Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Wybór wykończenia podłogi na ogrzewaniu podłogowym

Artykuł na: 6-9 minut

Ogrzewanie podłogowe stało się popularnym rozwiązaniem. Jednak nie każdy, kto się na nie decyduje, zdaje sobie sprawę z jego specyficznych cech. Istotną sprawą jest wybór sposobu wykończenia podłogi, bo nie każda posadzka będzie w tym przypadku równie dobra.

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD DYSKUSYJNA

Ceramika i kamień

Gres lub terakota to „klasyczne” materiały stosowane na ogrzewanie podłogowe. I nic w tym dziwnego, bo są odporne na podwyższoną temperaturę oraz jej zmiany. Ponadto bardzo dobrze przewodzą ciepło. Są klejone do podłoża, a klej do płytek także dobrze przewodzi ciepło i jeśli jest dobrze naniesiony – równomiernie na całej powierzchni, to pod płytkami nie ma pustych przestrzeni pogarszających przepływ ciepła. Pamiętajmy jednak, że klej musi mieć odpowiednią elastyczność. Przed zakupem sprawdźmy więc, czy producent dopuszcza jego stosowanie na ogrzewaniu podłogowym. Taka informacja powinna znaleźć się na opakowaniu.

Płytki ceramiczne lub kamień to pod względem technicznym najlepsze posadzki na ogrzewanie podłogowe
Płytki ceramiczne lub kamień to pod względem technicznym najlepsze posadzki na ogrzewanie podłogowe (fot. Ensto Pol)

Najlepsza jest ceramika, można zrobić ogrzewanie podłogowe i wtedy jest ciepła podłoga. Łatwo utrzymać ją w czystości, a zarazem ładnie wygląda. Wybór ceramiki jest niesamowity, można ją dopasować do każdego wnętrza. Można ewentualnie też położyć fajny dywanik w stylu pasującym do wnętrza domu. Parkiet, drewno szybko się w kuchni zniszczy i wtedy dopiero brzydko wygląda.

Część osób zniechęca jednak właśnie to, że płytki są zimne w dotyku, chyba że ogrzewanie jest włączone, ale tak jest tylko przez kilka miesięcy w roku.

Kamień może być nieprzyjemnie zimny pod stopą. Chyba żeby dać pod nim ogrzewanie.

Po głębszym zastanowieniu trudno jednak nie zgodzić się z następującą opinią:

Argument, że płytki chłodzą, więc może nie dawać ich do kuchni, jest trochę dziwny, bo przecież to nie sypialnia czy nawet pokój dzienny, gdzie ludzie mają zwyczaj chodzić boso.

Natomiast stosowanie naturalnego kamienia jest dość kontrowersyjne. Dobrze przewodzi on ciepło, co w przypadku „podłogówki” jest zaletą. Barierą zwykle jest jednak cena, choć nie tylko.

Granitu nie polecam, ma moja teściowa, jest lodowaty w odbiorze – nieporównywalnie zimniejszy od płytek, a przecież co najmniej połowę roku nie używamy ogrzewania podłogowego! Dotknijcie sobie zwłaszcza matowych płytek i granitowego nagrobka (bo nieodparcie się kojarzy), poza tym jest śliski. No i koszmarnie drogi. Poza tym takie cienkie płytki granitowe na 1 cm często kładzione na posadzki są nietrwałe – widziałam, jak się ukruszyła przy niewielkiej użytej sile.

Skojarzenia to bardzo indywidualna sprawa, u niektórych granit będzie nieodparcie kojarzył się z nagrobkiem, a innym zaś z luksusem.

Kamień i ogrzewanie podłogowe pod nim w łazience to szczyt poziomu wykończeń. Absolutny lux to jedna płyta np. granitowa jako posadzka w kabinie prysznicowej, zamiast brodzika. Oczywiście podgrzewana również latem.

Jeśli zaś chodzi o koszty, to zdania są podzielone.

Takie „luxy” mają jedną zasadniczą wadę – lubią kosztować.

Jak się policzy koszty, to okazuje się że kamień na posadzce zamiast brodzika i drzwi szklane zamiast kabiny, to nie jest znacząco wyższy koszt.

Parkiet i panele

Wykańczanie ogrzewanej podłogi drewnem to chyba najbardziej kontrowersyjna kwestia.

