Mam problem z mieszaną instalacją grzewczą

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Mam problem z mieszaną instalacją grzewczą

Mam problem z mieszaną instalacją grzewczą - "podłogówka" na parterze (zasilana za pośrednictwem mieszacza), grzejniki na piętrze. Czujnik sterujący pracą kotła jest w salonie i często jest tak, że ogrzewanie się wyłącza i na górze robi się zbyt zimno. W nocy chciałbym zaś ograniczyć ogrzewanie dołu, a na górze utrzymywać co najmniej 20°C. Czy da się to jakoś sensownie wyregulować? Czy może lepiej kupić bezprzewodowy regulator z czujnikiem temperatury i nocą zabierać go na górę, a "podłogówce" po prostu przymykać w tym czasie zawór, zmniejszając przepływ?

Odpowiedź eksperta: Z opisu nie wynika, czy instalacja grzewcza wyposażona jest w dwie pompy obiegowe - kotłową i w obiegu ogrzewania podłogowego. Jeśli jest tylko jedna pompa, to instalacja nie będzie pracować prawidłowo i zawsze będzie następowało niedogrzanie któregoś obiegu. Natomiast jeśli ogrzewanie zostało wykonane prawidłowo, to jego regulacje w obiegach grzewczych podłogowych i grzejnikowych można zrealizować na wiele sposobów, montując dodatkowe mniej lub bardziej rozbudowane układy sterujące.

Jednym z najprostszych rozwiązań będzie podłączenie zasilania prądem pompy obiegowej w "podłogówce" poprzez zegar sterujący. Duża bezwładność cieplna ogrzewania podłogowego sprawia; że przez dłuższy czas utrzymywana jest stała temperatura w pomieszczeniu mimo odłączenia obiegu grzewczego. Doświadczalnie można więc dobrać tak cykle załączania i wyłączania pompy, aby uzyskać obniżoną temperaturę pomieszczeń na parterze.

Układ można też zmodyfikować podłączając równolegle do zegara najprostszy termostat nastawiony na pożądaną temperaturę. Wyłączenie pompy nastąpi wtedy w nastawionych godzinach, a gdy temperatura zbytnio się obniży, termostat załączy ją na pewien czas. Dzięki temu nie musimy ingerować codziennie w nastawianie temperatury i układ samoczynnie dostosowuje się do zapotrzebowania na ciepło. Regulacje temperatury w obiegu grzejnikowym zapewnią grzejnikowe głowice termostatyczne, których nastawienie można indywidualnie dostosować do wymaganej temperatury pomieszczenia.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: W instalacji z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikowym najwięcej kłopotów sprawia sterowanie, bo "podłogówka" reaguje zdecydowanie wolniej niż grzejnik (fot. Wieland)

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Krzysztof

06 Nov 2020, 16:08

Wszystko kwestia jak jest rozplanowany uklad i gdzie sa lub moga byc zawory. Moze nie byc tak zle i mozna zakupic urzedzenie sterujace bezprzewodowo grzejnikami i po kablach podlogowka. Wtedy mozna wyregulowac kazde pomieszczenie osobno. 

14 Apr 2011, 13:16

Cytat Mam problem z mieszaną instalacją grzewczą ? ?podłogówka?na parterze (zasilana za pośrednictwem mieszacza),grzejniki na piętrze. Czujnik sterujący pracą kotła jest w saloniei często jest tak, że ogrzewanie się wyłącza i na górzerobi ...

Gość M

14 Apr 2011, 09:58

Niestety wiedza eksperta w tym zakresie nie jest zbyt duża. Sterować ogrzewanie pompami ? Głównym zadaniem układu ogrzewania nie jest wbrew pozorom tylko dostarczanie ciepła, ale również jego regulacja w taki sposób, by w ogrzewanych pomieszczeniach utrzymywać żądaną temperaturę ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!