Budujemy Dom

Do wjazdu na posesję zamówiliśmy bramę na szynie i rolkach

Artykuł na: 4-5 minut

Nasza brama wjazdowa miała być przesuwna, by jej skrzydło nie zajmowało przestrzeni podjazdu, jedynie tuż przy ogrodzeniu. Tyle że w naszym przednim ogrodzeniu nie było miejsca na poruszanie się długiego skrzydła samonośnego z przeciwwagą. Zamówiliśmy więc model na szynie i rolkach - mówią Joanna i Mariusz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy bramę wjazdową użytkują od 2005 r.

Do wjazdu na posesję zamówiliśmy bramę na szynie i rolkach

Brama wjazdowa:

 • Przesuwna, jednoskrzydłowa, o szer. 4 m. 
 • Skrzydło - wersja szynowa na rolkach, wykonana na zamówienie z walcowanych profili stalowych zamkniętych. 
 • Słupki - stalowe ze stali o profilu zamkniętym (zamontowane obok słupków wymurowanych z cegły klinkierowej). 
 • Fundament - o gł. 0,70 m, liniowy, zbrojony.

Napęd:

 • Przeznaczony do wrót przesuwnych o wadze do 500 kg. 
 • Sterowanie - 3 dwukanałowe piloty.
 • Akcesoria - lampa ostrzegawcza, fotokomórki.
Model szynowy bramy wjazdowej
Model szynowy bramy - skrzydło porusza się na dwóch rolkach.

Decyzja: wiedzieliśmy, że na działkę będą wjeżdżać m.in. ciężarówki z drewnem opałowym, więc wytyczyliśmy szerokość bramy 4 m. Miała być przesuwna, bo jej skrzydło nie zajmuje przestrzeni podjazdu, jedynie tuż przy ogrodzeniu. Tyle że w naszym przednim ogrodzeniu nie było miejsca na poruszanie się długiego skrzydła samonośnego z przeciwwagą. Skoro tak, to zamówiliśmy model na szynie i rolkach.

Wszystkie stalowe elementy bramy wykonał na wymiar ślusarz. Pospawał ze stalowych profili słupki - prowadzący i skrajny. Dał mocne uchwyty i zaczepy, odpowiednie wrota i rolki. W betonowym progu osadził szynę. Napęd zamówiliśmy po trzech latach od przeprowadzki. Poprosiliśmy o taki model i moc automatu, żebyśmy nie mieli z nim żadnego kłopotu w zimie.

Napęd bramy wjazdowej
Napęd stoi obok słupka, na zalecanym podwyższeniu. Na dolnej krawędzi skrzydła widoczna listwa zębata.

Brama wjazdowa na szynie i rolkach - rady i przestrogi:

 • Joanna: Kiedy operowaliśmy bramą ręcznie - zamykaliśmy ją na zatrzask i klucz - nie miałam problemu z przemieszczaniem jej tylko siłą własnych rąk. Pomagało mi to, że porusza się ona na dwóch rolkach po szynie i nie obciąża jej ciężka przeciwwaga. Stalowe wrota dawało się o wiele lżej przesuwać wzdłuż szyny, w porównaniu z samonośnym skrzydłem bez napędu u rodziców. U nas wystarczyło pchnąć bramę, a jechała niemal sama, tam musiałam napierać na nią ciałem przez całą szerokość wjazdu.

  Szyna wystaje na wys. 3 cm z betonowego progu-fundamentu, ale nie stanowi dla samochodów przeszkody. Z wieloletniego doświadczenia wiemy, że temu newralgicznemu elementowi nie zagraża piasek, bo zdmuchuje go wiatr. Latem nie potrzeba żadnej obsługi szyny! W zimie musimy pilnować, żeby nie zamarzł na niej śnieg, co może spowodować spadnięcie rolek i wyłamanie bramy z prowadnicy. Zmiatanie szczotką śniegu zajmuje 3 minuty. Wrota poruszają się stabilnie i w miarę cicho, nie dygocą.

 • Mariusz: Tak jak prosiłem montera, napęd ma dobrze wyliczony zapas mocy i nie "męczy się" w trudnych warunkach atmosferycznych. Po dziesięciu latach użytkowania zniszczyła się jedna fotokomórka, więc przy okazji jej wymiany za 400 zł, ten sam fachowiec przejrzał elementy automatyki. Wszystko świetnie działa, łącznie z listwą zębatą, zamocowaną wzdłuż dolnej krawędzi skrzydła i wykonaną z wytrzymałego tworzywa sztucznego - zastosowanie właśnie takiej listwy sam mi doradził.

 • Inna ekipa wylewała fundamenty liniowe pod ogrodzenie, inna szykowała elementy ze stali, w tym bramę, kolejna dobierała napęd. Te stalowe wykonawcy zabezpieczyli farbą podkładową, a po montażu sami pomalowaliśmy je czarnym matowym lakierem. Obecnie wymagają już drugiego z kolei odświeżenia farbą.

Brama wjazdowa - wersja szynowa na rolkach

Brama wjazdowa na szynie i rolkach - koszty:

 • elementy stalowe z montażem 3500 zł; 
 • napęd z montażem 2200 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-07-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC Firma JONIEC® wzbogaciła ofertę kolorów jednego ze swoich produktów - ogrodzenia ROMA Horizon.
Polbram Steel Group Budowlaną Marką Roku 2018
Polbram Steel Group Budowlaną Marką Roku 2018 Firma Polbram Steel Group, polski producent systemów ogrodzeniowych, otrzymała wyróżnienie "Budowlana Marka Roku 2018". Gala odbyła się ...
Otylia i Elza - nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram
Otylia i Elza - nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Ogrodzenie pełni wiele ważnych funkcji. Nie tylko wyznacza granice, ale również nadaje posesji charakter, stanowiąc niejednokrotnie element ...

BULL624 TURBO i JIM.3ESATURBO - szybkość i bezpieczeństwo jedynie z marką Beninca

BULL624 TURBO - nowy siłownik do bram przesuwnych do 600 kg wagi bramy.

polecane produkty i technologie

JONIEC: ogrodzenia, elewacje, architektura ogrodowa

Firma JONIEC to czołowy polski producent elementów małej architektury ogrodowej. W jej ofercie znajdują się ogrodzenia betonowe łupane, betonowe modułowe, płytki elewacyjne i dekoracyjne, gazony, podmurówki, palisady. Sztandarowym produktem firmy jest ogrodzenie łupane GORC®, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Każdego roku do oferty wprowadzane są nowe produkty, a te będące już w stałej ofercie firmy wzbogacane są o nową paletę kolorystyczną.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 9/2018

Tradycyjnie już tematem numeru jesiennego wydania naszego miesięcznika jest smog w Polsce. Już niedługo zaczyna się sezon grzewczy i informacje na...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze