Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Obsługa i sterowanie ogrzewaniem decydują o źródle ciepła

Artykuł na: 4-5 minut

Wysiłek i czas, który trzeba włożyć w obsługę i sterowanie źródłem ogrzewania to dla większości użytkowników warunek krytyczny. Jednak nie wszyscy od razu zdają sobie z tego sprawę.

Po pewnym czasie okazuje się, że tani i prosty kocioł zasypowy nie był jednak dobrym wyborem, bo trzeba w nim codziennie rozpalać i uzupełniać paliwo co kilka godzin. Podobnie kominki z płaszczem wodnym – po pierwszym okresie entuzjazmu okazuje się, że coraz rzadziej w nim rozpalamy. Z głównego (w zamyśle) źródła ciepła staje się on rezerwowym, używanym od święta.

Obsługa źródła ciepła

Czas i wysiłek, które musimy poświęcić na obsługę kotła są skrajnie różne:

 • kotły zasypowe wymagają uzupełniania paliwa co kilka godzin, codziennie trzeba je na nowo rozpalać;

   

 • kotły z podajnikiem paliwa mogą pracować nawet kilkanaście dni bez interwencji (wszystko zależy od pojemności zasobnika z opałem oraz ilości powstającego popiołu). Najnowocześniejsze konstrukcje mają nawet funkcję automatycznego rozpalania. Nie zaleca się jednak pozostawiania ich zupełnie bez nadzoru przez kilka dni – czasem dochodzi do zablokowania podajnika, np. zbyt dużą bryłą węgla;

   

 • kotły gazowe, olejowe, elektryczne oraz pompy ciepła – nawet najprostsze są praktycznie bezobsługowe (tylko przeglądy serwisowe).

Sterowanie ogrzewaniem

W praktyce dla kosztów eksploatacji kotła i komfortu cieplnego w domu zasadnicze znaczenie ma możliwość dokładnego, najlepiej zautomatyzowanego sterowania. Podobnie jak pod względem uciążliwości obsługi, tu też różnice są bardzo duże.

Kotły zasypowe mają bardzo ograniczone możliwości sterowania. Intensywność spalania można regulować tylko zmieniając ilość powietrza dostarczanego do spalania – wykorzystując tzw. miarkownik ciągu lub wentylator nadmuchowy.

Kotły miałowe to specyficzny typ kotłów zasypowych. Po napełnieniu mogą pracować nawet kilkadziesiąt godzin, a regulacja dopływu powietrza pozwala sterować ich mocą w znacznie większym zakresie (miał praktycznie nie chce się palić bez nadmuchu).

Kotły zgazowujące drewno są nowoczesnymi urządzeniami o bardzo wysokiej sprawności, ale ich pracy nie da się zautomatyzować. Oznacza to codzienne rozpalanie
Kotły zgazowujące drewno są nowoczesnymi urządzeniami o bardzo wysokiej sprawności, ale ich pracy nie da się zautomatyzować. Oznacza to codzienne rozpalanie

Kotły zgazowujące drewno są przeznaczone tylko do opalania suchym, dobrze wysezonowanym drewnem, które ulega tzw. suchej destylacji. Pod wpływem wysokiej temperatury z opału wydziela się gaz drzewny, spalany w odrębnej komorze.

Jeśli temperatura kotła jest zbyt niska, proces zgazowania drewna zostaje zahamowany. W związku z tym kotły zgazowujące zawsze powinny pracować z pełną (nominalną) mocą i ogrzewać wodę gromadzoną w zbiorniku akumulacyjnym, a nie kierowaną bezpośrednio do grzejników. Zapewnia to pełen odbiór ciepła z pracującego kotła. Zgromadzone ciepło można wykorzystać później.

Kotły z podajnikiem to nowa jakość regulacji, w porównaniu z urządzeniami zasypowymi. Pozwalają automatycznie zmieniać nie tylko ilość dostarczanego powietrza, ale i paliwa. Dzięki temu ich moc grzewczą można w szerokim zakresie dostosowywać do chwilowego zapotrzebowania na ciepło.

Zakres regulacji to zwykle od 30% do 100% mocy nominalnej. Jej efektywność zależy od jakości paliwa oraz dobrego ustawienia sterownika. Właśnie w tej kolejności, bo nawet najlepszy sterownik nie będzie dobrze pracował, gdy parametry paliwa nie są stałe.

Dobry sterownik kotła to nie tylko większa wygoda, ale i oszczędność paliwa
Dobry sterownik kotła to nie tylko większa wygoda, ale i oszczędność paliwa (fot. SAS)

Kotły gazowe, olejowe i elektryczne dają pełną swobodę automatycznego sterowania. Można niemal dowolnie ustawiać temperaturę wody i programować różną intensywność ogrzewania w różnych porach dnia. Kocioł włącza się i wyłącza samoczynnie, zależnie od zapotrzebowania na ciepło. Sterownik może też mieć opcję kontroli zdalnej – przez Internet lub telefon.

Pompy ciepła. Poziom automatyzacji jest taki sam, jak w przypadku kotłów gazowych i elektrycznych. Niższa jest tylko maksymalna temperatura wody – w granicach 50–70°C, w zależności od modelu.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2013-10-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Promocja na maty grzejne ELEKTRA!
Promocja na maty grzejne ELEKTRA! Do 29 czerwca 2018 r. trwa promocja na maty grzejne ELEKTRA MD w zestawie z najnowszym regulatorem temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi.
Grupa podmieszania marki Taconova - efektywna regulacja dostosowana do indywidualnych potrzeb
Grupa podmieszania marki Taconova - efektywna regulacja dostosowana do indywidualnych potrzeb Prefabrykowane grupy podmieszania marki Taconova mogą pełnić funkcję termostatycznie sterowanej regulacji o stałej wartości w systemach ...
Niskie grzejniki Convector serii PREMIUM
Niskie grzejniki Convector serii PREMIUM W nowoczesnych wnętrzach z dużymi oknami czy przeszklonymi ścianami warto rozważyć montaż niskich grzejników, które wkomponują się ...

Dlaczego warto wybrać elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Co przemawia za wyborem elektrycznego ogrzewania podłogowego?

topowe produkty

Ciepła podłoga Raychem - wygoda i nowoczesność

Jednym z ważniejszych systemów zapewniających wygodę, niezbędnych w nowoczesnym mieszkaniu czy domu jednorodzinnym, jest ogrzewanie podłogowe. Do najbardziej efektywnych rozwiązań systemów ogrzewania podłogowego należy ogrzewanie elektryczne (relatywnie niska bezwładność systemu, szybki czas nagrzewu).
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze