Czy stosować regulatory przepływu dla sekcji rozdzielacza ogrzewania podłogowego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy stosować regulatory przepływu dla sekcji rozdzielacza ogrzewania podłogowego?

Hydraulik, który dokańczał instalacje grzewczą po poprzednim wykonawcy, zwrócił uwagę na brak regulatorów przepływu dla poszczególnych sekcji rozdzielacza ogrzewania podłogowego. Twierdzi, że tak wykonana instalacja nie będzie pracować prawidłowo i chce wymienić rozdzielacz na inny. Czy ma rację i co się może stać, jeśli nie zamontuje się regulatorów przepływu?

aktualizacja: 2022-03-04 08:27:20

Odpowiedź eksperta: Regulatory przepływu montowane na rozdzielaczu ogrzewania podłogowego pełnią rolę wstępnej regulacji przepływu. Zadaniem tej regulacji jest uzyskanie założonej mocy grzewczej w poszczególnych pętlach rur umieszczonych pod podłogą. Regulatory odpowiadają funkcjonalnie wstępnym nastawom lub kryzowaniu w tradycyjnych grzejnikach. Konieczność wstępnej regulacji przepływu w ogrzewaniu podłogowym zależy w dużym stopniu od układu rur grzewczych oraz długości poszczególnych pętli.

Zastosowanie regulatorów przepływu może nie być konieczne, jeśli na etapie układania rur przewidziano odpowiednie ich zagęszczenie w strefach wymagających intensywniejszego ogrzewania np. pod oknami i przy ścianach zewnętrznych, a poszczególne pętle mają przybliżoną długość.

Jeśli przy funkcjonującym ogrzewaniu nie odczuwa się wyraźnie stref chłodniejszych i zimniejszych, a temperatura dotykowa podłogi nie przekracza dopuszczalnych wartości 28°C (w strefie podokiennej o szerokości 1 m dopuszcza się 35°C), to można uznać, że instalacja pracuje prawidłowo.

W razie potrzeby zdławienie przepływu w pętli można też uzyskać, przykręcając zawór odcinający, choć nie będzie to precyzyjna regulacja.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Rozdzielacz z przepływomierzami pozwala najwygodniej zrównoważyć przepływ we wszystkich pętlach ogrzewania (fot. Danfoss)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!