Chcę położyć na podłodze z ogrzewaniem podłogowym posadzkę z drewna. Jakie rodzaje drewna nadają się na taki wariant? Wybrać posadzkę wielo- czy jednowarstwową? Logika podpowiada, że najlepsza dla takiej posadzki będzie opcja przyklejenia. Co o tym sądzicie? Proszę o opinię.

Na szczęście można liczyć na rozsądne, pomocne porady.

Z powodu złej przewodności cieplnej drewna na ogrzewaniu podłogowym (obojętne czy wodnym, czy elektrycznym) stosuje się najczęściej panele podłogowe (cieńsze niż parkiet) układane jako podłoga pływająca, panele powinny mieć atesty dopuszczające do układania na ogrzewaniu podłogowym – chodzi o emisję szkodliwych substancji z klejów i lakierów zastosowanych w produkcji paneli narażonych na działanie podwyższonej temperatury posadzki, z tego też względu nie klei się podłóg drewnianych do posadzki.

W kwestii pokrycia podłogi ogrzewanej materiałem drzewnym (panelami lub parkietem) trzeba brać pod uwagę dwa czynniki – zmiany temperatury i wilgotności posadzki oraz emisję ciepła do pomieszczenia. Przekazywanie ciepła z ogrzewania podłogowego przez posadzkę drewnianą wymaga na etapie projektowania uwzględnienia współczynników korekcyjnych zależnie od grubości pokrycia podłogowego. Można w przybliżeniu przyjąć, że układ rur powinien być o 20–50% gęstszy niż przy pokryciu płytkami ceramicznymi dla uzyskania tej samej mocy grzejnej. Natomiast ewentualne problemy z posadzką zależą przede wszystkim od jakości i rodzaju drewna, wielkości klepek, staranności ułożenia. Posadzki z drewna litego przykleja się do podłoża o wilgotności nie większej niż 2% klejami dopuszczonymi do ogrzewania podłogowego, a panele układa się na podkładzie z tektury falistej.

Trzeba jednak uważać na z pozoru zdroworozsądkowe, a w istocie fałszywe opinie.

Praca drewna pod wpływem temperatury jest pomijalna. Parowanie szkodliwych substancji przy ogrzewaniu podłogowym to zupełne nieporozumienie. Latem nasza podłoga ma wyższą temperaturę niż zimą przy ogrzewaniu. To co, do domu nie wracać?

Różnica: elektryczne czy wodne przy kryciu podłogi drewnem ma spore znaczenie, przy wodnym ciepło nie musi być oddane, może wrócić do źródła, a to niekorzystne zjawisko, które przy kablach oporowych nie występuje.

Latem rzeczywiście wierzch posadzki może mieć ok. 30°C, ale autor tej wypowiedzi najwyraźniej nie wie, że gdy ogrzewanie podłogowe pracuje, to temperatura posadzki od spodu, od strony podkładu może sięgać nawet 55–60°C, i to we właściwie pracującej instalacji. Im posadzka gorzej przewodzi ciepło, tym głębsze warstwy podłogi będą mieć wyższą temperaturę. W przypadku ogrzewania wodnego maksymalna temperatura, do jakiej nagrzeje się podłoga, to temperatura wody zasilającej, po jej osiągnięciu wymiana ciepła po prostu ustanie. Natomiast ogrzewanie elektryczne wymaga zabezpieczenia przed przegrzaniem, które odcina zasilanie w razie przekroczenia przez przewody i wylewkę określonej temperatury (może to być np. czujnik zatopiony w warstwie wylewki).

Możliwości wydzielania się szkodliwych substancji z klejów do parkietu czy używanych do produkcji paneli także nie należy lekceważyć. Trzeba też pamiętać, że nieodpowiedni klej może pod wpływem długotrwałego działania podwyższonej temperatury po prostu stracić właściwości wiążące oraz elastyczność.

Ponadto, nawet jeśli producent deklaruje przydatność swojego produktu do stosowania w ogrzewaniu podłogowym, to sprawdźmy lepiej dla jakich konkretnie warunków – przede wszystkim dla jakiej temperatury maksymalnej. Pamiętajmy również, że deklaracja producenta nie zmieni praw fizyki – wykładzina dywanowa, parkiet lub panele będą gorzej przewodzić ciepło niż ceramika lub kamień, a producent deklaruje jedynie, że ogrzewanie podłogowe nie spowoduje przyspieszonej degradacji jego wyrobu albo emisji szkodliwych substancji.

