Kiedy konieczny jest demontaż starych ogrodzeń i jak go dokonać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Kiedy konieczny jest demontaż starych ogrodzeń i jak go dokonać?

Zniszczone ogrodzenie nie zawsze można naprawić lub odnowić. Dowiedz się, kiedy konieczny będzie demontaż ogrodzenia i jak go przeprowadzić.

aktualizacja: 2022-07-12 10:46:09

Odpowiedź eksperta: Przed demontażem należy sprawdzić stan starego ogrodzenia, może się okazać, że słupki ogrodzeniowe są jeszcze w dobrym stanie i wystarczy je odpowiednio oczyścić i pomalować, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach wykonania nowego ogrodzenia. Jeżeli korozja wyrządziła duże szkody i słupki, głównie przy gruncie, są w opłakanym stanie, należy je usunąć.

Siatka ogrodzeniowa, która jest już mocno skorodowana, powinna również zostać zdjęta. Ogrodzenia frontowe, takie jak przęsła stalowe lub drewniane, bramy i furtki, często po długoletnim użytkowaniu również wymagają wymiany. Wówczas demontaż należy zacząć od zdjęcia skrzydeł bramy i furtki, następnie trzeba odciąć bądź odkręcić przęsła od słupków, a na końcu usunąć słupki ogrodzeniowe. Jeżeli słupki zalane są w podmurówce, a jest ona w dobrym stanie i można ją jeszcze wykorzystać do nowego ogrodzenia, warto, nie niszcząc betonu, wyciąć słupy przy samej podmurówce i zastosować nowe z podstawami stalowymi, które mocuje się za pomocą kołków do istniejącej podmurówki.

Po latach użytkowania ogrodzenia metalowa siatka jest często skorodowana, a podmurówka wykruszona
Po latach użytkowania ogrodzenia metalowa siatka jest często skorodowana, a podmurówka wykruszona. Aby ograniczyć koszty i nie wymieniać płotu, uszkodzenia można naprawić - czyszcząc siatkę z rdzy i ponownie ją malując, a ubytki wypełnić zaprawą do renowacji konstrukcji betonowych. (fot. E. Rosłaniec)

Jeżeli podmurówka jest zniszczona i nie nadaje się do naprawy, musimy ją usunąć, co często wymaga zastosowania elektronarzędzi, to samo tyczy się słupków przy bramie i furtce, które zalane są w ławie fundamentowej. Po usunięciu betonu i słupków oraz po wyrównaniu terenu możemy przystąpić do prac nad nowym ogrodzeniem.

Jeżeli chodzi o demontaż ogrodzeń siatkowych, które nie są zalane w podmurówce, zaczynamy go od ściągnięcia siatki, następnie trzeba podkopać cokoły betonowe słupków ogrodzeniowych - to spowoduje łatwiejsze wyciągnięcie ich z gruntu. Trzeba również pamiętać o usunięciu wszystkich przeszkód, które stoją w linii nowego ogrodzenia, np. drzew i krzewów.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Mocowanie do słupków siatki zgrzewanej pokrytej tworzywem. (fot. Betafence)

Zdaniem naszych Czytelników

Gość tony

23 Oct 2009, 11:16

ja również zaopatrzyłem się w siatkę. Jak narazie jestem bardzo zadowolony. Myślę, że warto polecić tę firmę.

Gość Janusz M.

05 Aug 2009, 10:14

Wymieniłem sobie niedawno siatkę. Stara już się do niczego nie nadawała. Mam teraz Betafence, zobaczymy jak długo ta wytrzyma.

Gość Mikolaj

30 Jul 2009, 09:52

Ja mam z Betafensu siatkę i bardzo jestem zadowolony, czy zima czy lato, wszystko jest w porządku. Uważam, że zawsze lepiej zainwestować niż marnować pieniądze na jakiś słaby sprzęt.

Gość Klaus

13 Jul 2009, 10:24

U mnie siatka sluzyla az ostatniej zimy zaczela pekac i sie kruszyc. Demontaz byl banalny w takich warunkach - to plus - ale siatka miala ledwie trzy lata - a mialo wyjsc tanio i troche posluzyc. I wyszlo z tej kalkulacji, ze trzeba bylo poprawiac na poczatku tego lata. Zamienilem sobie teraz ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!