystającej ponad poziom gruntu, pozostawia wiele do życzenia. Jej powierzchnia nie jest gładka i równa, bo nie potrafili dobrze ułożyć szalunków, na szczęście, ten element zasłoni wkrótce zimozielony żywopłot. Prosiłem o większą staranność, ale nic to nie dawało. Innym budującym ogrodzenia radzę, żeby przed zatrudnieniem konkretnej ekipy, najpierw drobiazgowo obejrzeli jej poprzednie realizacje.

    Wznosząc murowane elementy na przodzie, robotnicy niczego już nie mogli zepsuć! Gotowe kształtki betonowe, końcowe i środkowe, doskonale do siebie pasują, w otwory w słupkach trzeba włożyć tylko odpowiednią ilość prętów zbrojeniowych i zalać betonem, następnie wykończyć gotowymi czapami. Nie musieli nawet impregnować pustaków, bo zrobiono to w procesie produkcji.

    Chociażby z tego względu ten materiał jest praktyczny, kolejne zalety - nie widać na nim kurzu, myje go deszcz, nie wymaga żadnej konserwacji, do złudzenia przypomina łupany piaskowiec. Od momentu postawienia pierwszej kształtki na fundamencie do zamontowania ostatniego przęsła i elementu ogrodzenia upłynął zaledwie tydzień. Starannie wybrałem listownik, musi być szczelny od zewnątrz, inaczej wpływa do niego woda.

  • Żona chciała poziomy układ szczebli na stalowych przęsłach, ale mnie przypomina on drabinę, więc ostatecznie stanęło na pionowym. Dobre jest to, że dwukrotne zabezpieczenie stali ocynkiem i farbą proszkową gwarantuje długą żywotność przęseł, furtek, bramy, bez jakiejkolwiek pielęgnacji. To ważne, żeby płot nie dodawał właścicielom obowiązków!

Koszty budowy ogrodzenia z betonowych kształtek i stali:

  • Ogrodzenie frontowe (z bramą i napędem, wiatą śmietnikową) 20 000 zł,
  • Reszta 21 000 zł (w tym robocizna za wszystkie prace 9500 zł).

Redaktor: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

Gość kris

07 Apr 2021, 22:30

Zgadzam się z przedmówcą. Bardzo ładnie wykonane ogrodzenie.

Gość Paweł

20 Aug 2018, 16:08

Pytanie jest takie ? Jak i kto określał poziom "0" ogrodzenia ? Jeśli inwestor , to nie może mieć pretensji , jeśli murarze to powinni zniwelować teren uwzględnić spady czy też inne i tym samym określić "0" i wysokość wystającego fundamentu,wówczas można uniknąć takich sytuacji.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!