Wykładziny

Nie każdemu odpowiadają płytki ceramiczne lub panele, szczególnie w sypialni, a pomimo to zastanawia się nad ogrzewaniem podłogowym.

Chcemy na piętrze zrobić ogrzewanie podłogowe, ale nie chcemy układać ani płytek, ani parkietu. Czy jest jakaś wykładzina (nie PVC), którą można na to położyć? Chodzi o taką wykładzinę dywanową z krótkim włosiem.

W takiej sytuacji warto od razu zaznaczyć, że sens układania wykładzin dywanowych lub dywanów na ogrzewaniu podłogowym jest wątpliwy. Te materiały są dobrymi izolatorami termicznymi, utrudniają więc przekazywanie ciepła do pomieszczeń.

Ułożenie wykładziny dywanowej na ogrzewanej podłodze znacząco zmniejszy przekazywanie ciepła, co w efekcie może spowodować niedogrzanie tego pomieszczenia.

Ponadto dywany i wykładziny są ciepłe w dotyku, więc inaczej niż w przypadku płytek ceramicznych nie odczujemy różnicy, decydując się na ogrzewanie podłogowe. Oczywiście o ile ogrzewanie podłogowe zostanie dobrze zaprojektowane i wykonane w większości pomieszczeń w domu, to budowa mieszanej, bardziej skomplikowanej instalacji tylko na potrzeby jednego czy dwóch pomieszczeń z wykładziną dywanową na podłodze nie ma sensu.

To szczególnie istotne, jeśli dom ogrzewa pompa ciepła – ważne, by cała instalacja była zasilana wodą o jak najniższej temperaturze, bo znacząco wpływa to na efektywność pompy i koszty eksploatacji.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2017-08-01

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat W steatycie stwierdzono azbest wiec nie polecalbym. A w materiałach budowlanych, takich jak bloczki i cegły stwierdzono pierwiastki radioaktywne... i w węglu palonym w piecu też...Poczytaj, w jakiej postaci azbest jest szkodliwy ...

Gość stach

05 Sty 2016, 06:36

W steatycie stwierdzono azbest wiec nie polecalbym.

Gość Lukasz K

05 Sty 2016, 02:23

Jeśli chodzi o kamień do wykończenia to polecam steatyt. Kamień z którego robi się kominki bo on akumuluje ciepło. Mamy z takich płytek podłogę w salonie i wystarczy włączyć ją na godzinkę rano, żeby była ciepła prawie przez cały dzień. Żałuję, że nie wykorzystaliśmy ...

Gość Witos

21 Sie 2015, 09:56

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Regulator temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi już w sprzedaży
Regulator temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi już w sprzedaży ELEKTRA OWD5 WiFi to dotykowy, programowalny, elektroniczny regulator temperatury wyposażony w WiFi. Przeznaczony jest do sterowania instalacją ...
Przenośne maty grzejne ELEKTRA MMV od ELEKTRA
Przenośne maty grzejne ELEKTRA MMV od ELEKTRA Maty grzejne ELEKTRA MMV to przenośne, specjalistyczne urządzenia grzejne pozwalające na natychmiastowe, wielokrotne użycie.
System ogrzewania podłogowego Floortherm
System ogrzewania podłogowego Floortherm System Floortherm przeznaczony jest do budowy instalacji ogrzewania podłogowego. Rura ma konstrukcję warstwową. Warstwa wewnętrzna oraz zewnętrzna ...

Czy stosować ogrzewanie podłogowe?

Systemy wodnego ogrzewania podłogowego doskonale sprawdzają się we współpracy z niskotemperaturowymi źródłami ciepła (takimi jak kotły kondensacyjne, pompy ciepła czy kolektory słoneczne).
topowe produkty

Niezawodne ciepło przez wiele lat z grzejnikami konwektorowymi Verano-konwektor

Przebywając w pomieszczeniu o zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze, każdy z nas odczuwa pewien dyskomfort. Optymalna temperatura i komfort cieplny znacząco wpływają na nasze samopoczucie. Jak zapewnić optymalną temperaturę w naszym domu?
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze