Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie ze sztachet

Dobrze komponują się z niemal każdym otoczeniem, elewacją domu czy ogrodem. Zwykle wykonuje się je z desek (także surowych), sztachet, okrąglaków, bali lub kupuje gotowe drewniane panele (w sprzedaży dostępny jest bardzo szeroki wybór), czyli ramy z wypełnieniem pełnym lub ażurowym ze sztachet bądź listewek.

Tagi: drewno
Panele ogrodzeniowe wykonane są najczęściej z drewna sosnowego lub świerkowego i zabezpieczone impregnatem przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, grzybów i szkodników
Panele ogrodzeniowe wykonane są najczęściej z drewna sosnowego lub świerkowego i zabezpieczone impregnatem przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, grzybów i szkodników
(fot. Euro-Matex)

Ogrodzenie mocuje się na słupkach drewnianych, osadzonych w kotwach (mogą one być albo wbite w ziemię, albo wmurowane), najczęściej pokrytych już grzybobójczymi impregnatami albo na podmurówkach i słupach murowanych z kamienia, betonu lub cegły.

W ogrodzeniach drewnianych najczęściej wykorzystuje się drewno świerkowe, sosnowe i olchę. Elementy ogrodzenia zwykle są ustawione pionowo (sztachety) lub poziomo (okrąglaki, surowe deski), rzadziej skośnie. Łączy się je ze sobą za pomocą gwoździ lub wkrętów. Ogrodzenia drewniane mogą mieć różne formy i kształty.

Lekkie, niskie ogrodzenie z wąskich sztachetek świetnie sprawdzi się w przypadku ogródka działkowego czy niewielkiego domku letniskowego na wsi, otoczonego polnymi kwiatami. Zwykle na tego typu ogrodzenie składają się wbijane w ziemię słupy mocowane na ocynkowanych kotwach (najlepiej tak, by nie stykały się z ziemią), połączone poprzeczkami, do których mocuje się sztachetki. Sztachety mogą mieć, podobnie jak słupki, ozdobne zakończenie. Poprzeczki ze sztachetkami można kupić także w formie gotowych już przęseł.

Ogrodzenia z desek

Ogrodzenia z desek o szerokości 10–20 cm i grubości około 2 cm wymagają odpowiedniego stelaża. Deski przykręcane są przeważnie pionowo do metalowych (profil zamknięty), rzadziej drewnianych poprzeczek. Ogrodzenie z desek buduje się przeważnie na podmurówce z klinkieru lub kamienia (z tych samych materiałów są też słupy). Deski można montować także na metalowych stelażach bram wjazdowych i furtek.

Ogrodzenie z bali

Ogrodzenie z bali czy szerokich, surowych desek najczęściej znajduje zastosowanie jako naturalny płot otaczający stadniny czy gospodarstwa agroturystyczne. Masywne bale najczęściej wykorzystuje się jako słupy. Robi się w nich wycięcia, które umożliwiają montaż desek. Zanim zaczniemy budowę takiego ogrodzenia, zarówno bale, jak i deski należy okorować i odpowiednio zaimpregnować.

Płoty lamelowe ryflowane lub przeplatane

Najtańszą formą drewnianego ogrodzenia są płoty lamelowe ryflowane lub przeplatane (proste albo zakończone łukiem) wykonane z listewek. Kupuje się je w formie paneli, które mogą mieć różne kształty, kolory i faktury. Płoty takie są lekkie, stosunkowo tanie, a ich montaż jest prosty. Wystarczy wbić lub zabetonować w ziemi kotwy, umocować na nich słupy, a między słupami umieścić przęsła. Panele zwykle przykręca się do słupów za pomocą metalowych kątowników.

Decydując się na ogrodzenie drewniane trzeba mieć świadomość, że o drewno należy odpowiednio dbać. Tylko wtedy latami będzie ono zachowywało naturalny, zdrowy wygląd. Drewno wystawione na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych wymaga zabezpieczenia przed szkodnikami, grzybami i wodą.

Jeżeli drewno nie zostało wcześniej zaimpregnowane, trzeba zrobić to we własnym zakresie. Można też pokryć je bejcą lub lakierobejcą (wówczas pozostaną widoczne słoje) lub pomalować farbą kryjącą. Niestety, każdy lakier czy farba, wystawione na działanie wiatru, deszczu i słońca, po pewnym czasie się złuszczą. Można przyjąć, że drewno użyte do budowy ogrodzeń należy poddawać zabiegom pielęgnacyjnym co 4–5 lat.

Tomasz Wojciuk

aktualizacja: 2017-07-06

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

ja nawet wolę siatkę, ma bardziej nowoczesny wygląd. Ostatnio sobie sprawiłem taką. Na prawdę ładnie wygląda, do tego nie trzeba się nią przejmować przez lata, a jak podlewam kwiaty które mam pod nią nie martwię się, że mi płotek zgnije ;)

Gość Tymon

28 Paź 2009, 08:44

Miałem kiedyś płot ale niestety korniki trochę zjadły, ja jakoś specjalnie niczym go nie malowałem to pewnie dlatego szybko się zniszczył. Zainwestowałem teraz w ocynkowaną siatkę, stoi już dwa lata i muszę przyznać, że super wygląda.

Gość Hirek

10 Sie 2009, 11:14

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Firma JONIEC® nagrodzona Złotym Medalem MTP
Firma JONIEC® nagrodzona Złotym Medalem MTP Ogrodzenie ROMA firmy JONIEC® zostało nagrodzone Złotym Medalem MTP BUDMA 2018. To jedna z najbardziej cenionych i prestiżowych nagród na ...
Firma JONIEC® z wyróżnieniem HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2017
Firma JONIEC® z wyróżnieniem HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2017 Firma JONIEC® już po raz drugi znalazła się w prestiżowym gronie laureatów wyróżnienia HOME ZONE Jakość i Niezawodność - edycja 2017. ...
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów Ogrodzenie łupane to produkt, który firma JONIEC® ma w swojej ofercie od kilkunastu lat. Czas ten pozwolił na dopracowanie parametrów wpływających ...
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze