Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / ABC

Kiedy warto rozważyć zastosowanie ogrzewacza akumulacyjnego?

Ogrzewanie akumulacyjne ma za zadanie zmagazynować ciepło, gdy jest ono dostarczane w nadmiarze w stosunku do aktualnych potrzeb lub też gdy chcemy wykorzystać prąd, pobierany w czasie obowiązywania niższej ceny energii elektrycznej. W pierwszym przypadku są to izolowane zbiorniki magazynujące gorącą wodę, dostarczaną z kotła, opalanego szybko spalającym się paliwem np. drewnem czy słomą.

 

Dzięki temu utrzymujemy stabilną temperaturę w pomieszczeniach, a obsługa kotła może odbywać się w większych odstępach czasu. Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne pozwala natomiast na pobieranie prądu jedynie w czasie obowiązywania tzw. II taryfy opłat.

 

W domach jednorodzinnych instalujemy wtedy piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem, które umożliwiają dostosowanie ilości, oddawanego ciepła do aktualnych potrzeb. „Ładowanie pieca” odbywa się w godzinach 22-6 oraz 13-15, zatem jego moc powinna być ok. dwukrotnie wyższa niż w przypadku instalowania grzejników o stałym poborze prądu.

 

Wykonanie akumulacyjnego ogrzewania podłogowego to także sposób na wykorzystanie tańszej energii elektrycznej. Od zwykłego różni się ono tym, że jastrych, w którym poprowadzone są kable grzejne jest znacznie grubszy (ok. 10-12 cm).

Redakcja BD

aktualizacja: 2009-07-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
System ogrzewania podłogowego Floortherm
System ogrzewania podłogowego Floortherm System Floortherm przeznaczony jest do budowy instalacji ogrzewania podłogowego. Rura ma konstrukcję warstwową. Warstwa wewnętrzna oraz zewnętrzna ...
Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą
Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą Ekologia to nie tylko recykling śmieci i jazda rowerem. To rozwój, innowacje, technologia, moda,  świadomość siebie i swoich zachowań. ...
Pomysł na grzejnik z autorską grafiką
Pomysł na grzejnik z autorską grafiką Projektanci marki LUXRAD dają swoim klientom możliwość stworzenia swojego grzejnika. Model Niagara ze szklanką osłoną ma opcje personalizacji, ...

Maty kapilarne - podpatrując naturę

Coraz popularniejsze maty kapilarne wzorowane są na rozwiązaniach podpatrzonych w naturze, a wielu specjalistów uznaje to rozwiązanie za jeden z najlepszych systemów ogrzewania i... chłodzenia, który może współpracować zarówno z pompą ciepła, jak i kotłem niskotemperaturowym.

topowe produkty

Energooszczędne i łatwo sterowalne grzejniki REGULUS®-SYSTEM

Grzejniki REGULUS®-system są chętnie stosowane w nowoczesnych energooszczędnych obiektach, gdyż zapewniają zmianę strategii ogrzewania w zależności od potrzeb, np. trybu życia czy czasu pracy. Są również dynamiczne i reagują niezwłocznie. Innymi słowy, gwarantują zachowanie nie tylko komfortowej temperatury, lecz także utrzymanie niskich kosztów ogrzewania.
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze