Budujemy Dom

Obsługa i sterowanie ogrzewaniem decydują o źródle ciepła

Artykuł na: 4-5 minut

Wysiłek i czas, który trzeba włożyć w obsługę i sterowanie źródłem ogrzewania to dla większości użytkowników warunek krytyczny. Jednak nie wszyscy od razu zdają sobie z tego sprawę.

Po pewnym czasie okazuje się, że tani i prosty kocioł zasypowy nie był jednak dobrym wyborem, bo trzeba w nim codziennie rozpalać i uzupełniać paliwo co kilka godzin. Podobnie kominki z płaszczem wodnym – po pierwszym okresie entuzjazmu okazuje się, że coraz rzadziej w nim rozpalamy. Z głównego (w zamyśle) źródła ciepła staje się on rezerwowym, używanym od święta.

Obsługa źródła ciepła

Czas i wysiłek, które musimy poświęcić na obsługę kotła są skrajnie różne:

  • kotły zasypowe wymagają uzupełniania paliwa co kilka godzin, codziennie trzeba je na nowo rozpalać;

     

  • kotły z podajnikiem paliwa mogą pracować nawet kilkanaście dni bez interwencji (wszystko zależy od pojemności zasobnika z opałem oraz ilości powstającego popiołu). Najnowocześniejsze konstrukcje mają nawet funkcję automatycznego rozpalania. Nie zaleca się jednak pozostawiania ich zupełnie bez nadzoru przez kilka dni – czasem dochodzi do zablokowania podajnika, np. zbyt dużą bryłą węgla;

     

  • kotły gazowe, olejowe, elektryczne oraz pompy ciepła – nawet najprostsze są praktycznie bezobsługowe (tylko przeglądy serwisowe).

Sterowanie ogrzewaniem

W praktyce dla kosztów eksploatacji kotła i komfortu cieplnego w domu zasadnicze znaczenie ma możliwość dokładnego, najlepiej zautomatyzowanego sterowania. Podobnie jak pod względem uciążliwości obsługi, tu też różnice są bardzo duże.

Kotły zasypowe mają bardzo ograniczone możliwości sterowania. Intensywność spalania można regulować tylko zmieniając ilość powietrza dostarczanego do spalania – wykorzystując tzw. miarkownik ciągu lub wentylator nadmuchowy.

Kotły miałowe to specyficzny typ kotłów zasypowych. Po napełnieniu mogą pracować nawet kilkadziesiąt godzin, a regulacja dopływu powietrza pozwala sterować ich mocą w znacznie większym zakresie (miał praktycznie nie chce się palić bez nadmuchu).

Kotły zgazowujące drewno są nowoczesnymi urządzeniami o bardzo wysokiej sprawności, ale ich pracy nie da się zautomatyzować. Oznacza to codzienne rozpalanie
Kotły zgazowujące drewno są nowoczesnymi urządzeniami o bardzo wysokiej sprawności, ale ich pracy nie da się zautomatyzować. Oznacza to codzienne rozpalanie

Kotły zgazowujące drewno są przeznaczone tylko do opalania suchym, dobrze wysezonowanym drewnem, które ulega tzw. suchej destylacji. Pod wpływem wysokiej temperatury z opału wydziela się gaz drzewny, spalany w odrębnej komorze.

Jeśli temperatura kotła jest zbyt niska, proces zgazowania drewna zostaje zahamowany. W związku z tym kotły zgazowujące zawsze powinny pracować z pełną (nominalną) mocą i ogrzewać wodę gromadzoną w zbiorniku akumulacyjnym, a nie kierowaną bezpośrednio do grzejników. Zapewnia to pełen odbiór ciepła z pracującego kotła. Zgromadzone ciepło można wykorzystać później.

Kotły z podajnikiem to nowa jakość regulacji, w porównaniu z urządzeniami zasypowymi. Pozwalają automatycznie zmieniać nie tylko ilość dostarczanego powietrza, ale i paliwa. Dzięki temu ich moc grzewczą można w szerokim zakresie dostosowywać do chwilowego zapotrzebowania na ciepło.

Zakres regulacji to zwykle od 30% do 100% mocy nominalnej. Jej efektywność zależy od jakości paliwa oraz dobrego ustawienia sterownika. Właśnie w tej kolejności, bo nawet najlepszy sterownik nie będzie dobrze pracował, gdy parametry paliwa nie są stałe.

Dobry sterownik kotła to nie tylko większa wygoda, ale i oszczędność paliwa
Dobry sterownik kotła to nie tylko większa wygoda, ale i oszczędność paliwa (fot. SAS)

Kotły gazowe, olejowe i elektryczne dają pełną swobodę automatycznego sterowania. Można niemal dowolnie ustawiać temperaturę wody i programować różną intensywność ogrzewania w różnych porach dnia. Kocioł włącza się i wyłącza samoczynnie, zależnie od zapotrzebowania na ciepło. Sterownik może też mieć opcję kontroli zdalnej – przez Internet lub telefon.

Pompy ciepła. Poziom automatyzacji jest taki sam, jak w przypadku kotłów gazowych i elektrycznych. Niższa jest tylko maksymalna temperatura wody – w granicach 50–70°C, w zależności od modelu.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2013-10-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Gazela Biznesu dla Elektry
Gazela Biznesu dla Elektry Po raz kolejny Elektra została wyróżniona tytułem Gazeli Biznesu potwierdzając swoją pozycję w gronie najdynamiczniej rozwijających się ...
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM Asortyment firmy ELTERM został poszerzony o zestawy grup pompowych oraz sprzęgło-kolektorów SKE. Dostępne są wersje do poziomej, jak i ...
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe!
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe! W tegorocznym sondażu oceniającym popularność marek oraz jakość produktów w kategorii Ogrzewanie Podłogowe, produkty marki ELEKTRA zostały ...

Dlaczego warto wybrać elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Co przemawia za wyborem elektrycznego ogrzewania podłogowego?

polecane produkty i technologie

Ciepła podłoga Raychem - wygoda i nowoczesność

Jednym z ważniejszych systemów zapewniających wygodę, niezbędnych w nowoczesnym mieszkaniu czy domu jednorodzinnym, jest ogrzewanie podłogowe. Do najbardziej efektywnych rozwiązań systemów ogrzewania podłogowego należy ogrzewanie elektryczne (relatywnie niska bezwładność systemu, szybki czas nagrzewu).
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".