Usytuowanie i połączenie grzejników

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Usytuowanie i połączenie grzejników

Najlepszymi miejscami do instalowania grzejników są rejony pomieszczeń o największych stratach ciepła. W pokojach mieszkalnych są to strefy podokienne.

Usytuowanie grzejników

Najlepszymi miejscami do instalowania grzejników są rejony pomieszczeń o największych stratach ciepła. W pokojach mieszkalnych są to strefy podokienne.

Wskazane jest zamontowanie grzejników 10 cm nad podłogą i 10 cm poniżej parapetu. Aby nie ograniczać ich efektywności, nie należy zasłaniać grzejników obudowami, meblami czy ciężkimi zasłonami. Trzeba też pamiętać o odpowietrzaniu grzejników, używaniu zaworów termostatycznych i regulatorów pokojowych.

Przy oknach balkonowych najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie grzejnika konwektorowego w kanale w podłodze lub w posadzce, ponieważ wtedy tworzy się rodzaj kurtyny powietrznej chroniącej wnętrze przed zimnem. Korzystne jest również usytuowanie grzejników po obu stronach okna balkonowego.

W przypadku instalowania grzejników na ścianie wewnętrznej konieczne jest zamontowanie nad nim poziomej osłony odchylającej strumień powietrza do wnętrza pomieszczenia. Brak takiego "parapetu" spowoduje niekorzystny przepływ powietrza oraz szybkie zabrudzenie się ściany od osiadającego kurzu.

W łazienkach grzejniki powinny być zawieszone w połowie wysokości ściany, żeby mogły pełnić funkcję suszarek.

Podłączenie grzejników

Grzejniki, zwłaszcza płytowe, mogą być podłączone do rur wychodzących ze ściany lub z podłogi (boczne podłączenie oznaczane zwykle literą C, od dołu literą V). Za korzystniejsze uznaje się podłączenie boczne, ponieważ rury są prawie niewidoczne i nie przeszkadzają przy sprzątaniu podłogi.

Przy podłączeniu dolnym dość skomplikowane jest poprawne i trwałe wykonanie odgałęzienia z rur elastycznych (wymagany duży promień gięcia). Oczywiście przy rurach miedzianych lub warstwowych wystarczy użyć odpowiednich kształtek. Jednak wtedy należy zwrócić uwagę na zastosowane w instalacji materiały.

W przypadku aluminiowych grzejników i miedzianych elementów instalacji występuje bowiem niekorzystne zjawisko korozji elektrochemicznej. Konieczne jest wtedy dodanie do wody grzewczej specjalnych preparatów, tzw. inhibitorów. Na dodatek gwintowane połączenia z mosiężnymi kształtkami powinno się zabezpieczyć taśmą teflonową.

Redaktor: Barbara Karasiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Brak parapetu nad grzejnikiem spowoduje szybkie zabrudzenie się ściany od osiadającego kurzu (fot. Solar)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!