Poznaj zalety biomasy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Poznaj zalety biomasy

W Polsce wciąż najpopularniejsze są paliwa stałe, przede wszystkim węgiel kamienny oraz drewno. Drewno jest ekologicznym paliwem odnawialnym, ale ma zasadniczą wadę - jego spalania nie da się zautomatyzować, opał trzeba dokładać ręcznie. Dlatego warto się zainteresować biomasą, przede wszystkim w postaci pelletu.

aktualizacja: 2019-02-01 07:59:50

Dlaczego biomasa?

Pellety powstają ze sprasowanych, wysuszonych odpadów drzewnych (rzadziej słomy, trzciny itp.). To paliwo standaryzowane o ujednoliconych parametrach, i - co najważniejsze dla właścicieli domów jednorodzinnych - świetnie nadaje się do kotłów z podajnikiem. Dzięki temu działanie ogrzewania można zautomatyzować. Paliwo wystarczy uzupełniać raz na kilka dni, popiołu i zanieczyszczeń w kotle powstaje zaś bardzo mało, znacznie mniej niż z węgla, co pozwala bardzo ograniczyć obsługę.

Warto wiedzieć, że popiół z pelletów można dodać do kompostu, a następnie użyć do nawożenia roślin. To w istocie czysty popiół drzewny, bo przy formowaniu pelletów nie dodaje się żadnych środków zlepiających - trociny są jedynie prasowane pod bardzo wysokim ciśnieniem.

Czyste paliwo

Pellety i inne paliwa wytwarzane z biomasy są przyjazne dla środowiska. Są paliwami odnawialnymi i charakteryzuje je ostatecznie "zerowa emisja CO2", co oznacza, że ilość CO2, która powstaje podczas spalania pelletu, jest równa ilości CO2, którą pobierają rosnące rośliny podczas procesu fotosyntezy.

Oznacza to też niemal zerowe zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP) domów ogrzewanych tym paliwem. Niemal, bo uwzględnia się zużycie energii potrzebnej na jego przygotowanie, transport itp. A warto przypomnieć, że obecnie budynki muszą spełniać coraz ostrzejsze kryteria nie tylko odnośnie izolacyjności przegród zewnętrznych (ściany, okna), lecz także zużycia energii pierwotnej.

Dzisiaj dopuszczalne maksimum to 95 kWh/(m2•rok), a od 2021 r. będzie to już zaledwie 70 kWh/(m2•rok). Już obecne wymogi często trudno spełnić. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na obniżenie wskaźnika EP jest zaś zastosowane biomasy. Przy ogrzewaniu węglem lub gazem ilość zużytej energii mnożymy bowiem przez wskaźnik 1,1, zaś w przypadku biomasy przez zaledwie 0,2.

Może cię zainteresować
Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Ile prądu zużywa piec na pellet? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Jak ustalić moc kotła grzewczego? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Czym można palić w kotle 5. klasy? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Jak działa sterowanie EOS 6? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie?
Zobacz więcej Zwiń

Samo spalanie pelletów jest zaś bez porównania czystsze niż węgla. Biomasa drzewna nie zawiera bowiem szkodliwych substancji, np. związków siarki. W praktyce palenie pelletami jest nawet czystsze niż palenie drewnem. Przede wszystkim wilgotność pelletów jest znikoma, wynosi zwykle poniżej 10%, podczas gdy do kotłów i kominków najczęściej trafia drewno nazbyt mokre, o wilgotności 30-40%. Co więcej, pellety spala się w nowoczesnych kotłach, w specjalnie skonstruowanych palnikach, co daje optymalne warunki nadzorowane przez elektroniczne sterowniki. Drewno w szczapach jest zaś zwykle spalane w prymitywnych kotłach zasypowych, w warunkach bardzo dalekich od ideału.

Jarosław Antkiewicz

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły