Budujemy Dom

Nasze ogrodzenie z klinkieru i przęseł nie wymaga konserwacji

Artykuł na: 4-5 minut

Zależało nam na ogrodzeniu trwałym i nie wymagającym konserwacji, dlatego do wzniesienia przegrody z przodu działki zastosowaliśmy cegłę klinkierową i przęsła ze stali ocynkowanej - mówi Joanna, Czytelniczka Budujemy Dom, która ogrodzenie stawiała w 2006 r.

Nasze ogrodzenie z klinkieru i przęseł nie wymaga konserwacji

Ogrodzenie od frontu - o dł. 30 m.

 • Fundament - o gł. 1 m, liniowy, zbrojony. 
 • Słupki i podmurówka - odpowiednio o wys. 1,90 i 0,30 m, wymurowane z cegieł klinkierowych. 
 • Przęsła - z ocynkowanych walcowanych profili stalowych, o wys. 1,60 m. 
 • Furtka - o szer. 1 m, z elektrozaczepem i domofonem.
 • Brama - o szer. 4 m, przesuwna, jednoskrzydłowa, samonośna, z napędem. 
 • Reszta ogrodzenia - z ocynkowanej siatki.

Właścicielom nie przeszkadza, że cegła i fugi zachodzą zielonym nalotem.

Decyzja: zależało nam na ogrodzeniu trwałym i nie wymagającym konserwacji, dlatego do wzniesienia przegrody z przodu działki zastosowaliśmy cegłę klinkierową i przęsła ze stali ocynkowanej, na pozostałych granicach posesji - ocynkowaną siatkę.

Mąż rozrysował elementy na froncie, ustalił wielkość murowanych słupków i podmurówki oraz lokalizację i szerokość stalowych przęseł, furtki i bramy. Głównym celem było uzyskanie proporcjonalnych podziałów i nawiązanie do architektury domu. Do jego stylu pasuje tradycyjna cegła klinkierowa, zaś ażurowe przęsła ze stali dodają płotu na froncie lekkości.

Zbrojony fundament liniowy, słupki i podmurówkę wykonali murarze podczas wznoszenia budynku, wykorzystując przerwy techniczne. Elementy stalowe wraz z usługą monterską zamówiliśmy po budowie u dystrybutora ogrodzeń znanego polskiego producenta.

Przedtem zasięgnęliśmy tu i ówdzie opinii i polecono nam właśnie jego wyroby, ponieważ oferuje elementy o wysokiej jakości, a dystrybutorzy zapewniają kompleksową obsługę podczas i po montażu ogrodzenia, szybko reagują na zgłaszane usterki, dotyczące pracy furtek, bram, napędów. Tego właśnie oczekiwaliśmy.

Furtka o szer. 1 m jest wygodna i zamyka się na elektrozaczep.

Ogrodzenie z klinkieru i przęseł - rady i przestrogi:

 • Kiedy fundament liniowy związał, murarze bawili się z murowaniem słupków i podmurówki jakieś 2 tygodnie. Ładnie położyli specjalną zaprawę w fugach i gotowe czapy na słupkach i podmurówce. Nie ma wykwitów z fug, nic nie przecieka, nie odpada, chociaż minęło już kilkanaście lat.

  Cegła klinkierowa to taki materiał, który wytrzymuje trudne warunki atmosferyczne i środowiskowe. U nas ogrodzenie stoi w cieniu, więc cegła i fugi miejscowo zaszły zielonym nalotem, ale to nie szpeci konstrukcji. Zamontowanie stalowych przęseł, furtki i bramy z napędem poszło migiem, w niecałe 2 dni.

 • Co do pielęgnacji i konserwacji ogrodzenia - planowaliśmy pomalować ocynkowaną stal lakierem, jednak najpierw czekaliśmy aż ocynk się zestarzeje, później nastała moda na surową stal i uznaliśmy, że bez farby przęsła wyglądają dobrze. Obawialiśmy się jeszcze, że rozpoczynając malowanie, zainicjujemy konieczność dalszego systematycznego odświeżania powłoki malarskiej, a przecież lepiej unikać niepotrzebnych prac. Ocynkowane przęsła nie rdzewieją, nie odkształcają się.

  Mąż raz spróbował umyć cegłę myjką ciśnieniową, ale piasek dostał się do mechanizmu bramy i zaczęła gorzej chodzić, więc dał spokój.

Ogrodzenie z klinkieru i przęseł - koszty:

 • ogrodzenie na froncie 11 500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-07-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
JONIEC® zaprojektuje kartkę świąteczną w oparciu o prace konkursowe
JONIEC® zaprojektuje kartkę świąteczną w oparciu o prace konkursowe Firma JONIEC® po raz kolejny zaprojektuje swoją kartkę świąteczną w oparciu o prace konkursowe uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ...
Invisible Post Box - nowość w ofercie Konsport
Invisible Post Box - nowość w ofercie Konsport Już wkrótce w ofercie firmy Konsport pojawi się zupełnie nowy produkt - Invisible Post Box, czyli niewidoczna skrzynka na listy.
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC Firma JONIEC® wzbogaciła ofertę kolorów jednego ze swoich produktów - ogrodzenia ROMA Horizon.

Uniwersalne siłowniki linii Bill marki Beninca

Konstrukcja siłownika do bram skrzydłowych z linii Bill marki Beninca pozwala na montaż zarówno do bram o metalowych, jak o klinkierowych słupach.

polecane produkty i technologie

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".