Budujemy Dom

Jak zrobić "podłogówkę" na stropie drewnianym?

Artykuł na: 2-3 minuty
Jak zrobić

Zamierzam wybudować dom drewniany i chciałbym zarówno na górze jak i na dole zrobić ogrzewanie podłogowe. Dół to nie problem, bo tam planuję typową podłogę na gruncie, ale jak zrobić „podłogówkę” na stropie drewnianym?

Odpowiedź eksperta: Najlepszym rozwiązaniem będzie w tej sytuacji wykonanie na drewnianym stropie typowej wylewki, w której zostaną zatopione rury wodnego ogrzewania podłogowego. Jednak oznacza to dość znaczne obciążenie, które musi uwzględnić projektant stropu. Warto pomyśleć o wykorzystaniu gęściej ułożonych rur o niewielkiej średnicy i cieńszej, a więc i lżejszej wylewki, oczywiście z odpowiedniej mieszanki do wykonywania jastrychów.

 

Można też wykorzystać specjalne systemowe płyty styropianowe przeznaczone do układania rurek ogrzewania podłogowego, a następnie do przykrycia płytami włóknowo-cementowymi lub włóknowo-gipsowymi, czyli tzw. suchym jastrychem. Taka konstrukcja będzie stosunkowo lekka.

 

Natomiast montaż ogrzewania podłogowego na typowym stropie drewnianym nie jest dobrym pomysłem. Wynika to przede wszystkim z dużego oporu cieplnego podkładu i pokrycia podłogowego wykonywanego najczęściej z płyt OSB lub desek, co sprawia, że ciepło z trudem przenika przez te warstwy. Instalacja taka nie zapewnia też równomiernego rozkładu temperatury – w miejscu przebiegu rur grzewczych podłoga będzie wyraźnie cieplejsza niż na pozostałej powierzchni, co negatywnie wpływa również na „pracę” elementów drewnianych. Mogą tez wystąpić problemy z utrzymaniem stabilnej temperatury w pomieszczeniu, gdyż niewielka bezwładność cieplna układu wymagać będzie zasilania wodą o znacznym zróżnicowaniu temperatury, do czego potrzebny będzie oddzielny układ sterowania obiegiem grzewczym.

 

Pośrednim niekorzystnym efektem zainstalowania podłogówki na stropie drewnianym będzie trudne jego wyciszenie, gdyż pod poszyciem podłogowym musi pozostawać wolna przestrzeń. Jeśli jednak ktoś uprze się przy takim rozwiązaniu, to na konstrukcji stropowej należy ułożyć ocieplenie z wełny mineralnej pokrytej warstwą folii aluminiowej, a na belkach zamocować „grzebień” np. z łat drewnianych, w którego wycięciach ułożone będą rury grzewcze. Efektywność i równomierność ogrzewania poprawi umieszczenie na rurach radiatorów np. z blachy aluminiowej.

Redakcja BD
fot. animus (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2013-01-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Witam . Remontuje stary dom . Ma on na górze strop drewniany. Czy mogę podłogę ocieplić styropianem i kłaść podłogowe . Czy muszę robić wylewke ?

Gość Ania

30 Paź 2018, 17:06

eksperci mogą sobie odpuścić te durne dorady, izolujeszs podłogę, równasz ją nabitkami lub dechami nabitymi w odleglościach grubości pexa, mata grzewcza na to i panele masz podłogę docieploną i grzaną.

Gość miras

26 Maj 2015, 19:30

Jest możliwe wykonanie takiego ogrzewania pomocą takich blach z rowkami na rurę pex którą sie montuje do belek ,wykonywałem coś takiego w uk jerzeli chodzi o grzanie spisuje sie super tylko trzeba dobrze wyizolować podłgę pod tymi blachami

Gość Mariusz33

29 Mar 2013, 14:50

Można też zastosować uchwyty legarowe i płyty grzewcze z aluminium - rozwiązanie jest droższe, ale dużo lżejsze. Stosowane do domów drewnianych i do renowacji.

Gość Artur W

13 Paź 2011, 11:15

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Gazela Biznesu dla Elektry
Gazela Biznesu dla Elektry Po raz kolejny Elektra została wyróżniona tytułem Gazeli Biznesu potwierdzając swoją pozycję w gronie najdynamiczniej rozwijających się ...
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM Asortyment firmy ELTERM został poszerzony o zestawy grup pompowych oraz sprzęgło-kolektorów SKE. Dostępne są wersje do poziomej, jak i ...
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe!
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe! W tegorocznym sondażu oceniającym popularność marek oraz jakość produktów w kategorii Ogrzewanie Podłogowe, produkty marki ELEKTRA zostały ...
polecane produkty i technologie

Grzejniki stalowe płytowe Perfexim

Czeka Cię montaż grzejników i nie wiesz, na które się zdecydować? Perfexim prezentuje grzejniki stalowe płytowe PERFEKT przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, użyteczności publicznej i usługowych o normalnej wilgotności powietrza, w których nie występuje oddziaływanie środków korozyjnych.
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".