Budujemy Dom

Brama przesuwna samonośna dobrze wygląda w ogrodzeniu

Artykuł na: 4-5 minut

Od początku skłaniałem się do zamontowania bramy samonośnej, przesuwnej i uwzględniłem to w projekcie frontowego ogrodzenia. Wersja samonośna dobrze wygląda w ogrodzeniu, sprawdza się w codziennym użytkowaniu - mówi Wiktor, Czytelnik Budujemy Dom, który bramę wjazdową użytkuje od 2006 r.

Brama przesuwna samonośna dobrze wygląda w ogrodzeniu

Brama wjazdowa:

 • Jednoskrzydłowa, przesuwna o szer. 4 m. 
 • Skrzydło - wersja samonośna, z przeciwwagą, wykonane na zamówienie ze stali ocynkowanej. 
 • Słupki - ze stali ocynkowanej i murowane z cegły klinkierowej. 
 • Fundament - o gł. 0,80 m, liniowy, zbrojony.

Napęd:

 • Fabryczny od polskiego producenta, ukryty w słupku. 
 • Sterowanie - 3 dwukanałowe piloty, otwierające bramę wjazdową i garażową. 
 • Akcesoria - fotokomórki, lampa ostrzegawcza.
Wzdłuż ogrodzenia przewidziano miejsce na samonośne przesuwne skrzydło z przeciwwagą
Wzdłuż ogrodzenia przewidziano miejsce na samonośne przesuwne skrzydło z przeciwwagą

Decyzja: od początku skłaniałem się do zamontowania bramy samonośnej, przesuwnej i uwzględniłem to w projekcie frontowego ogrodzenia. Furtkę zaplanowałem w odpowiedniej odległości od bramy, na długie ruchome wrota pozostawiłem dużo wolnej przestrzeni wzdłuż granicy posesji.

Kiedy nadszedł czas na założenie bramy, udałem się z rysunkiem do miejscowego dystrybutora, autoryzowanego przez uznanego polskiego producenta ogrodzeń i bram. Zamówiłem u niego komplet, czyli bramę, napęd i montaż. Chciałem mieć zagwarantowaną jakość wyrobów, szybki firmowy serwis, długą gwarancję na materiały i usługę. Wskazałem tylko rodzaj bramy i jej szerokość oraz wybrałem materiał, czyli stal ocynkowaną, jak również minimalistyczny wzór wrót.

Resztę parametrów dobrał wykonawca. Zrobił to fachowo i szybko. Wszystko wyszło tak, jak sobie wyobrażałem i życzyłem.

Poruszające się skrzydło płynnie dojeżdża do obejm na słupku skrajnym
Poruszające się skrzydło płynnie dojeżdża do obejm na słupku skrajnym
Widok na bramę przesuwną z ulicy
Widok na bramę przesuwną z ulicy

Brama przesuwna samonośna - rady i przestrogi:

 • Zamówienie zostało zrealizowane w ciągu miesiąca. Montaż poszedł piorunem, zajął zaledwie dzień. Wykonawca prawidłowo zaprojektował rozmiar i ciężar przeciwwagi oraz dobrał moc napędu, bo skrzydło nie opadło podczas użytkowania, stabilnie trzyma się w określonej pozycji na wysięgniku, łagodnie dojeżdża do słupka, nie odbija i nie otwiera się bez kontroli.

  Owszem, niekiedy w zimie, przy dużym mrozie, nie chce się uruchomić. Ale to rzadkość. Kiedy automatyka uporczywie nie rusza, dzwonię po serwis. Specjalista pojawia się zazwyczaj tego samego dnia, ewentualnie w kolejnym, i fachowo wykonuje usługę. Do tej pory musiał wymienić tylko jakiś stycznik w napędzie, ale to była niekosztowna naprawa za 70 zł. Dobre jest to, że urządzenie jest ukryte w słupku, czyli trudno je ukraść, natomiast serwisant ma do niego dogodny dostęp. Korzystałem z funkcji awaryjnego otwierania – uruchomienie bramy jest proste. Wymieniłem już piloty na nowszy model.

 • Dla naszych potrzeb szerokość bramy wynosząca 4 m to "świat i ludzie". Wersja samonośna dobrze wygląda w ogrodzeniu, sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Szczególnie wygodne jest to, że wrota nie otwierają się na działkę, tylko poruszają wzdłuż jej granicy. Wybierając wzór przęseł w ogrodzeniu i skrzydeł bramy, zwracałem uwagę na odległość pionowych szczebli. Zależało mi, żeby nasze i obce psy nie mogły się przedostać między nimi.

Brama przesuwna samonośna - koszty:

 • brama z napędem i montażem ok. 4800 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-07-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
JONIEC® zaprojektuje kartkę świąteczną w oparciu o prace konkursowe
JONIEC® zaprojektuje kartkę świąteczną w oparciu o prace konkursowe Firma JONIEC® po raz kolejny zaprojektuje swoją kartkę świąteczną w oparciu o prace konkursowe uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ...
Invisible Post Box - nowość w ofercie Konsport
Invisible Post Box - nowość w ofercie Konsport Już wkrótce w ofercie firmy Konsport pojawi się zupełnie nowy produkt - Invisible Post Box, czyli niewidoczna skrzynka na listy.
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC Firma JONIEC® wzbogaciła ofertę kolorów jednego ze swoich produktów - ogrodzenia ROMA Horizon.

Uniwersalne siłowniki linii Bill marki Beninca

Konstrukcja siłownika do bram skrzydłowych z linii Bill marki Beninca pozwala na montaż zarówno do bram o metalowych, jak o klinkierowych słupach.

polecane produkty i technologie

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".