Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Porady ekspertów

Jak zrobić "podłogówkę" na stropie drewnianym?

Jak zrobić

Zamierzam wybudować dom drewniany i chciałbym zarówno na górze jak i na dole zrobić ogrzewanie podłogowe. Dół to nie problem, bo tam planuję typową podłogę na gruncie, ale jak zrobić „podłogówkę” na stropie drewnianym?

Odpowiedź eksperta: Najlepszym rozwiązaniem będzie w tej sytuacji wykonanie na drewnianym stropie typowej wylewki, w której zostaną zatopione rury wodnego ogrzewania podłogowego. Jednak oznacza to dość znaczne obciążenie, które musi uwzględnić projektant stropu. Warto pomyśleć o wykorzystaniu gęściej ułożonych rur o niewielkiej średnicy i cieńszej, a więc i lżejszej wylewki, oczywiście z odpowiedniej mieszanki do wykonywania jastrychów.

 

Można też wykorzystać specjalne systemowe płyty styropianowe przeznaczone do układania rurek ogrzewania podłogowego, a następnie do przykrycia płytami włóknowo-cementowymi lub włóknowo-gipsowymi, czyli tzw. suchym jastrychem. Taka konstrukcja będzie stosunkowo lekka.

 

Natomiast montaż ogrzewania podłogowego na typowym stropie drewnianym nie jest dobrym pomysłem. Wynika to przede wszystkim z dużego oporu cieplnego podkładu i pokrycia podłogowego wykonywanego najczęściej z płyt OSB lub desek, co sprawia, że ciepło z trudem przenika przez te warstwy. Instalacja taka nie zapewnia też równomiernego rozkładu temperatury – w miejscu przebiegu rur grzewczych podłoga będzie wyraźnie cieplejsza niż na pozostałej powierzchni, co negatywnie wpływa również na „pracę” elementów drewnianych. Mogą tez wystąpić problemy z utrzymaniem stabilnej temperatury w pomieszczeniu, gdyż niewielka bezwładność cieplna układu wymagać będzie zasilania wodą o znacznym zróżnicowaniu temperatury, do czego potrzebny będzie oddzielny układ sterowania obiegiem grzewczym.

 

Pośrednim niekorzystnym efektem zainstalowania podłogówki na stropie drewnianym będzie trudne jego wyciszenie, gdyż pod poszyciem podłogowym musi pozostawać wolna przestrzeń. Jeśli jednak ktoś uprze się przy takim rozwiązaniu, to na konstrukcji stropowej należy ułożyć ocieplenie z wełny mineralnej pokrytej warstwą folii aluminiowej, a na belkach zamocować „grzebień” np. z łat drewnianych, w którego wycięciach ułożone będą rury grzewcze. Efektywność i równomierność ogrzewania poprawi umieszczenie na rurach radiatorów np. z blachy aluminiowej.

Redakcja BD
fot. animus (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2013-01-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

eksperci mogą sobie odpuścić te durne dorady, izolujeszs podłogę, równasz ją nabitkami lub dechami nabitymi w odleglościach grubości pexa, mata grzewcza na to i panele masz podłogę docieploną i grzaną.

Gość miras

26 Maj 2015, 19:30

Jest możliwe wykonanie takiego ogrzewania pomocą takich blach z rowkami na rurę pex którą sie montuje do belek ,wykonywałem coś takiego w uk jerzeli chodzi o grzanie spisuje sie super tylko trzeba dobrze wyizolować podłgę pod tymi blachami

Gość Mariusz33

29 Mar 2013, 14:50

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
System ogrzewania podłogowego Floortherm
System ogrzewania podłogowego Floortherm System Floortherm przeznaczony jest do budowy instalacji ogrzewania podłogowego. Rura ma konstrukcję warstwową. Warstwa wewnętrzna oraz zewnętrzna ...
Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą
Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą Ekologia to nie tylko recykling śmieci i jazda rowerem. To rozwój, innowacje, technologia, moda,  świadomość siebie i swoich zachowań. ...
Pomysł na grzejnik z autorską grafiką
Pomysł na grzejnik z autorską grafiką Projektanci marki LUXRAD dają swoim klientom możliwość stworzenia swojego grzejnika. Model Niagara ze szklanką osłoną ma opcje personalizacji, ...

Dlaczego nie należy łączyć miedzi i aluminium w instalacji?

Czy prawdziwa jest opinia, że nie należy łączyć miedzi i aluminium w instalacji, ponieważ takie łączenie jest ze szkodą dla trwałości elementów aluminiowych?

topowe produkty

Energooszczędne i łatwo sterowalne grzejniki REGULUS®-SYSTEM

Grzejniki REGULUS®-system są chętnie stosowane w nowoczesnych energooszczędnych obiektach, gdyż zapewniają zmianę strategii ogrzewania w zależności od potrzeb, np. trybu życia czy czasu pracy. Są również dynamiczne i reagują niezwłocznie. Innymi słowy, gwarantują zachowanie nie tylko komfortowej temperatury, lecz także utrzymanie niskich kosztów ogrzewania.
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze