Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Dobry i tani w eksploatacji układ grzewczy

Artykuł na: 4-5 minut

Kominek z płaszczem wodnym dobrze się sprawdza, uciążliwe jest jedynie częste czyszczenie szyby i paleniska. To wada kominków z płaszczem wodnym - mówią Ania i Krzysztof, czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry domu: powierzchnia 130 m2; dwukondygnacyjny; ściany z pustaka ceramicznego i styropianu o grubości 12 cm; wentylacja grawitacyjna.

Źródła energii: gaz ziemny z sieci, drewno (grab, brzoza).

 

Parametry urządzeń i instalacji grzewczych: wiszący kocioł kondensacyjny Junkers CERAPURsmart ZSB 22-3 C, moc do 22 kW. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym, Lechma PL-190, moc 15 kW. Zbiornik c.w.u. Biawar, pojemność 150 l. Regulator pogodowy ze sterownikiem solarnym FW 100. Regulator obiegu grzewczego kominka Kominek Lux RT-08G. Grzejniki Purmo z manualnymi termostatami, wodne ogrzewanie podłogowe. Komin gazowy Schiedel, komin przy kominku Leier.

 

Decyzja: wprowadziliśmy się do domu latem 2012 r. Decyzja o przyłączeniu budynku do sieciowego gazu ziemnego była oczywista. Sieć biegnie zaledwie 6 m od niego, więc od razu założyliśmy, że system ogrzewania oprzemy na tym paliwie. Kupiliśmy nowoczesny kondensacyjny kocioł i na części parteru założyliśmy ogrzewanie podłogowe. Chodziło nam o dobry i tani w eksploatacji układ grzewczy.

 

Kwestię doboru kominka rozstrzygnął za nas… gotowy projekt. Dom jest mały, zwarty, a jego autorzy nie przewidzieli miejsca na rury DGP oraz wentylacji mechanicznej. Dlatego mamy kominek z płaszczem wodnym. To dobry dla nas wybór, ponieważ już nie pracujemy zawodowo i możemy w nim często palić, ogrzewając przy tym cały dom.

Kominek z płaszczem wodnym ogrzewa dwie kondygnacje Wiszący kondensacyjny kocioł Junkers oraz zbiornik c.w.u. Biawar

Dobry i tani w eksploatacji układ grzewczy - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z układu grzewczego. Przez całą zimę paliliśmy w kominku codziennie, bo chcemy dobrze wysuszyć nowiutki dom. Gaz jest droższy niż drewno, dlatego tylko kiedy wyjeżdżamy i w nocy pracuje kocioł gazowy. Aby kondensacyjny kocioł osiągał wysoką sprawność, założyliśmy wodne ogrzewanie podłogowe. Zajmuje 30% powierzchni parteru. Powinno być większe, ale dobre i to.

   

  Systemem grzewczym sterują: fabryczny regulator na kotle gazowym, regulator pogodowy oraz regulator kominkowy. Ustawił je serwisant. W dzień mamy na parterze 21°C, w nocy 19°C. Poddasze zajmują córki, ale odwiedzają nas tylko w weekendy, więc w tygodniu przykręcamy tam termostaty na grzejnikach, ale otwieramy drzwi. Poddasze ogrzewa ciepło z parteru.

   

  Ze względu na przyjazdy córek do systemu włączyliśmy zasobnik c.w.u. (150 l). W naszej łazience zamontowaliśmy grzejnik z grzałką elektryczną, byśmy poza sezonem grzewczym mogli ją ogrzać. Super rozwiązanie!

   

 • Kominek z płaszczem wodnym dobrze się sprawdza, uciążliwe jest jedynie częste czyszczenie szyby i paleniska. To wada kominków z płaszczem wodnym. Już dwa razy czyściliśmy komin przy kominku (Leier). Bezpieczeństwo jest ważne.

   

 • Krzysiek: Mój pokój przylega do kotłowni. Odradzam takie sąsiedztwo. Pracujące urządzenia, szczególnie mieszacz w zasobniku c.w.u., przeszkadzają mi we śnie. Doradzano mi zamontowanie sterownika czasowego, zatrzymującego w nocy jego pracę, jednak go nie założyłem. Teraz wiem, że jest konieczny nie tylko ze względu na oszczędność prądu. Podczas dnia praca systemu grzewczego nie jest uciążliwa.

Dobry i tani w eksploatacji układ grzewczy - koszty:

 • Instalacja – urządzenia, materiały, robocizna 50 000 zł. 
 • Eksploatacja – drewno 12 mp. 2600 zł; gaz w okresie październik–luty 961 zł, marzec–kwiecień 300 zł, w lecie 80–100 zł; elektryczność 120 zł miesięcznie.
Na ścianie przy kominku umieszczono regulator kominkowy Korytarz bez grzejnika to idealne miejsce na regulator pogodowy

Lilianna Jankowska

aktualizacja: 2013-05-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Regulator temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi już w sprzedaży
Regulator temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi już w sprzedaży ELEKTRA OWD5 WiFi to dotykowy, programowalny, elektroniczny regulator temperatury wyposażony w WiFi. Przeznaczony jest do sterowania instalacją ...
Przenośne maty grzejne ELEKTRA MMV od ELEKTRA
Przenośne maty grzejne ELEKTRA MMV od ELEKTRA Maty grzejne ELEKTRA MMV to przenośne, specjalistyczne urządzenia grzejne pozwalające na natychmiastowe, wielokrotne użycie.
System ogrzewania podłogowego Floortherm
System ogrzewania podłogowego Floortherm System Floortherm przeznaczony jest do budowy instalacji ogrzewania podłogowego. Rura ma konstrukcję warstwową. Warstwa wewnętrzna oraz zewnętrzna ...

Jak dobrać moc grzejników do domu jednorodzinnego?

Proszę o pomoc w doborze grzejników. Mam piec miałowy, temperatura na kotle będzie w granicach 50-60°C. Nie mogę się zdecydować.

topowe produkty

Ogrzewanie płaszczyznowe na bazie systemu Radopress

Firma Pipelife oferuje nowoczesny system instalacyjny o nazwie RADOPRESS. Może on służyć do budowy ogrzewania podłogowego, instalacji grzewczych, przesyłu zimnej i ciepłej wody wodociągowej, instalacji chłodniczych oraz przemysłowych.
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze