Budujemy Dom

Widoczna część podmurówki pozostawia wiele do życzenia!

Artykuł na: 4-5 minut

Murarze najpierw wylali głęboki zbrojony fundament na froncie, pozostawili go do związania i zajęli się resztą podmurówki, obejmującą tył i boki działki. Jednak wygląd widocznej części podmurówki, wystającej ponad poziom gruntu, pozostawia wiele do życzenia. Jej powierzchnia nie jest gładka i równa, bo nie potrafili dobrze ułożyć szalunków... - mówi Marcin, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie stawiał w 2014 r.

Widoczna część podmurówki pozostawia wiele do życzenia!

Ogrodzenie od frontu – dł. 27 m, wys. 1,80 m.

 • Fundament - o gł. 1 m, liniowy, zbrojony. 
 • Słupki i podmurówka - z prefabrykowanych kształtek betonowych, imitujących łupany piaskowiec, wykończenia z gotowych elementów. 
 • Przęsła - ze stali ocynkowanej, zabezpieczonej proszkowo farbą z palety RAL. 
 • Furtki - 3 o szer. 1 m, główna z elektrozaczepem i dzwonkiem (w planach założenie wideodomofonu), dwie do śmietnika z zamkami. 
 • Brama - o szer. 5 m, jednoskrzydłowa z napędem, przesuwna, samonośna. 
 • Reszta ogrodzenia - na monolitycznej podmurówce, ocynkowane słupki (40 × 60 mm) i siatka.
Na słupkach zastosowano kształtki końcowe
Na słupkach zastosowano kształtki końcowe.

Decyzja: do ogrodzenia działki od frontu wybrałem gotowe kształtki betonowe i przęsła ze stali, ponieważ szybko i łatwo się je stawia, nie są bardzo drogie. Od razu zbudowałem również dużą zadaszoną wiatę śmietnikową z dwoma furtkami. Sam wytyczyłem lokalizację bramy i furtek, podzieliłem płot na przęsła. Kolorystykę materiałów dopasowałem do domu, żeby wszystko było spójne i estetyczne.

Resztę terenu ogrodziłem siatką ocynkowaną i dla lepszego osłonięcia prywatnej przestrzeni powiesiłem na niej jeszcze gęstą cieniówkę ogrodniczą. Prace zleciłem firmie, przyjechało czterech murarzy. Przęsła, furtki i bramę samonośną na zamówienie wykonał ślusarz i to on montował elementy ze stali.

Frontowe ogrodzenie z betonowych kształtek i stali
Frontowe ogrodzenie z betonowych kształtek i stali ma wys. 1,80 m (podmurówka 0,30 m, przęsła 1,50 m).

Ogrodzenie z betonowych kształtek i stali - rady i przestrogi:

 • Murarze najpierw wylali głęboki zbrojony fundament na froncie, pozostawili go do związania i zajęli się resztą podmurówki, obejmującą tył i boki działki. W żelbetonie osadzali liczne ocynkowane słupki. Ten etap prac ślimaczył się przez miesiąc, ponieważ było dużo ręcznego kopania, zbrojenia, zalewania betonem.

  Jednak wygląd widocznej części podmurówki, wystającej ponad poziom gruntu, pozostawia wiele do życzenia. Jej powierzchnia nie jest gładka i równa, bo nie potrafili dobrze ułożyć szalunków, na szczęście, ten element zasłoni wkrótce zimozielony żywopłot. Prosiłem o większą staranność, ale nic to nie dawało. Innym budującym ogrodzenia radzę, żeby przed zatrudnieniem konkretnej ekipy, najpierw drobiazgowo obejrzeli jej poprzednie realizacje.

  Wznosząc murowane elementy na przodzie, robotnicy niczego już nie mogli zepsuć! Gotowe kształtki betonowe, końcowe i środkowe, doskonale do siebie pasują, w otwory w słupkach trzeba włożyć tylko odpowiednią ilość prętów zbrojeniowych i zalać betonem, następnie wykończyć gotowymi czapami. Nie musieli nawet impregnować pustaków, bo zrobiono to w procesie produkcji.

  Chociażby z tego względu ten materiał jest praktyczny, kolejne zalety - nie widać na nim kurzu, myje go deszcz, nie wymaga żadnej konserwacji, do złudzenia przypomina łupany piaskowiec. Od momentu postawienia pierwszej kształtki na fundamencie do zamontowania ostatniego przęsła i elementu ogrodzenia upłynął zaledwie tydzień. Starannie wybrałem listownik, musi być szczelny od zewnątrz, inaczej wpływa do niego woda.

 • Żona chciała poziomy układ szczebli na stalowych przęsłach, ale mnie przypomina on drabinę, więc ostatecznie stanęło na pionowym. Dobre jest to, że dwukrotne zabezpieczenie stali ocynkiem i farbą proszkową gwarantuje długą żywotność przęseł, furtek, bramy, bez jakiejkolwiek pielęgnacji. To ważne, żeby płot nie dodawał właścicielom obowiązków!

Ogrodzenie z betonowych kształtek i stali - koszty:

 • Ogrodzenie frontowe (z bramą i napędem, wiatą śmietnikową) 20 000 zł,
 • Reszta 21 000 zł (w tym robocizna za wszystkie prace 9500 zł).
Brama wjazdowa
Furtka
Boczne ogrodzenie z siatki
Widok na frontowe i boczne ogrodzenie

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-07-16

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Pytanie jest takie ? Jak i kto określał poziom "0" ogrodzenia ? Jeśli inwestor , to nie może mieć pretensji , jeśli murarze to powinni zniwelować teren uwzględnić spady czy też inne i tym samym określić "0" i wysokość wystającego fundamentu,wówczas można uniknąć takich sytuacji.

Gość Paweł

20 Sie 2018, 14:08

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
JONIEC® zaprojektuje kartkę świąteczną w oparciu o prace konkursowe
JONIEC® zaprojektuje kartkę świąteczną w oparciu o prace konkursowe Firma JONIEC® po raz kolejny zaprojektuje swoją kartkę świąteczną w oparciu o prace konkursowe uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ...
Invisible Post Box - nowość w ofercie Konsport
Invisible Post Box - nowość w ofercie Konsport Już wkrótce w ofercie firmy Konsport pojawi się zupełnie nowy produkt - Invisible Post Box, czyli niewidoczna skrzynka na listy.
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC Firma JONIEC® wzbogaciła ofertę kolorów jednego ze swoich produktów - ogrodzenia ROMA Horizon.

Uniwersalne siłowniki linii Bill marki Beninca

Konstrukcja siłownika do bram skrzydłowych z linii Bill marki Beninca pozwala na montaż zarówno do bram o metalowych, jak o klinkierowych słupach.

polecane produkty i technologie

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".